Sign in to follow this  
Followers 0
leose

Turbo sau egr defect

29 posts in this topic

ieri am reusit sa dau jos furtunul de admisie aer cl care intra prima data in turbina?am dat de niste paleti imbacsiti,am incercat sa misc dar nimic,nuam avut o oglinda sa vad cum arata inauntru'' in fine am mai insistat si am resuit sa misc rotorul,i-am dat putin cox si surpriz se auzea suieratul tipic turbo,am montat furtunul de la filtrul de aer si iar am inceput sa turez se auzeafoarte putin...pana la urma am scos furtunul exact de la iesirea din filtrul de aer si am facut o desfundare cum faceam la carburatorul de la batrana dacie turat si obturat treptat toata alimentarea cu aer de cateva ori,se auzeau niste zgomote pe undeva aproape identice cu cele de la curatarea carburatorului de dacia in acest fel..surpriza motorul a devenit mai silentios si trage mult mai bine,gazele de evacuare au un altfel de miros,exact ca acum 3 ani cand am achizitionat autoturismul.

acum intrebare?: aveti idee turbina este doar partea din fata pe unde se face alimentarea cu aer?sau este si in spate spre evacuare? parca si acolo are un soi de melc in interiorul cauia cred ca se afla un rotor...?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Turbina are 2 rotoare pe axul ei, unul pe admisie si altul pe evacuare. Evacuarea antreneaza admisia. Dar daca partea de admisie pe care ai invartit-o pana la urma a fost blocata, este posibil ca acum sa se duca turbina de tot. Ai grija ca in multe cazuri turbina iti arunca uleiul pe evacuare si ramai fara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in regula multumesc de lamurire,eu am vrut sa stiu daca are 2 rotoare. acum sa vad cum se comporta la consumul de ulei,deci cele 2 rotoare sunt pe acelasi ax?! am sa mai studiez cand voi avea timp si poate o pot demonta sa o curat .ma gandeam sa-i bag pe la admisie la primul rotor cateva jeturi de wd 40 dar imi este cam frica....!parerea mea este ca tot sistemul de admisie cu aer este imbacsit cu mazga din vapori de ulei si praf, trebuie sa-i fac urgent ceva cu filtrul de aer sa traga pe altundeva pentru ca in 1500km s-a imbacsit iar... vreau sa mut admisia din grila proiector fiind prea joasa imi trage si pietricele. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema rezolvata,turbina functioneaza si a functionat dintotdeauna,wastergatul la fel tija era lucioasa circa 1 cm cat are deschidere clapeta de evacuare,egr functioneaza, preventiv l-am mai curatat o data'' problrma era de la un furtun cel care baga gazele in intercoler,colegul ADI277 mi-a recomandat sa verific furtunele de la inceput dar nu am avut acces pentru ca furtunul cu buba'' era chiar la partea de jos desupra capacului de la cutia de viteze care in timp s-a manjit cu gaze de ulei ceea ce mi-a dat de banuit ca acolo ar fi ceva,furtunul spart pe o suprafata de 6 cm ceea ce a cauzat toate problemele,din cauza aerului fals pe care il baga in amestec.

Furtunul cred ca s-a spart din cauza egr-ului infudat si a clapetei de evacuare blocate din captul turbinei cea ce cred ca a facut sa suprasolicite sistemul de recirculare a gazelor si a trebuit sa cedeze undeva.

Simptome:

1 relanti instabil intre 950-1000 rpm ,trepidat motor,lipsa putere.

2 acceleratie cu intreruperi (preventiv am curatat injectoarele dar nu ele au fost de vina)

3 consum de ulei infim (normal) fata de o turbina defecta care consuma uleiul.

4 fum alb foarte mult peste 3000 rpm cauza fiind din cauza amestecului aer-motorina (prea mult aer)

Cam acestea sunt simptomele cauzate de un furtun spart intampinate de mine.

Dupa inlocuirea furtunului in sfarsit ma bucur si eu de putinii cai de care dispun''

post-305-0-86829900-1307467458_thumb.jpg

post-305-0-90889400-1307467477_thumb.jpg

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0