mironb

Carnet "pierdut" in Eforie Nord

51 posts in this topic

Asa se semnalizează si trebuie respectate acele semnalizări, chiar nu ai dreptate de data asta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o intrebare...de ce mai avem in sec XXI benzi reversibile?....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu era mai simplu altfel?....vara asta circula masinile cu sot,la anul masinile fara sot?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Carnetul tot o sa mi-l iau inapoi fiindca au gresit procesul verbal  :laughing6: Si chiar am dreptate, fiindca semnele acelea sunt permanente, nu temporare, si atunci banda aceea nu mai este reversibila, deci trebuia facuta delimitarea cu linie continua intre banda 2 si banda 3, etc...

Scopul benzii reversibile este de a sta la jecmaneala, o solutie mai eleganta pentru cine cunoaste cat de cat Eforie Nord era sens unic pe centura catre Mangalia si sens unic catre Constanta prin centru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Erau si pe DN1 la intrare in Bucuresti intr-o vreme, daca-mi amintesc corect. Tot experimentale. Vad ca au renuntat la idee.

Si am mai vazut asa ceva la Belgrad, pe nus' care bulevard, dar alea erau marcate frumos cu semafoare cu sageti deasupra benzilor, erau "pe bune".

Share this post


Link to post
Share on other sites

benzile reversibile se semnalizeaza cu semafoare ! nicidecum cu indicatoare permanente.

semaoare in 2 culori X cu rosu sageata verde in jos pentru acces sau nu pe banda respectiva.

benzi reversive am mai vazut priin USA parca, sper sa nu ma insel.

ce te faci daca vine un autobuz sau o masinuta si opreste fix pe banda aia ca aa vrea muschii lui ?

te pui in spatele lui si astepti? dai in spate? il ocolesti trecand pe trotuar? ca nu ai voie sa-l depasesti.

si scuzati-ma ca intreb, aici chiar nu stiu, dar daca o masina sta pe loc se numeste depasire? sau devansare? sau trecere?

deci prin urmare daca o masina sta pe loc si politia NU-l Amendeaza inseamna ca sta la jegmaneala si e un abuz din partea lor sa ia un carnet si sa nu-l amendeze pe cel care ocupa abuziv banda respectiva si mai mult decat atat sa sune la firma de ridicari pentru a degaja traficul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, nu e nici un semn cu oprirea interzisa pe acolo, au avut doar grija sa puna niste borduri de 20 de cm, cum se face pe la noi. Daca opreste un nene cu o raba in pana,  musai ca o sa-mi ia carnetul daca depasesc.  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

benzile reversibile se semnalizeaza cu semafoare ! nicidecum cu indicatoare permanente.

semaoare in 2 culori X cu rosu sageata verde in jos pentru acces sau nu pe banda respectiva.

benzi reversive am mai vazut priin USA parca, sper sa nu ma insel.

ce te faci daca vine un autobuz sau o masinuta si opreste fix pe banda aia ca aa vrea muschii lui ?

te pui in spatele lui si astepti? dai in spate? il ocolesti trecand pe trotuar? ca nu ai voie sa-l depasesti.

si scuzati-ma ca intreb, aici chiar nu stiu, dar daca o masina sta pe loc se numeste depasire? sau devansare? sau trecere?

deci prin urmare daca o masina sta pe loc si politia NU-l Amendeaza inseamna ca sta la jegmaneala si e un abuz din partea lor sa ia un carnet si sa nu-l amendeze pe cel care ocupa abuziv banda respectiva si mai mult decat atat sa sune la firma de ridicari pentru a degaja traficul.

Daca este "experimental" nu are rost sa faci investitii in indicatoare luminoase, respectiv semafoare. Este chiar asa de greu de citit un panou lateral?

