DAnyEL

se merita sau nu?

34 posts in this topic

Atata timp cat Volvo a vandut ani de zile masini cu LPG din fabrica nu vad care este problema, aia cu pufuletii e trasa rau de par ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

cert e ca pana acu 2 zile eram 90% hotarat sa imi pun GPL..da acu am ramas fara bani cu masina aia...si imi parea umpic rau ca nu mai pot sa imi pun. dar intr-un fel ma bucur ca nu ii mai pun ca oricum ...investitia asta nu stiu in cat timp asi fi scoso...si si asa...daca merg frumos cu masina pot sa ii scot un consum in jur de 7%...mai ales ca de acu incolo nu mai vreau sa stau fara carnet :D

multumesc inca odata pentru sfaturii si sper ca topicul asta sa fie folositor si altora...si cine stie cum se invarte roata...poate pana la urma tot ajung cu GPL :D;D

ps: motorul de 1.8 nu e mare...doar e putin mai setos(cel putin motoarele din anii aia ca acum sunt masini cu motor de 2.0 care consuma mai putin).dupa parerea mea motoarele mari sunt de pe la 2.5 in sus.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primul rand,vreau sa atrag atentia moderatorului cu pasta rosie ca in limba romana verbul "a merita" nu are reflexiv..in al doilea rand, folosirea verbului este eronata, "a merita" inseamna altceva decat a fi rentabil....

Si,in ultimul rand, e bine sa instalezi GPL pe masina doar daca faci multi km anual,altfel nu...

Tovarase inginer ....din cate ai fi putut observa matale , corectez altceva decat greselile gramaticale . ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domn prefesor ...."ce făceti" este corect? ca-l aud peste tot ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Legat de instalaÅ£ia de gaz, eu unul sunt convins că este avantajoasă d.p.d.v. financiar ÅŸi că investiÅ£ia s-ar amortiza mai devreme sau mai târziu, dar nu mi-aÅŸ pune nici dacă ar fi gratuită... Pân'ce? D'acie!  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se amortizeaza pana la urma dar ce nu spun vanzatorii de GPL este ca atunci cand ai probleme cu motorul pe benzina si ii mai pui si gaz o sa mearga si mai rau, orice buba pe benzina iese la iveala cand treci pe gaz si este al naibii de greu sa te apuci sa schimbi o gramada de piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate Bogdan G

Si chiar daca pe benzina totul e ok, nu ai erori deloc in bord sau pe tester, uneori din cauza amestecului ce formeaza GPL-ul (care la noi nu respecta intotdeauna normele) - ti se aprinde check-ul. Si fuguta in service cu ea sa-ti citeasca si stearga erorile, apoi urmeaza o perioada in care te plimbi pe benzina sa vezi daca a fost o eroare reala sau una data de "calitatea" GPL-ului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now