Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Guest S40

Instructiuni de instalare iPod pentru S/V40

13 posts in this topic

  Daca ai un iPod si vrei sa-l conectezi la masina si mai ai pe masina si un radio cu RDS(radio data sistem) sunt de cumparat niste adaptoare care se conecteaza la priza pentru bricheta si unul care  il conectezi la iPod  si astfel semnalul transmis de el e transmis la casetofon si merge ca uns.Eu mi-am achizitionat asa ceva din Germania si a costat 70 euro.Cred ca ,cu putina vointa se poate gasi si la noi in tara asa ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se gasesc la Apple Romania si Ipod-uri si emitatoare fm.  www.apple.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei cu casetofon mai exista o optiune:

Exista pe piata casete 'false' care au ca intrare o mufa jack care se introduce in ipod.

Acea caseta se baga in casetofon, se selecteaza casetofonul, si ... enjoy!

Eu tocmai mi-am cumparat, costa 15 lei nou-nouta in magazin.

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, eu mi-am luat un astfel de emulator FM de la Istyle si nu a facut fata (auzea destul de prost, cel putin in oras). Dupa care am mers la un atelier de sonorizare (12 Volti) si mi-au pus un "emulator" de la pioneer care intra in spatele consolei centrale si intra direct in mufa casetofonului (de asemenea nu sunt multumit de el in conditiile in care a costat aprox 500Ron

Ca am uitat, e vb de un S40 din 2005.

Si o intrebare...alta solutie pt Ipod ??????? eu am incercat cea mai complicata din cate stiu

Si ce inseamna schimbarea panoului central la S40 din 20005 ?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si caseta adaptoare, si transmitatorul FM au MARI carente la capitolul calitatea sunetului. Eu unul le-am incercat pe amandoua, de la diferiti producatori, si le-am gasit inacceptabil de slabe.

Singura solutie mai acatarii este achizitionarea unui adaptor care foloseste conectarea de magazie de CD_uri pe care mai toate head-unit-urile noastre o au.

(cred ca silviulica are asa ceva acum; dar, se pare ca si aici sunt probleme. @silviulica: De ce esti nemultumit? De calitatea sunetului sau de modul de operare?)

Alta solutie, cea mai buna, (dar si mai costly :D ) inlocuirea head-unit-ului original cu ceva aftermarket profi, care stie si AUX bun (ca sa poti folosi iPod). Pe langa DVD, DivX, Navi, etc. :D Sau, de ce nu, CarPC :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt multumit pt ca se aude pros in Bucuresti cel putin, cam atat. Si apropo, cat poate costa consola centrala, profi la care sa atasez si navi etc. Gasesc undeva, stiu ca au renuntat mai multi la solutia asta, mai ales un tip care are firma de tunning :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu mi-am pus un MP4 Player + caseta adaptoare, se aude mult, dar mult mai bine decat modulatorul FM. Mai aes ca MP4 pe care il am are si modulator incorporat, dar nu se aude la fel de bine ca varianta "caseta mincinoasa". Am incercat mai multe tipuri de modulatoare, fara rezultat. Caseta mincinoasa merge acceptabil, cel putin pt urechea mea. Cine doreste sa vada cum se aude sa vina joi la Polivalenta  ;D. Facem si probe pe alte casetofoane  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Solutiile cu modulatoare FM si caseta cu jack...hai sa fim seriosi.. se aude foarte prost. Mai bine iti faci CDuri audio acasa si profiti de calitatea sunetului oferit de incintele masinii (in cazul meu s40 din 2005).

  Totusi, stie cineva un atelier de sonorizare de incredere si profi care sa poata pune un Aux la consola?

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine se aude mai bine cu modulatorul decat daca le scriu pe cd. Si vb despre aceleasi melodii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine se aude mai bine cu modulatorul decat daca le scriu pe cd. Si vb despre aceleasi melodii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mardoperero, esti sigur ca pot pune auxiliar pe S40 din 2005, si daca da da-mi un contact

multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut dragilor volvoisti!

Eu vreau sa adaptez iPhone-ul la mufa de magazie CD a playerului original Becker (pe care sper sa o aibe, ca nu am verificat). Stiu ca se poate face un montaj, ceva care sa minta playerul ca are conectata o magazie, astfel incat sa pot utiliza pinii de semnal audio analogic, legand la ei un cablu audio stereo.

Eu cred ca e imposibil ca cineva sa nu fi facut treaba asta si fiindca suntem destui care ne dorim sa avem intrare audio auxiliara la playerul original al masinii, îl rog frumos sa ne invete si pe noi cum sa facem, in detaliu, cu schema si eventual poze.

Multumim binevoitorului. :hello:

Share this post


Link to post
Share on other sites