Daca un autovehicul se deplaseaza incet sau foarte incet, noi toti suntem obligati sa ne deplasam cu aceiasi viteza, civilizat in spatele autovehicului lent, pana in dreptul unei portiuni de drum in care depasirea este permisa si posibila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu cat ar fi costat instalarea semafoarelor, dar cu indicatoare nu este normal. Cine merge prin zona stie ca, acum in sezon, la ora 8 sa fie coada pe sensul Eforie Nord - Eforie Sud, iar la 12 sa fie invers. Eu unul nu am vazut pe nimeni cu indicatoarele in spate, incercand sa schimbe sensul cu doua benzi. Dovada este faptul ca joi era coada de masini pe sensul spre constanta pana la iesirea din Eforie Sud, tocmai pentru ca in Nord se mergea bara la bara pe un sens in vreme ce din sens invers rar se vedea o masina. Semafoarele ar shimba sensul cu 2 benzi imediat ce apar aglomerari. Asa am vazut in Barcelona, dar cum noi nu suntem acolo, asteptam sa fie platit un " Costel" cu telefon in dotare, care sa fie anuntat de "organe" sa schimbe indicatoarele. Daca bietul "Costel" batut in cap de prea mult soare, schimba doar o parte din ele atunci iar e bine ca mai contribuim si noi la buget cu oaresce amenzi. >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Cristi, este foarte corect ce spui.  Eu personal nu stiu cat este de aglomerat acest drum, si nici daca schimba cineva aceste indicatoare, probabil ca nu si din acest punt de vedere sunt deacord cu tine intru-totul. Asta nu justifica insa depasirea unui autobuz pe linie continua pt ca mergea cu 30Km/h

In alte tari, pe unele sosele exista o anumita banda numita HOV (high-occupancy vehicle). Pe aceasta banda nu au voie decat masini cu mai mult de doi pasageri (sofer si pasager). In foarte multe cazuri aceste HOV benzi sunt delimitate de restul traficului printr-o banda continua, care din loc in loc (la fiecare 3-4 Km) este intrerupta pt a putea intra sau iesi de pe aceasta banda. Se poate intampla sa intri pe o astfel de banda si ai ghinionul sa dai peste o familie de batrani care circula cu 60Km/h.  Daca te deranjeaza.. poti calca linia continua sa iesi de pe HOV lane, dar te costa in jur de 400$ amenda.  Crezi ca sunt multi care trec linia continua?  Nu sunt, iar cei care o fac, platesc amenda si nu se cearta cu politistul, explicandu-i ca era o masina in fata lui care circula prea incet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dragos,tu esti obisnuit cu regulile dintr-o tara normala unde autoritatile dau socoteala in fata cetatenilor despre modul in care le cheltuiesc banii si politia e constienta ca e platita din banii cetateanului si e in slujba lui si la dispozitia lui...la Romanica e cu totul altceva..e o joaca non-stop de-a soarecele si pisica intre soferi si politia rutiera si pe aceasta din urma o doare in paispe daca face aberatii sau din cauza prostiei unor "ganditori" traficul e dat peste cap sau se creeaza neplaceri altor participanti la trafic...important e sa isi faca planul la amenzi si peste asta,spaga de rigoare....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@dexter la "decret" spune ca oprirea este interzisa acolo unde depăÈ™irea este interzisa, deci ....

@Tommytza când aud asta din gura ta nu pot decât să ma amuz, de cate ori pe zi depăÈ™eÈ™ti viteza legala ?  :smile:

