Mitzi

Probleme motor

64 posts in this topic

Ai pus tu Castrol for Volvo Cars in motorul tau si batea ? Nu prea cred pt ca stiu cativa de pe forum care au acelasi ulei in motoarele lor si nu bate deloc iar consumul este normal cand "te dai la ea" eu am reusit 2.5L in 5000km si la fel de bine am reusit 500ml in 10000km .

Ce te faci cu normele astea la ulei care se îmbunătățesc de la un an la altul? Nu mai pui ulei pt ca nu e norma ta sau pui un ulei prost pt ca are norma care zicea Volvo acum 10 ani ? Hai sa gândim puțin ca de aia avem neuroni .

A si sa nu uit manualul pus de tine este de US, motorul lui Mitzi nici macar nu este in acel manual .

Acelasi motor a fost pus pe S80 si merge numai cu 0W-30, ce zici de asta ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zic, zic ca aia de la Castrol sunt niste minunati ca au reusit sa faca un singur grad de vascozitate care merge la toate motoarele. N-am ce sa-ti dovedesc, chiar am pus ulei de-ala magic pe care-l tot lauzi si l-am schimbat dupa 2 saptamani.

Nici aici nu e motorul lui Mitzi? http://www.volvoclubthailand.com/man/pdf/om/volvo_s70_v70_owners_manual_2000.pd

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici măcar aici :lol:

Tu faci cum vrei, oricum nu este nimeni obligat sa asculte ce zic eu, trebuie doar dat un telefon la reprezentanta si nu in RO ci in alta țară, sa zicem Ungaria sau Germania, vezi ce ulei folosesc aia acolo după care vorbim .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca stie mai bine, doar in 2007 au revizuit toate uleiurile

http://www.volvoclub.org.uk/pdf/VolvoOilChart2007UKv5.pdf

Total nerelevant !!!! Linkul este un advertising al celor de la Castrol pe care nici macar cei care il afiseaza nu-si asuma raspunderea. Disclaimer-ul sursei tale.

Depinde de piata, in Dallas de exemplu, la reprezentanta VOLVO se foloseste si se vinde numai uleiul Mobil1.

Ca sa raman totusi in topic... raman la parerea ca vascozitatea uleiului poate fi!! doar o solutie temporara a tacanitului tachetilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da "nitu" sunt din Ploiesti.

Sa vedem daca reusesc in weekend-ul asta sa descopar de la ce vine acest zgomot,dupa care sa vad si solutia.Dupa cum am spus,tacanitul se aude numai cat motorul este rece;dupa ce s-a incalzit nu se mai aude nimic.O sa incerc sa schimb si uleiul si sa pun unul recomandat de Volvo(stiu ei ce stiu).Acuma sa vedem de care Castrol 0w-30 5w-30 10w-40.Trebuie sa tin cont ca si motorul este uzat avand 219 000 km.Daca totusi este de la tacheti,atunci trebuie sa vad care dintre ei sunt uzati de fac zgomotul acesta si apoi sa vad cum as putea sa-i schimb(banuiesc ca din cauza dereglarii tachetilor,masina pierde din putere,creste consumul,cresc noxele;asta deorece,ceea ce cred eu,ca supapele nu se mai inchid si deschid in "parametrii initiali").

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te hotarasti sa schimbi tachetii, nu incerca sa determini care sunt uzati. Intr-un astfel de caz se schimba toti 20 deodata !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca nu gresesc,astia sunt tachetii nu?Cu cod Volvo,ceea ce vad eu in Vadis 9207830.

Linkul meu

Hmm,toti 20,logic este sa ii schimbi pe toti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, dar nu-ti cumperi tachetii individuali. Exista un kit care ii contine pe toti 20 si costa mult mai putin. Cod 270866, 20 de lifters la 123$.

Gandeste-te si la posibilitatea schimbarii curelei de distributie, o dai jos oricum !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am cartea originala a masinii mele (in suedeza) si acolo specifica clar uleiul folosit .... 10W-30 sau 10W-40. Si credeti-ma ca am avut in motor mai multe tipuri de ulei (in 20.000 km caci l-am schimbat la 4000-5000 si am putut face diferente). Castrol 5W-40 "papa" binisor si era mai zgomotos motorul. Castrol Edge 10W-60 mai bun dar nu extraordinar. Aral 10W-40 mi s-a parut chiar mai bun iar Mobil 1 10W-40 la acelasi nivel cu Castrol 10W-60. Dupa ce am modificat motorul din 2L in 2.3L am pus Aral 10W-40 pentru 500 km si apoi dupa multe cautari pe NET m-am oprit la BARDAHL 10W-40 XTC C60. Este un ulei ful sintetic cu o formula speciala (cel mai bine cautati pe NET date despre el ... inclusiv testele pe Youtube).Diferentele sunt clare (Dupa ~ 500 km motorul se aude mai putin ,trage foarte bine ,urca mai usor in ture ,etc). Recomandarea facuta de VOLVO pentru uleiul CASTROL este o chestie legata strict de un parteneriat in afaceri si nu ca ar fi cel mai bun ulei de pe piata. Totusi vorbim de niste metale intre care apar frecari si care necesita ungere. Din acest motiv eu voi folosi cel mai bun ulei pentru motor ,decizie bazata pe teste si nu in baza reclamelor. Fiecare face ce crede de cuviinta dar eu mi-am permis sa incerc aceste uleiuri si din pacate nu as mai pune NICIODATA Castrol in motorul meu. Doar BARDAHL sau MOTUL. Asta nu inseamna ca acest ulei nu este bun ,doar ca exista altele mult mai bune.

Deci pentru motorul B5204T2 de pe S70 se foloseste strict 10W-40! Dupa 200.000 km se recomanda trecerea la 15W-40.

