Sign in to follow this  
Followers 0
FireLight

Bonurile de casa, rest la casa etc :)

4 posts in this topic

deci sa va zic 2-3 intamplari care m-au facut sa zambesc.

una este ca mergand prin niste magazinele am auzit oamenii cerand bonuri sau intreband de bon ! lucru pe care pana acum nu-l mai auzisem!

o alta intampalre este restul primit in Cora si Carrefoure. In cora am avut de plata 30.98 lei am primit rest 2 bani :) in Carrefoure am luat o apa de spalat parbrizu` care era vreo 5 lei 99 de bani...ei bine :)) mi-au dat rest 1 ban !

pana acum 2-3 luni daca plateai cash...nu se mai punea problema sa primesti rest 1 ban 2 bani... 5 bani sau chiar 10 bani :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La inceputul erei acestei conversii monetare, eu am cerut un timp acest rest si foarte rar l-am primit. In timp am renuntat. Ma bucur daca se revine, caci e un test al unei bune civilizatii si control al finantelor personale.SUnt sigur ca unul din efectele acestei crize va fi chiar aceasta situatie care acum inca pare hilara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Francezii (cel putin cei din clasa media) au portofele cum are bunica in care-si tin maruntisul. La orice magazinel iti da resutl la centime! nu exista sa nu aiba rest!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Francezii (cel putin cei din clasa media) au portofele cum are bunica in care-si tin maruntisul. La orice magazinel iti da resutl la centime! nu exista sa nu aiba rest!

Francezii (cel putin cei din clasa media) au portofele cum are bunica in care-si tin maruntisul. La orice magazinel iti da resutl la centime! nu exista sa nu aiba rest!

Si la italieni e la fel si nu numai in clasa medie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0