zack

"pivoti" (sau cum se numesc...) din capatul barii de torsiune

18 posts in this topic

De unde gasesc de cumparat cei 2 "pivoti" din capatul barii de torsiune?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vb despre bucsile alea care se prind pe oala de la amortizor?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. Unde gasesc...si cat costa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana acum am cautat la 2 magazine si nu am gasi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-mi dai si mie o serie de sasiu si un nume exact ? Poate te referi la BIELETELE ANTIRULIU ?! :) Nu de alta, dar am doua in stoc parca ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este vorba de cei 2 pivoti/suruburi cu bucse care vin la capetele barii de torsiune de deasupra motorului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din poza aceasta care piesa ?

post-993-12877886845542_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca se refera la suportii de la bara care sustine tamponul motor superior .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact. E vorba de bara de deasupra motorului pe care se fixeaza tamponul superior al motorului. Am gasit la primus...pe comanda. 250 ron bucata. Cam mult avand in vedere ca m-au costat o gramada tampoanele celelalte...si sunt la fundul sacului. Trebuie sa mai "sap" poate gasesc ceva mai ieftine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Volvo nu are bara de torsiune... Bara de torsiune inlocuieste arcul helicoidal sau lamelar, deci este practic suspensia masinii. Renaulturile in general au suspensie pe bara de torsiune in spate, Oltcitul, vw broscuta, etc. Bara cu bieletele fata si spate se numeste bara stabilizatoare. Asta ca sa stim despre ce vorbim.  ;) Daca te referi la bara care tine oalele de la amortizoarele fata si la mine au un joc aparent acele bucsi, joc care este normal, nu trebuie sa fie zidite.  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuzati pentru inducerea in eroare. La mine bara aceea nu se misca vertical ci se cam inclina...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pretul pentru 1 buc 500ron,parca

Eu am vrut sa le schimb ca aveau joc dar era jocul normal,am schimbat numai una si la nr 2 m-am oprit.

Incearca la demontari ca sunt scumpe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Zack nu te supara pe mine dar schimba mecanicul, dupa ce in prealabil il calci cu masina sau il impusti.

Este normal sa aiba joc toata bara aia, nu are rol de strut bar ci doar de sustinere a motorului si vorbim de o sustinere ELASTICA, daca bara aia este rigida (cum am facut eu la V70 de test) o sa-ti clantane dintii in gura mai ales ca tu ai diesel.

Daca vrei sa schimbi ceva de dragul de a schimba poti incepe cu suportii motori vacumatici, aia chiar obosesc repede, dupa care poti schimba toti suportii motor, dupa ce treci lejer de 1000RON in tamponi poti continua cu flansele amortizor, bucsile bascula, amortizoarele, bieletele antirului, bara stabilizatoare, si ma opresc ca ......

Share this post


Link to post
Share on other sites

De schimbat am schimbat asa : 2 tampoane vacumatice, tampon superior, tamponul din fata(cel care are rol de a nu lasa sa se rostogoleasca masina), cel de echilibrare a motorului. Pe cele vacumatice le-am gasit pe febi bilstein cu 390 si 410 lei. Vibratiile pe caroserie si in interior aproape ca nu exista. Bogdan, se sti ca e un mecanic si un om de nota 10. Deocamdata n-am nici un motiv sa plec de la el. Este genul de mecanic care vrea si face treaba buna.

ps: Si totusi bara se misca cu mana destul de rau...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Zack ma bucur ca te-ai descurcat de mecanic, este foarte bine sa ai un mecanic bun .

Asa trebuie sa faca bara aia, nu are nici un rol de rigidizare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now