wh1sp3r

Cum schimb capatul la Schimbatroul de viteze

13 posts in this topic

Am si eu o problena. PArte de sus a schimbatorului de viteze ( cea pe care scrie vitezele ) sa deteriorat destul de tare. As vrea sa stiu daca o pot schimba si cum pot face asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

imi cer scuze de offtopic .....dar zau ca nu ma pot abtine ......iar in contextul celor 2 topice (stiti voi care ) se poate incerca

;D

Clar e de la caldura  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tie ti se pare amuzant postul meu ... nu inteleg cum ai ajuns global moderator x(

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand mi-am cerut scuze ....sau ai nevoie si tu de ochelari ?

In al 2-lea rand ....tu cum de ai ajuns pe acest forum sa aprinzi lumanari pt. madalina manole ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand mi-am cerut scuze ....sau ai nevoie si tu de ochelari ?

In al 2-lea rand ....tu cum de ai ajuns pe acest forum sa aprinzi lumanari pt. madalina manole ?

Eu nu-ti inteleg reactia. Daca aveai cu ce sa ma ajuti puteai posta asa k nu vad rostul tau in discutia asta. In al 2-lea rand nu vad ce te intereseaza pe tine cui aprind eu lumanari ( sa nu fii tu urmatorul ). Nu e treaba ta daca eu apreciez putin muzica adevarata ....

Daca ai ceva folositor de postat te rog fa-o nu veni cu off-uri de astea ca sunt satul de fitosi.

Asta ca sa vezi de ce am devenit moderator ......si desi ai mai multe asemenea greseli , inchid ochii pentru cele din urma avand in vedere offtopicul de mai sus . Multumit ?

Prima greseala  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hehehehe... Trebuie să fac o eutanasie în juma' de oră, dar nu m-am putut abÅ£ine când am văzut filmuleÅ£ul... TEN POINTS!

Whisper, nu mai fi supărat. LiniÅŸteÅŸte-te.

Sigur că se poate schimba mânerul, cum să nu se poată... uite aici unul frumos (dar, cam scump  :( ). Eventual, întreabă-l ÅŸi tu Midnight Caller...  ;D

Multumesc mult dar vreau ceva sa arate la fel ca celalalt. Nu cred ca ar da bine la imagine cu un schimbator de ala :D (parerea mea) si plus ca e 111.33 $ :o

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult dar vreau ceva sa arate la fel ca celalalt. Nu cred ca ar da bine la imagine cu un schimbator de ala :D (parerea mea) si plus ca e 111.33 $ :o

Fiind de la Heico + alu = calitate buna(cred) dar scump.Daca nu vrei ceva super extra poti cauta la cei care dezmembreaza volvo,poate gasesti tot original.

Plus ca asta de mai sus pare sa fie pentru s40/v50 dupa cum arata  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiind de la Heico + alu = calitate buna(cred) dar scump.Daca nu vrei ceva super extra poti cauta la cei care dezmembreaza volvo,poate gasesti tot original.

Plus ca asta de mai sus pare sa fie pentru s40/v50 dupa cum arata  ;D

Nu e problema din punct de vede al achizitionarii produsului ci din punct de vedere al demontarii si montarii acestuia. Niste poze sau ceva care sa ma ajute :X

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sincer sa fiu chiar nu stiu,inca nu am ajuns sa l desfac,cu toate ca v a urma in curand ;D

Poate te ajuta cineva cu un sfat ...

In Vadis te ai uitat ?

post-1795-12877885429346_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu am VADIS-ul ...

Sunt un incepator in Vadis::)

Aici se intelege mai bine cred

post-1795-12877885435347_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stai să găsească nuca, pe urmă o montează el ÅŸi fără VADIS, că doar nu-i volantă. :smile:

Eh o gaseste.Dar daca se pricepe un pic  la computer + un pic de mecanica = un rezultat pe masura :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vad ca ai 20 de ani, ma mir ca nu ai acceptat bine gluma lui Danyx, noi cand e cald afara o cam luam razna cu glumele, dar tot ne ajutam intre noi cu ce putem, dar hai ca nu a fost o insulta sau ceva, let's be friends  :D :D

Daca e ca si la S40 II, atunci maciuca se desface in felul urmator :

-Se apasa pe ea vertical

-Apasand, se invarte in sens contrar acelor de ceasornic si ar trebui sa se dessurubeze.

Credca tot sistemul asta e cam la toate schimbatoarele de viteza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now