Sign in to follow this  
Followers 0
BAK-S40

Vest vs Est

5 posts in this topic

Nu cred.

Se vede clar influenta comunista.

Diferenta intre noi si ei este ca noi nu mancam gandaci, nu ne gandim de doua ori inainte de o partida de :anallove:(sa nu cumva sa intram in puscarie) si alte chestii de tin de dezvoltare, libertate etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Se vede clar influenta comunista.

Nu-mi pot da seama unde este influenta comunista, dar poate ne explici mai detaliat, cine sunt comunisti  Vestu  sau  Estu ;D

Cele bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uhmmm....

Nu poti sa faci o asemenea comparatii. Statele sunt diferite intre ele. Oamenii sunt diferiti intre ei.

In europa gasesti de toata plaja de caractere, in schimb, in PRC(People's Republic of China) oamenii sunt obligati sa aiba o anumita conduita, sa vorbeasca intr-un anumit fel. Li se dicteaza ce sa manance, unde sa lucreze, cu cine sa se casatoreasca si cati copii sa faca etc.

Exista opinii mult mai solide in Vest decat in Est. Noi ne permitem sa-l injuram pe Boc, Basescu. Nu ne impusca nimeni daca facem asta. Acolo daca ai zis ceva gresit te spanzura.

Punctualitatea. Orice om normal la cap e punctual. Daca nu esti punctual, inseamna ca ai o problema. Oricum tine de fiecare individ in parte.

Coada. Zice voi, ăstia batranii, cum era cu coada pe vremea comunismului? Era dreapta?

Faza cu contactele e minciuna de departe. Aia cu Viata nu o inteleg.

Batranii in viata de zi cu zi. Am un parc langa blocul meu. De nu vad la bunici cu nepoti, sletiti de puteri. Ii aud zicand uneori: "Nu mai cresti ma odata ca mi-ai mancat zilele". S-au inventat bonele si nu sunt scumpe. Bunicii isi duc batranetile nu au nevoie de scandal.

Transportul. Eu nu mai am bicicleta de 10 ani de zile si rar vad pe cate unul cu bicicleta pe strada. Eu zic ca e gresit desenul. La ei acolo nu mai au loc unii de altii pe strada asa ca si-au luat biciclete si au dus masinile la casat.

Petrecere. Din cate vad ei fac cercuri, spirale si alte figuri geometrice.

Noi merge in discoteci. Ma simt mai bine asa.

Excursii. Minciuna.

Vremea. Pai daca la ei ploua odata pe an cinci minute, cum sa nu se bucure cand vad apa. Zau. Sa vina toti chinezii cu cate o cana in mana sa-si ia apa din Moldova. Ca avem direct de la SC Viitura SRL. Le dam la apa de nu pot s-o duca.

Abordarea problemelor tine de invidid.

Seful. Mai simt mai bine cu un sef care nu se crede superior si participa activ la munca. Asa ca e mai bine de noi.

In concluzie, chinezul asta cred ca a fost furat de tigani si acu vrea sa denigreze europa, in spiritul comunist. Nu are cum sa faca asta pentru spre deosebire de ei noi stim ce e aia civilizatie.

China de la o vreme se crede buricul pamantului. Sparge serverele google, lanseaza pe internet minciuni ca documentul despre care vorbim si alte mizerii. Or avea ei bani, dar pamantul nu e al lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect

Oamenii sunt diferiti intre ei.

deci conteaza fiecare cum percepe/interpreteaza imaginile, pentru mine <Opinii> este similar cu o afirmatie/comanda concinsa transmisa direct celui vizat vs un adevarat discurs transmis intortochiat din gura in gura ;D

Lasand influenta comunista deoparte sunt cateva imagini destul de realiste privind Est vs Vest

Cele bune

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0