Sepukku

Intrebare adresata Primus

52 posts in this topic

Sau baiatul ala care a luat si el un XC 60... De  ce sa merite omul respect? Ca doar intra cate o mie pe zi si isi cumpara. Si asta cat tupeu! Mai vrea si proiectoare! Sa isi ia logan mai nene. Volvo sa isi ia cine zic eu ca doar e firma  mea, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

io am fost la primus inainte sa ies din garantie sa fac o revizie generala. (a iesit binisor)

da' n-a fost gratis. acu', nu ca ma pling, dar am inteles ca ar fi trebuit sa fie gratis ? ma indoiesc.

oricum o masa in 2 in oras o platesc. daca asa trebuie, asta e. deci, andy, cind dau o masa ? (cu , sau fara scaune ?)

am glumit, n-am scaune !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx..si oare cine ti-a recomandat sa faci verificarea ? Bulangii de la Primus, nu-i asa? Respectiv eu, insa cum am mai spus, ma identific cu colegii mei si in speta si eu sunt bulangiu. Si nu esti singurul caruia-i recomand asta. O fac cu toti clientii mei, care ne mai calca pragul si dupa livrare, nu doar cand li se defecteaza ceva la masina la 4-5 ani dupa ce au facut achizitia. Si nu doar eu recomand asta, ci toti colegii mei.

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Offtopic, nu va faceti voi baietii de la Primus un forum al vostru? Unde sa intre doar clientii multumiti. Vad ca pe aici cum va ia cineva la rost, nefondat sau nu, sariti ca arsi. In rest... cam liniste pe alte subiecte. Eu as fi purtat bucuros pe porcbagaj un banner cu volvo-club si Primus Auto. Dar de, cred ca aveti departament de marketing si de PR dupa cum se vede... :laughing1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter eu am aplicat odata pentru stergerea contului, insa Alex mi-a respins-o. Astfel incat, atat timp cat inca mai sunt pe aici..va trebui sa ma suporti

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema se poate simplifica. Era scris ca are faruri de ceata? Daca da si nu se pot pune, un mic discount sau cadou cred ca ar face un client fericit si firma nu ar saraci. Chiar nu inteleg ce e asa complicat.

Stiu cazuri asemanatoare cand oferta generala nu corespunde cu masina in cauza, dar dealer-ul (nu din prima) a facut in asa fel incat sa avem un client fericit.

Vorba unui prieten neamt: "Shit happen's everywhere, but in Romania twice more."

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Mai oameni buni, voi stiti despre ce vorbiti ? Daca nu ai UNDE sa le pui... CUM MAMA DRACULUI SA LE PUI ?! Nu mai exista disponibila spre vanzare varianta cu proiectoare, PUNCT ! Discutia e la fel de absurda cu cererea de a-si mai face cineva inca o gaura pe langa aia din fund !!!

    Get OVER IT !

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Mai oameni buni, voi stiti despre ce vorbiti ? Daca nu ai UNDE sa le pui... CUM MAMA DRACULUI SA LE PUI ?! Nu mai exista disponibila spre vanzare varianta cu proiectoare, PUNCT ! Discutia e la fel de absurda cu cererea de a-si mai face cineva inca o gaura pe langa aia din fund !!!

    Get OVER IT !

Ai dreptate, exceptand ultima propozitie. Poate ca omul daca stia ca nu are faruri de ceata, nu mai cumpara masina. Nu stim noi pe unde umbla. Sunt zone pe langa rauri unde e ceata destul de des, sau ii place lui in mod special cu faruri de ceata. Nu pricep totusi daca scria pe undeva ca masina va avea sau nu. Ca ce e scris si semnat/stampilat e aproape sfânt in lumea de azi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    De unde stii cum e fascicolul de lumina la modelele noi ? La Golf de ex. erau proiectoarele incluse in... FAR ! Poate lupele care sunt folosite pe noile XC60-uri/S60-uri acopera prin geometria razei si acea portiune pentru care erau responsabile proiectoarele... adica la 2m in fata masinii si lateral... Dar trebuie sa fim noi carcotasi si sa ne legam de 2 sticle in plus cand masina ofera de zeci de ori mai multe bucurii.. Parca am fi copii mici, zau !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spun ce am spus mai sus: cazuri asemanatoare sau mai intamplat si la alte marci de masini.

Daca clientul are vointa, poate si TREBUIE sa ia ceva de la cel ce ia semnat hartia, pe care scrie ce trebuie sa primeasca.

Asa cum a TREBUIT sa plateasca ce era scris pe aceasta hartie. Repet am mai vazut cazuri asemanatoare, la alta marca, tot europeana, care s-au rezolvat prin amabilitatea vanzatorului iar clientul a fost multumit pana la urma. Dialoguri la nivel de sentiment, rugaminti sau discutii condescendente, nu isi au locul intr-o relatie care e pana la urma contractual-comerciala.

Ce ma uimeste e lipsa totala de vointa de a face clientul fericit.

Teghe da-mi un PM daca vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Total de acord cu penultima fraza! Asta e ideea: modul cum ii explici unui client (si unuia care ia  un suc  si aia au schimbat forma sticlei si cu atat mai mult unuia care iti plateste 40k de euro). Asta pentru ca lucrezi direct cu publicul. Nu iti convine publicul din RO poti sa iti muti reprezentanta in Germany(general vorbind, nu ca o sugestie directa). In rest nu am nimic cu Primus. Am fost de ceva ori si sunt foarte multumit. Doar m-a deranjat tonul pe care i s-a raspuns unui client in acest topic. Si daca era sigurul era OK. Se mai intampla. Dar sunt si alte raspunsuri similare.

