Sepukku

Intrebare adresata Primus

52 posts in this topic

Ce trebuie sa fac sa mi se rezolve odata problema geamului de la sofer care nu se inchide corespunzator la impuls?

Am fost in astia aproape 2 ani  la diverse revizii sau mici probleme care au aparut, mereu am mentionat-o, mereu am fost asigurat ca s-a rezolvat. Din pacate lucrurile au stat altfel.

De ieri deja nu se mai inchide deloc, eu fiind nevoit sa ma bag iar in masina si cu cheia in contact sa insist manual pana se inchide. Noroc ca nu mi-a disparut nimic in cele 2-3 dati cand am gasit masina in mijloc de Bucuresti cu geamul complet deschis, eu folosind la plecare functia din telecomanda care inchide automat toate geamurile si usile.

Stiu/banuiesc ca este o problema de mizerie stransa la contactul respectiv, dar mai stiu si ca in 3-4 luni iese din garantie si nu vreau sa aud atunci ca trebuie schimbat ceva. Este vorba de mecanismul de retragere a geamului cand apare un obstacol care se activeaza necorespunzator din nimic, cand eu vreau de fapt sa inchid geamul.

Merita sa vin pana la voi cu speranta ca se va rezolva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Se pare ca problema nu e de la mizerie ci e o eroare soft a parti de inchidere geamului. Cica si-a uitat cursele

Aceeasi problema o am si eu insa eu o sa merg la Bogdan G sa vad daca putem educa geamul naravas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da mai Vali dar nea Sepukku e in garanÈ›ie È™i după cum zice el a fost plimbat/amânat cu problema asta de ceva timp, probabil ca trebuie doar o calibrare sau dacă sunt probleme la senzorul HALL să fie rezolvata aceasta problema.

Nea Sepukku nah ca È›i-ai găsit È™i tu nasul ;D

PS> la tine Vali merge iniÈ›ializat geamul, doar trebuie să  treci pe la mine ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda...

E ciudat ca mereu a mers dupa ce am fost la ei , si a reaparut la cateva zile. De aia m-am gandit ca poate e o problema de mizerie si nu e piesa defecta.

Mai fac o incercare luna viitoare. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fi sigur ca trec pe la tine :) Mai spre toamna asa ca acum toti ne agitam cu muntele, marea concedii bla bla bla

Vreau sa mai arunci un ochi si pe la alte chestii sa vad ca masina e ok....  la ce poti tu sa te uiti

Masina merge tare bine.... ptiu sa nu ii fie cu deochi....  dar e bine sa ii fac si niste analize. :)  ca la doctor. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut

am comandat un xc60 momentum si a venit fara proiectoare cu toate ca erau incluse in dotarile masinii. am intrebat dealerul(primus) perche asa?

mi s-a raspuns ca modelele 2011 vin fara. sunt uimit si am scris la vovlo.

voi ce credeti? astept raspuns de la andy fiind in paine

ciao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti renunta la masina,(nu corespunde cu contractul semnat) vezi ce oferta ai in alta tara ... ::)  apoi sa vezi ....

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e chiar asa am semnat contactul de leasing contractul cu primus am dat avas... dar in functie de raspunsul de la volvo eventual nu receptionez masina sau sa-mi puna proiectoarele primus

am sa anunt si firma de leasing ca nu corespunde comenzii ca doar sunt proprietari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seppuku-le ai rezolvat problema sau iar te-au aburit.... diplomatic vorbind ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e chiar asa am semnat contactul de leasing contractul cu primus am dat avas... dar in functie de raspunsul de la volvo eventual nu receptionez masina sau sa-mi puna proiectoarele primus

am sa anunt si firma de leasing ca nu corespunde comenzii ca doar sunt proprietari

Citeste bine contractul semnat, sa te asiguri ca ai dreptate si pe hartie si apoi pune presiune pe firma de leasing. Dealer-ul poate nici sa nu iti umfle roata daca nu ai semnatura de la proprietar. E acoperit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seppuku-le ai rezolvat problema sau iar te-au aburit.... diplomatic vorbind ;D

S-a rezolvat singura. Mai precis, banuiesc ca face asa doar cand ploua, si cum n-a mai plouat... Am insa in continuare zgomote odioase cand inchid geamurile. O sa caut sa ma duc zilele astea pentru ca fix intr-o luna incepand de azi iese din garantie.

