Sign in to follow this  
Followers 0
cojocaru27

Intrebari revizie 40 000km

7 posts in this topic

Am si eu cateva nedumeriri legate de revizia de 40 000km.

Mentionez ca pe prima am facut-o la 20 000km si am schimbat toate filtrele si uleiul.

1. Acum la 40 de mii trebuie sa schimb si filtrul de particule, dinou? ala pentru care trebuie data jos pedala de acceleratie. Din cate stiu ala se schimba cam la doua revizii odata insa as vrea sa fiu sigur, sa nu fac ceva mai rau.

2. Apoi uleiul, intra 5,5 litri in motorul de 2.0d 136 cai? am manualul in spaniola si nu mi-e foarte clar, desi asa pare ca scrie.

3. Placutele de frana desi nu au fost schimbate pana acum, par in regula, chiar foarte bune. Cam la cati km se schimba?\

Multumesc mult pentru info.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai filtrul de polen,habitaclu e indicat sa se schimbe la fiecare schimb de ulei si alte filtre la noi in Romania,dat fiind ca aveam praf din belsug ;D

Ulei da intra 5,5 litri la motorul PSA de 2.0 D.

Placutele se schimba atunci cand sunt tocite si e pericol sa strice discul,nu cred cred ca au perioada de viata in afara uzurii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Acum la 40 de mii trebuie sa schimb si filtrul de particule, dinou?

...Zi merci. La modelele mai vechi, in Vadis spune ca se schimba la "every service". :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Zi merci. La modelele mai vechi, in Vadis spune ca se schimba la "every service". :)

Filtrul de particule la care se refera el e de fapt cel de habitaclu care se afla in dreapta pedalei de acceleratie si pentru inlocuire trebuie demontata aceasta,iar pozitia e un de c..t :machinegun:

Share this post


Link to post
Share on other sites

toate filtrele, uleiul, verificat placute frana, antigel plus lichidul de frana daca ultimele doua au  2 ani de cand au fost schimbate ultima data.

eu am facut revizia de 40.000 acum o saptamana ( masina implineste varsta de 2 ani in noiembrie ). referitor la placutele de frana mie mi-au spus ca au ajuns abia la jumatate si mi-au recomandat ca la urmatoarea revizie de 60.000 sa le schimb.

ceea ce trebuie sa schimbi tu e filtrul de polen aflat in masina, nicidecum filtrul de particule pozitionat pe galeria de evacuare ( teava de esapament )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru info. Scuzati-mi confuzia, filtru de polen am vrut sa zic, evident nu cel de particule.

Cred ca de la caldura de afara mi se trage.

Deja am comandat filtrele de la Alex, mai trebuie sa gasesc un service bun unde sa le schimb.Data trecuta a facut revizia la un service bosch si m-a deranjat ca nu au stiut de faza cu amorsarea pompei de moto dupa ce au schimbat filtrul si au cam chinuit-o foarte putin dar tot m-a deranjat. Daca stiti un service ok, spuneti-mi si mie.

Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0