Guest zbarcica

Vag-Com?

12 posts in this topic

  am intrebat intr-un subiect anterior (ocazie cu care tin sa iti multumesc ca mi-ai raspuns), referitor la sonda lambda, ce este de facut...alex mi-a transmis ca pt motorul meu (de audi)(tdi) tre sa ma duc la un service care dispune de  un vag vom...speram ca tot el sa-mi raspunda, dar probabil ca este ocupat.

in rest sa fim sanatosi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt doar unul, iar voi sunteti 570 ;D Nu e omeneste posibil :)

VAG-COM este softul si interfata de diagnoza pentru masinile / motoarele VW. Tu ai motorul de Audi / VW diesel, si presupun ca interfata cea mai potrivita pentru tine este cea care se pune pentru diagnoza motoarelor respective.

Incearca, n-ai nimic de pierdut !

PS: Google is your friend ! Baga un ochi aici :

http://www.google.com/search?q=vag-com&ie=utf-8&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a

http://www.vagcom.co.uk

Hai sa incercam sa ne ajutam singuri intai... ce zici ? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te pot ajuta eu cu o diagnoza pe o interfata vag-com. Contacteaza-ma pe privat daca te intereseaza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Softul de diagnoza la Volvo este Volvo FCR nu Vag-Com, adica vw-audi grup. Gasesti variante pe ebay Anglia, Polonia, Elvetia, etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul 2.5TDI de pe V70-urile din 1999 este de provenienta VW, de-aceea am propus VAG-COM-ul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Optocuplorii sunt folositi doar pentru a face o tranzitie de nivel/separatie fizica intre semnalul dat de transponderul OBD si microcontroller-ul care proceseaza informatia (care scoate protocol RS232). Practic reduce de la semnale 0-12V la semnal de nivel TTL. Se poate face foarte frumos un astfel de dispozitiv si doar cu tranzistoare comandate in baza prin divizori rezistivi.

    ... sau cumperi unu' gata facut ;D

  PS: scuze pentru limbajul obscen dar sunt inginer electronist. E "deformatzie profesionala" :toothy1:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns. Pot folosi deci interfata de la Vag-com pentru diagnosticare la V70 XC de 2,5 litri turbo? Sau pentru Opel care are acelasi OBD II? Iti ramana dator daca imi dai un raspuns pozitiv.

Share this post


Link to post
Share on other sites

DOAR pentru varianta pe motorina. Pe Opel nu stiu sa mearga...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now