Imi poate spune cineva daca e vreo procedura la iesirea din garantie? O ultima verificare? O maslina? Un calypso?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

da o sa o verifice si o sa spuna ca totul ii ok :) asta ii procedura

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce iese din garantie...hopa, aici e o buba, aici e un motoras defect, aici inca ceva... :-\ nu-ti suna cunoscut ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa ce iese din garantie...hopa, aici e o buba, aici e un motoras defect, aici inca ceva... :-\ nu-ti suna cunoscut ?

nu pt ca sunt la prima masina.

voi sa ma-nvatati ce e bine... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzi ce viseaza el, masline :smile:

Dupa ce iesi din garantie presimt o cotire (ca sa fiu plastic in exprimare) la 180 grade si serviceul se transforma din PRIMUS in Nea Vasile SRL, poate ca sunt rau ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzi ce viseaza el, masline :smile:

Dupa ce iesi din garantie presimt o cotire (ca sa fiu plastic in exprimare) la 180 grade si serviceul se transforma din PRIMUS in Nea Vasile SRL, poate ca sunt rau ;D

Sau poate mai BINE! Experienta ne spune la majoritatea ca nu e greu sa gasesti ceva mai bun.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare ca proverbele si zicatorile acestei tari sunt mai actuale ca niciodata.

Mai zic una: "La pomul laudat sa nu te duci cu sacul". Cam asa e si in acest domeniu. Dupa ce rezolvi o problema, vezi ca ai dat o caruta de bani si nu e ceea ce ai sperat, o sa te simti foarte prost, sa vezi ca altul a facut cu 10% din ceea ce ai dat tu, mult mai bine si mult mai repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auzi ce viseaza el, masline :smile:

Dupa ce iesi din garantie presimt o cotire (ca sa fiu plastic in exprimare) la 180 grade si serviceul se transforma din PRIMUS in Nea Vasile SRL, poate ca sunt rau ;D

Am sunat, mi s-a spus ca nu e nici o procedura. Deci iese din garantie, nu se intampla nimic. (ma gandeam sa imi scriu ei prin carte ceva, etc...).

Probabil in 1-2 luni va trebui sa fac revizia de 30.000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Revizia ca revizia, asta o poti face si singur daca esti priceput, treaba naspa este cand ai probleme adevarate .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu de ce-ti faci atatea probleme.La noi in romanica,in marea majoritate a cazurilor,serviceurile gasesc vinovat clientul,si garantia se acorda extrem de greu,asa ca,ce atata stres ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt Teghe

Poate au uitat sa treaca proiectoarele in configuratia masinii in momentul comenzii.

Cand vine masina cheama si firma de leasing si sa ai asupra ta  contractul + configuratia masinii asa cum ai stabilit-o cu Primus ( vezi configuratia sa fie semnata si de ei ca sa nu zica ca nu asa a fost stabilit).

bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca trebuie să fie prezent È™i un inginer volvo ca să explice încă odată de ce nu se mai pun proiectoare de ceata la maÈ™inile volvo ale anului 2011.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca nu mai e ceata...zic si eu! :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca la cerere poate fi invitat directorul tehnic de la Volvo care te scoate la cina in oras si iti explica de ce nu mai exista proiectoare pe XC60 si S60. Aaaa ... Plus despagubiri + pupat + carat in spate pe munte la schi cand nu merge gondola.

In anumite cazuri cand masina iese din garantie iar tu vii peste 2 luni cu o problema grava, am acordat pana la 100% discount la operatie, totul pe costul nostru. Dar na, hai sa mai vorbim prostii.

Ia-te dupa toti, si nu veni la revizie la noi, sau sa mai calci pe la noi pana iese din garantie ca o sa ti se ia tot de pe masina si o sa fie in locuite TOATE piesele de pe masina cu piese vechi. Hopaaa s-a stricat. Si chiar si asa nea gigi srl le stie pe toate si le face la 10% din costul nostru.

Am sunat, mi s-a spus ca nu e nici o procedura. Deci iese din garantie, nu se intampla nimic. (ma gandeam sa imi scriu ei prin carte ceva, etc...).

Scrie in certificatul de garantie ca ai 2 ani garantie, si scrie pe procesul verbal data primirii. Vrei o masa in oras in doi sa te anunt personal ca iti iese masina din garantie?

EDIT 2: Acum mi-a picat fisa. Daca aveam o procedura prin care anuntam cu 2 saptamani inainte ca urmeaza sa va iasa masina din garantie, va invitam pentru o ultima verificare GRATUITA in perioda garantiei... atunci orice lucru care se strica in urmatoarele saptamani E CLAR CA AU FOST SCHIMBATE DE JEGOSII AIA. TOCMAI CA IESE DIN GARANTIE, SA VIN SA PLATESC !

Frumos nu? Iar nu-i bine.

Si uite asa mai apare un post smecher, intra oamenii aici, citesc, si isi fac o parere. dau cu gura mai departe. Si trebuie sa dam noi explicatii pentru ineptiile cuiva.

Offtopic: www.swedespeed.com -> sa vedeti ce mai discuta alti pasionati de volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cata aciditate mai Andy, a fost o zi grea la birou ? :smile:

Sepukku a intrebat doar daca se scrie ceva in carte, atata tot, nu trebuia sa fii asa de ironic .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now