PS> nu te poÈ›i numi È™ofer dacă nu ai avut carnetul "săltat" măcar o data ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci dragilor, mi-e teama ca am devenit si eu " sofer". Pana in 7 septembrie, sunt pieton.....Mama ei de dunga continua....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan...zilnic depasesc viteza legala de nenumarate ori...asta fiindca nu vreau sa imbatranesc la volan...dar nu as face-o daca as avea la dispozitie o infrastructura care sa imi permita sa merg din punctul A in punctul B in timp util...si ,cel mai important,daca regulile de circulatie ar fi aplicate cu un dram decreier...in week-end am fost la Sambata de Sus..nu mai contez ca am facut 5 ore intre Ploiesti si Brasov si la dus si la intors....dar intre Campina si Nistoresti,pe soseaua cu 2 benzi pe sens, unde mai poti recupera din timpul pierdut e restrictie de 70 km/h pe vreo 8 km....asa,in plin camp, pe o sosea foarte neteda si ademenitoare..mi-am mai luat acolo o amenda si nu a stiut nimeni sa imi explice care e rostul acelei restrictii de viteza in afara de faptul ca e generatoare de venituri la bugetul IJP Prahova si al lucratorilor militieni de acolo...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vezi mai doctore, de aia trebuie să mai schimbi reÈ›eta la ochelari, să mai vezi È™i semnele de circulaÈ›ie când rulezi cu viteza mare ;D

Deci stai la bârlog ursule ? De aia nu ai mai dat nici un semn de viata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Indicatorul acela este de presemnalizare a restrictiei de depasire si nu este urmat de indicatorul propriu-zis cu "depasirea interzisa" (cel putin eu asta inteleg din codul rutier, indicatoarele cu fond albastru sunt de orientare si informare, nu de restrictie). Acel cerculet cu depasirea interzisa de sensul dinspre Eforie are maxim 15 cm diametru. Eu lucrez de 11 ani cu calculatoare, asa ca pot sa aduc si expertize de la oftalmolog cum ca am de la 20 de metri am vazut un pixel albastru acolo.  :D NU am depasit pe nici o linie continua ci pe o linie dublu discontinua. Citez din art. 78 din regulamentul de aplicare al codului rutier: "Marcajul longitudinal format dintr-o linie discontinua simpla sau dubla permite trecerea peste acesta, daca manevra sau reglementarile instituite impun acest lucru". Tin sa anunt pe aceasta cale primaria Eforie ca va trebui sa mai munceasca putin ca sa puna mana pe banii din amenda aia.  Domnule Dragos, in US of A poate statul are grija de cetatenii lui, aici se afla intr-un permanent razboi de gherila cu ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De o saptamana fac drumul pana la po(mi)litia rutiera Gorj, in speranta ca a sosit postalionul tractat de magarusi cu care cred ca mi-au expediat permisul de la Constanta. Degeaba, prostul de mine am crezut ca se intampla cum scrie in codul rutier, in maxim 15 zile permisul se trimite la judetul de bastina. 15 zile fiind cam prin 13 august, tinand cont ca mi-au luat permisul in 27 iulie. Da' de unde, citez din "odihnitul" de la ghiseu "pai in 20 de zile pleaca si mai face vreo 10 zile pe drum".  :police::thumbsup2: Si chioru' ala de presedinte caruia-i place cu palme mai zice ca sa fim mandri de tara asta.  :laughing7:

Share this post


Link to post
Share on other sites

daaaa avem cu ce ne mandrii... ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

eventual sa fim mandri si cu el.. ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Las„ca acum s-au suparat si sticletii pe el...poate asa isi ia si EBA vreo amenda ca isi pune sufrageria aia de jeep pe unde apuca prin Bucuresti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a venit motivarea sentintei de respingere. Iata mostra de gandire poetica unui judecator, ajutat de intelectul peste medie al agentilor rutieri:

post-501-096329800 1298294169_thumb.jpg

In conditiile astea, ce pot sa fac, sa râd sau sa iau o mitralierã?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu chiar nu intelegi ca ai gresit nici dupa un an ?

Nasol moment .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa e, n-am stiut faptul de notorietate ca indicatoarele au balamale. Si mai sunt de vina ca nu sunt din judetul Constanta dupa cate vad. ::) Data viitoare cand mai merg printr-un judet necunoscut o sa opresc la granita sa intreb de obiceiurile locului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now