Sign in to follow this  
Followers 0
accxdru

Ceasuri bord

10 posts in this topic

Salut tuturor.

Am o problema cu ceasurile din bord (volvo 440 '91), ceea ce cred eu este ca de la caldura sau soare hartia care este lipita pe ceas (vitezometru) s-a dezlipit iar acum acul loveste in ea si nu poate urca sau in cel mai bun caz daca urca nu prea mai coboara.Am mai desfacut ceasurile o data si am indepartat hartia care era dezlipita dar a inceput sa se dezlipeasca si ce a ramas.Mentionez ca atunci cand am pus mana pe ea era ceva de genul scrum dar mai solid.

Exista cineva care stie de unde pot cumpara hartia aceea pentru ceasuri gen plasma sau ceva in genul cum este la logan (aftermarket) imi este putin peste mana sa stau sa caut la dezmembrari ceasurile cu totul sa aibe aceiasi martori, aceleasi mufe etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, poti incerca sa o masori, ori folia(daca mai este intreaga) ori plasticul pe care era lipita, o pui pe un scanner si dupa aia iti faci una noua in corel sau ceva asemanator. Dupa ce o tiparesti o laminezi si cam asta ar fi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca o pot dezlipi de acolo,banuiesc ca este lipita iar daca incerc sa o dezlipesc poate imi fac ceasurile in 2 culori.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu este lipita cu nimic  scot acul care indica viteza si mai are 2 suruburi foarte mici

post-1844-12877885420995_thumb.jpg

post-1844-12877885422387_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a mai spus cineva tot dupa forum ca este problematic sa scoti acul ca s-ar putea sa il pui la loc dar fara sa mai aibe vreun rol (am inteles ca are ceva gen arc pe acolo) de asta nu m-am bagat la mai mult prima oara cand am desfacut ceasul inafara de indepartatul hartiei in exces.

Si totusi,dupa ce scot acul si rup hartia ce mai ramane de facut ca nu prea as vrea sa-l las cu 2 culori.

Ma gandeam ca poate are cineva vreo imagine,schita sau eu mai stiu ce,care poate fi scoasa la o "imprimanta" si lipita acolo.

P.S. - pe goagal nu am gasit nimic de genul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu stiu daca vei putea face ceva cu un autocolant

si nu cred ca vei gasi sa cumperi nou numai fata de la ceas

post-1844-12877885438336_thumb.png

Share this post


Link to post
Share on other sites

aceasta este schema de la modelul meu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te pot ajuta eu cu o consola de bord de pe un volvo 440 din 94 la fel ca si a ta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multam' pentru ajutor dar m-ar fi interesat daca erai din Bucuresti.Imi pare rau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0