ggaby

Frana de mana blocata

18 posts in this topic

Salutare,am si eu o problema cu frana de mana. Mi se cam blocheaza frana de mana, adica pe o roata nu da drumul la frana dupa ce las manerul de frana de mana jos. Dupa cum m-am uitat mie mi se pare ca lipsesc arcurile care sa impinga la loc tija care actioneaza placutele din etrier. Atasez si o poza cu etrierul de pe masina. Stie careva cum se remediaza problema asta ca ma cam enerveaza sa tot deblochez cu mana tija aia blestemata. Chiar imi lipsesc arcurile sau este alta problema.

post-3929-12877884927368_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Etrierul e cu probleme.

A fost cumva folosit cu placutele de frana f.f subtiri? In ce stare sunt placutele?

Uneori, pistonasul de la etrier rugineste pe portiunile exterioare, si cu cat sunt mai subtiri placutele cu atat el iese mai mult afara. Cand pui placute noi, mai groase, partea ruginita intra in interior si agata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

culisantele de la etrier sunt blocate, si nu mai revine pistonasul complet.

mie imi ramanea un pic blocat si la frana de picior.

trebuie dat jos etrierul si scoase cumva culisantele alea, unse si puse la loc.

la mine erau foarte blocate, si nu le-a putut scoate....a trebuit sa imi dea o gaura pe partea din spate a port-etrierului, ca sa impinga culisanta aia afara....apoi am uns-o , am acoperit gaura cu poxipol, si cam atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe spate nu am schimbat placutele de frana, chiar nu stiu cum arata ele. Doar pe fata le-am schimbat. Frana de picior era super ok, nu simteam sa se blocheze deloc la folosirea ei. Probleme doar la frana de mana. Daca imping tija din etrier cu mana sa revina nu ma sunt probleme. Cand o sa am timp am sa desfac etrierele de pe spate sa vad ce e acolo. Problema ce ma framanta pe mine este daca ar trebui sa am arcuri acolo sau nu. Voi aveti arcuri la aceea tija de frana de mana?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e in functie de masina... spre exemplu eu pe sasiul meu din august 97 nu am arcuri, un prieten care are sasiul din ianuarie 97 avea arcuri si acum nu mai gaseste arcuri din alea. cel mai bine mergi la un magazin din asta de piese da-i seria de la sasiu si vezi daca ai arcuri pe etriere

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu am avut aceasta problema si sa rezolvat cu un spray de curatat frane de la wurth

Share this post


Link to post
Share on other sites

scuze am uitat sa spun ca am rezolvat fara sa dau ceva jos sau sa desfac a consumat mesterul un spray sau doua dar sa rezolvat

Share this post


Link to post
Share on other sites

@hunter - eu nu mai inteleg nimic atunci. Acelasi etrier la unele modele e cu arc si la alte fara? Sau oare difera si etrierul care are arc si cel fara.

@flosideea - sprayul acela din cate stiu eu e un degresant puternic. Nu stii exact ce spray a folosit? Sa inteleg ca nici tu nu ai arcurile acelea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ggaby aceiasi motorizare la masina cu acelasi tip de dotari, dar la etrierele de pe spate la mine sunt fara arcuri si la el sunt cu arcuri. mna acum depinde de masina de an de fabricatie de asta era indicat sa vezi pe un program daca etrierul e dotat cu arc sau e simplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

este spray special pt curatat frane de la wurth ( scuze reclama) eu am acele arculete der cu toate astea tot se blocase

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi mult, sa vad acuma cand o sa am timp de masina ca sunt cam ocupat cu altceva zilele astea. Sper macar zilele astea sa am timp sa gasesc macar sprayul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problema rezolvata! Am luat un spray, dar de la Nigrin, tot de curatat frane, am dat pe la etrier dar degeaba, nici un rezultat. Am desfacut etrierul si l-am luat la purificat. Am dat jos tija care intra in etrier de la frana de mana, am curatat, am uns tot mecanismul din etrier ce e legat de frana de mana. L-am asamblat la loc si de atunci nu mai sunt probleme, nu se mai blocheaza frana de mana. La eliberarea franei de mana revine si tija din etrier. Deci tot ce trebe facut este uns bine de tot.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie cineva cum se regleaza sau daca se regleaza frana de mana?La mine primele 3 trepte sunt libere(merge in gol),apoi tine.Exista vreun sistem de reglare?

Mersi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa aiba cel putin unul.

Daca nu il are sub maner,unde intra el in tunelul dintre scaune,atunci sub masina pe sufa care se duce in spate spre celelealte doua care actioneza fiecare roata in parte.

Cineva cu ViDA/VADIS te-ar putea ajuta mai bine cu un print-screen in localizarea lor.

Sent iPad using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca se poate regla din masina.Cablurile de la frana de mana vin prinse intrun intinzator care la randul lui bine prins de maneta(sau ceva de genu).Cu o cheie fixa de 10(parca) se poate intinde.Dar...daca nu tine frana de mana se poate sa ai ceva probleme:

1.Placute de frana tocite

2.unu sau amandoua cablurile gripate.Eu asa am patit..si nu imi tinea frana de mana.Am intins ca nebunu la maxim cablul..dar abia tinea pe o parte.Am schimbat cablul de pe partea care nu tinea, nu e complicat dar trebuie urcata pe elevator si tras"ca taranu' "de el ca sa se desprinda de unde e prins de mocheta(ce tampenie) si apoi bagat cel nou,Acum tine perfect.Spor,

Share this post


Link to post
Share on other sites

@daann frana de mana tine,dar sus,incepand de la a4 a sau a5a treapta!Placutele de frana au fost schimbate acu' 10 000 si ceva,verificat si sunt pe la jumate,iar cablurile de la frana acu' 3 luni(ambele).

O sa incerc sa reglez si revin cu un raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now