sfantul

vreau sa achizitionez un S80

58 posts in this topic

dar pareri ceva despre motorul asta de 163 CP?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca a fost întreÈ›inut tine mult È™i bine, ca probleme trebuie enumerate:

-injectoarele

-volanta(daca are cutie de viteze manuala)

-mecanismul VNT de la turbina (dupa multi km se umple de calamina si nu mai functioneaza corect)

-Intercoolerul (se sparge din cauza presiunii mari de turbo, tot de la VNT e problema) 

-suporți motor

-debitmetrul (asta este in stransa legatura cu EGRul murdar)

In rest nu sunt probleme la internele motorului dacă a primit uleiul care trebuie È™i pot spune ca este un motor destul de pretenÈ›ios la ulei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

AÅŸa e cum zice maestrul BG, însă, în privinÅ£a anumitor aspecte, nu văd cum ar trebui întreÅ£inută maÅŸina, ca anumite piese să nu cedeze. De exemplu, nu-mi dau seama ce ar trebui să fac să nu se (mai) strice volanta DM, că vrei-nu-vrei, tot trebuie să-i mai dai ÅŸi "talpă"... cam la fel stau lucrurile ÅŸi cu turbina, deÅŸi asta - hai să zicem - s-ar putea curăÅ£a, tehnic vorbind.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit o masina fara xenon si vanzatorul imi zice ca stie pe cineva de la volvo care imi pune cu 400 euro, original, cu tot cu far. s-ar vedea bine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit o masina fara xenon si vanzatorul imi zice ca stie pe cineva de la volvo care imi pune cu 400 euro, original, cu tot cu far. s-ar vedea bine?

Daca i original da un aspect fain,,nu mai zic de partea ailalta.Dar tind sa cred ca pretul este pentru un xenon "normal" si nu original,din cate stiam ala original  este putin mai scump. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai e cu mult mai scump,numai un far cu bixenon de S40 original cu autoleveling si toate cele e in jur de 1200 si ceva,da apai la un S 80... ::)

Probabil e aftermarket xenonul de 400 de euro :P ,da singura faza e ca reprezentantele nu prea monteaza asa ceva :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

de astazi am intrat oficial in forum :)

un S80 2.4, 163 CP, geartronic.

Ma poate ajuta cineva cu un manual de utilizator in engleza sau romana, ca olandeza n-o prind deloc.

Bine am venit :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-l stapanesti sanatos.

Uite aici un manual .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc. eu am modelul nou de S80, dar am gasit varianta de manual pentru modelul asta  tot acolo pe site.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa-l stapanesti sanatos

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sfantul completeaza atunci profilul si cu anul masinii ca sa stim clar ce masina ai, pe viitor o sa ai nevoie cand ceri diverse sfaturi .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci:Hai bine ai venit! ;D Sa o stapanesti sanatos si sa te bucuri de ea!Cati mai multi km ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am schimbat si profilul :). voiam sa intreb pe cei care au motor asemanator, ce consum au. eu am venit de la bucuresti cu mers pe autostrada 140-150 si am scos o medie de 8,7. In oras cam 10,5. nu-i cam mult?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:smile:  asta e cea mai buna gluma.

Din moment ce producatorul spune 9.6% consum urban, tu cam cat ai vrea sa consume ?

Tare rau ;D 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa-l stapanesti sanatos,felicitari pt. achizitie.

Este foarte bine sa avem un S80 modelul nou pe forum,pt. ca si mie imi face cu ochiul,si sa vedem ce probleme are,sper eu cat mai putine.

Pune si tu poze,multe poze,exterior interior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să ai noroc de maÅŸină!

Share this post


Link to post
Share on other sites

stie cineva cum se schimba limba meniului, ca e pe olandeza si nu ma descurc deloc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Limba meniului se schimbă doar la reprezentanÅ£ă, aÅŸa cum zice Feraru, cu mulÅ£i bani... mai bine înveÅ£i olandeza.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat ar ajunge?

In jurul valorii de 200 e parca,daca nu mai mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poti ajunge la nea'BogdanG si te rezolva el ::)(o bere pt reclama plz ;D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa-mi te rog un numar de telefon de-a lui Bogdan si-l sun. Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

lasa-mi te rog un numar de telefon de-a lui Bogdan si-l sun. Mersi mult.

Dl Electrician ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now