NUMAI BINE!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana la urma ce ulei sa pun? 10w - 40 sau 15w - 40?

Cureaua?O sa ii fac schimbul de ditributie,dar nu stiu daca este cazul acum.Ce am vazut scris pe capacul distributiei este ca teoretic ea a fost schimbata la 117 000 km,iar acum motorul are 219 000 km.Nu stiu exact la cati km trebuie sa ii fac distributia;asta ramane sa ma interesez.

Dragos si unde gasesc eu acel kit de care vorbesti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand i-am schimbat pe-ai mei am cumparat kitul de pe Tasca Parts Cred ca trimit si in Romania. Dar cu siguranta poate fi gasit si acolo la voi, probabil ca MC il poate aduce.

Se pare ca esti aproape de schimbul curelei de distributie. Cauta in manual si ai sa gasesti.

Succes

Edited by DragosGD

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distributia trebuie schimbata iar despre ulei faci cum vrei pana la urma, eu am recomandat Castrol pt ca asa scrie pe bușonul meu de ulei acuma fiecare face ce vrea și pe www.bobistheoilguy.com tot Castrol recomanda pt Volvo si nu numai .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci pana la urma ce ulei sa pun? 10w - 40 sau 15w - 40?

Cureaua?O sa ii fac schimbul de ditributie,dar nu stiu daca este cazul acum.Ce am vazut scris pe capacul distributiei este ca teoretic ea a fost schimbata la 117 000 km,iar acum motorul are 219 000 km.Nu stiu exact la cati km trebuie sa ii fac distributia;asta ramane sa ma interesez.

Dragos si unde gasesc eu acel kit de care vorbesti?

Avand in vedere ca vine iarna 10W-40 ! In ce priveste distributia in manual apare 100.000 mile dar eu nu m-as risca.

Edited by Marian78

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu stiam ca schimbul se face la 70.000 Mile sau 112.000 Km.

Mare atentie la cureaua de distributie, daca n-o schimbi la timp si se rupe, strici motorul iar reparatia este foarte costisitoare.

Daca ai ceva bani de cheltuit pe masina, nu-i da pe lifters/tacheti, schimba cureaua de distributie urgent !!! Iar pentru ca este cel de-al doilea schimb al curelei eu personal as schimba si pompa de apa. Multe pompe de apa nu rezista 250.000Km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"In ce priveste distributia in manual apare 100.000 mile dar eu nu m-as risca" Pentru Romania intervalul e de 80000 de km. In locul tau as schimba-o URGENT

Edited by betty

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am zis 80000 km :rolleyes: Ma gandesc totusi ca nimeni n-ar lua in seama sfaturi in domeniu auto de la o femeie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Heimðallr

Imi era foame cand am scris. Si cand mi-e foame sunt negativista. Brusc mi s-a parut nepotrivit sa-mi bag nasul la sfaturi auto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi s-a părut un sfat bun, sfatul tău. Nici eu n-aş trece de 80.000 (şi şi pentru maşina mea, recomandarea e de 168.000 km).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok,am inteles.Multumesc la toti pt raspunsuri.Momentan o sa schimb uleiul cu un Castrol si in primavara,ca de,acum vin sarbatorile,o sa fac distributia.Schimb tot kit-ul (curea,role,intinzator,etc) + ca tot se umbla in acea zona si tachetii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred că ar fi mai bine să treci prin iarnă cu un ulei proaspăt.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai de ce mai Betty sa nu te ascultam, si mecanicul meu a spus sa-mi schimb distribuția la 80.ooo km și eu nu și nu pana când a început sa huruie pe la 101.ooo km DECI pot spune ca ai dreptate deși nu ești mecanic și nici bărbat :lol:

Totuși Mitzi este în IT si acolo ma gândesc ca este mai puțin praf deci teoretic ar trebui sa tina mai mult .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic da Bogdan,mult mai putin praf si drumuri bune,fara gropi.Oricum,zilele astea o sa ma duc pana la Volvo sa iau un filtru de ulei si o sa-i intreb si pe ei cele doua probleme;la cati km trebuie sa fac distributia si ce tip de ulei imi recomanda ei.Asta ca sa vedem cum este si aici in IT :D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea(masina mea e luata din IT)ca sunt varza la ce inseamna Volvo,chiar si reprezentante,mai ales la un model mai vechi.Ei se pricep mai bine la fiat,alfa,ce mai au prin ograda :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost in seara asta la Volvo si am cumparat filtrul de ulei si 2 litri de ulei pt cutie(18 euro/litru) ca sa il schimb si eu pt prima data de cand este masina.Am intrebat si ce ulei de motor sa pun.Ei mi-au aratat uleiul pe care il folosesc;este cu eticheta Volvo si nu scrie ce marca este(mobil,castrol,etc).Scrie doar SAE... si tipul,respectiv pt mine 0 W - 30.Nu am luat de la ei pt ca este scump 22.5 euro/litru.Asa ca o sa caut sa imi iau un Castrol 0w-30.

Referitor la distributie,betty,esti foarte aproape de adevar;felicitari(este posibil ca pt Romania,la drumurile si praful care este la 80 000 km).Mi-au spus ca depinde de doua norme pe motor(nu am retinut care sunt pt ca nu cunosc toti termenii in italiana,dar poate cineva de pe aici stie la ce s-au referit).Se face ori la 100-120 000 km ori la 150 000km(depinde din ce norma face parte motorul).La mine mi-au spus ca din prima(100-120000) ,adica este cazul sa o fac.Acum sa vad motorul meu(B5204T2) ce distributie are;cu intinzator hidraulic sau mecanic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am mai gasit ceva legat de uleiuri pt motor

uleiuri

Edited by Mitzi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now