@ Horia Fii serios nu trebuie sa te identifici cu nimeni. Nu esti in PCR. Si nici sa iti stergi contul.  Nu cred ca are cineva ceva cu tine. Esti un tip prea OK. Cred ca altcineva de la voi si-ar face un serviciu (si firmei) daca ar face o. Si cu diminutivul pe care l ai folosit despre voi nu cred ca l a scris careva pe aici. Si daca a facut o la adresa unei reprezentante Volvo sa i se dea bann un an.

Tooate bune! 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum, ma bag si eu, poate off-topic, dar oricum e legat de implicarea dealerului in anumite evenimente.

La Mazda, intalnirea anuala a avut tot sprijinul BDT si Arian, s-au facut tricouri si sepci de catre dealeri, s-au impartit la eveniment, in plus, toti participantii au avut o masina de interventie super-dotata in caz de necesitate. toata lumea a apreciat asta. Intreb si eu, ca un naiv ce sunt, Primus nu poate face asa ceva? Stabilim Intermediara sau Nationala, suportam noi toate costurile aferente cazarii si meselor noastre, dar sa se vada si o implicare o dealerului. In felul acesta sigur s-ar simti ca sunt mai aproape de posesorii de Volvo, in plus, poate discutiile atat de controversate dintre utilizatori si Primus s-ar atenua.

Primus, vi se pare un efort financiar si logistic de nesuportat?   

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine asta e alta discutie care nu isi are rostul aici(in topicul asta) .

Nu numai Volvo a renuntat la proiectoarele de ceata din bara, oricum romanul e carcotas si nesimtit pe deasupra, foloseste proiectoarele de ceata excesiv iar cand trece granita incepe sa planga ca a primit amenda 500E in Germania pt ca a mers cu ele aprinse DAR nu are tupeu sa se ia in gura cu "polizei" .

Sunt useless proiectoarele de ceata, bine ca renunta lumea(marii producatori) la ele si fie le transforma in DRL fie renunta de tot .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asadar dupa o luna si ceva(foarte prompti si astia vad) am primit mail de Volvo suedia unde mi se explica ca pe modelele 2011 nu mai pun proiectoare.PUNCT

Hai sa fim sanatosi noi da-le draq de fiare!

"Dear Mihai,

Thank you for your email dated 23 August 2010, regarding fog lamps for your Volvo XC60 2011. Our sincere regrets for not haven been able to respond to you until now.

Your dealer has given you correct information. As from XC60 Model Year 2011, there are no fog lamps. Neither as standard, option nor accessory.

Nevertheless, we would like to take this opportunity to thank you for taking the time to contact us.

Yours sincerely,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai bun ti-au raspuns, da ii dureau degetele sa mai scrie o explicatie oficiala pentru motivul pentru care nu se mai pun,din cate se vede :-\ :sad3:

Share this post


Link to post
Share on other sites

S-a desfiinÅ£at ceaÅ£a printr-o directivă a UE, deci proiectoarele au devenit inutile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A explicat MC foarte clar mai sus, noile faruri de S60 new/XC 60 au alt fascicol luminos.

Oricum chiar sunt utile proiectoarele de ceata ? Intreb pt ca eu am la amandoua masinile si sunt USELESS .

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-avem noi ceata de-aia tip englezesc, de-aia ni se par inutile.  :D Eu le-am folosit de exemplu ca solutie de backup cand mi s-a ars becul de faza scurta de pe partea dreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok am inteles faza cu fascicolul si noul model de far,dar daca si pe astia ii mai doare mana sa scrie explicatia pana la capat,atunci ce pretentii sa mai avem de la o reprezentanta ???

Da sunt useless,dar @teghe din cate imi aduc aminte platise pentru ele sau erau incluse in varianta de optionale.Bun daca le-au scos sa imi dea ceva in schimb care sa imi ''acopere'' supararea de a afla ulterior ca nu le voi primi pe masina(o alta optionala,un covoras ceva)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai erau oricum standard asa ca nu a platit pt ele ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai bun ti-au raspuns, da ii dureau degetele sa mai scrie o explicatie oficiala pentru motivul pentru care nu se mai pun,din cate se vede :-\ :sad3:

Pai au explicat in comunicatul oficial..Au zis ( in engleza) "With the advancements of headlight technology and the unique day running lights which sit alongside the headlights, front fog lights are no longer a feature for XC60 MY11" si (in romaneste- tradus si adaptat de mine :) ) "Tinand cont de progresele tehnologice de iluminare a farurilor in conjunctie cu sistemului unic de iluminare pe timp de zi, luminile de ceată nu se mai regasesc pe modelul volvo XC60 MY11"

Daca ajungem sa injuram producatorul ca nu ne suna pe fiecare in parte sa ne explice..chiar ne meritam soarta  

Best,

H

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca idee de principiu :

in momentul in care in contractul de precomanda (avans) scrie ca masina e dotata cu faruri de ceata, iar in acelasi contract nu scrie ca producatorul isi rezerva dreptul de a aduce modificari, atunci producatorul a incalcat contractul.

pe mine m-ar fi deranjat  insa nu cred ca as fi facut mare vilva deoarece nu-i mare scofala.

insa nu cred ca in contract nu era stipulat ca producatorul poate aduce altceva. am vazut multe contracte de genul asta...si , de obicei multi dintre noi semnam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now