Sign in to follow this  
Followers 0
xavantes

Incalzire scaun

8 posts in this topic

Salutare!

Am si eu o problema cu incalzirea scaunului soferului, la un S60 D5 2003. Cu alte cuvinte nu functioneaza  :) M-am gandit ca poate este o siguranta, ceva. Asa ca am desfacut panoul de sigurante din stanga bordului si am verificat sigurantele 7 si 8 raspunzatoare cu incalzirea scaunelor din fata. Am incercat cu sigurantele de rezerva (aflate in interiorul capacului de la panoul de sigurante, alaturi de o clema pentru o usoara extragere si o lista de corespondenta a sigurantelor impreuna cu valorile lor :) ). Niciun rezultat. Cum incalzirea scaunului din dreapta functioneaza, am incercat siguranta acestiua la scaunul din stanga. Nimic.

Vroiam sa va intreb daca ati mai intalnit problema asta, sau daca apreciati ca ar fi necesara o interventie financiara substantiala pentru remedierea ei.

Va multumesc mult  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cred ca e o problema mare, nu prea au obiceiul sa se defecteze din cate stiu eu. Verifica conexiunile electrice de sub scaun, s-ar putea sa fie oxidate. Ia niste spray de contacte si curata bine pe acolo.

Atentie!!! SA DESFACI NEAPARAT BORNA DE MINUS DE PE BATERIE.

Procedezi astfel: opresti motrul, scoti cheia din contact, lasi masina 5 minute sa-si stocheze datele si desfaci borna.

Cand o montezi la loc sa ai neaparat contactul in pozitia II (contactul pus) si daca inchizi usile dechide un geam in caz ca se incuie masina sa poti intra in ea. Se reseteaza ceasul si trebuie sa te joci apoi putin la inchiderea centralizata si ridicarea geamurilor si functiile masinii intra in normal.

Bafta si tine-ne la curent!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Mersi pentru raspunsul prompt  :) M-oi baga eu cumva sub scaun, dupa ce am grija de baterie. Sa ajung acas' de la serviciu. Mersi inca o data  :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Claudiu, de ce trebuie contactul in pozitia II cand pui borna la loc? :o Ca eu nu prea am facut asa... Please!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie pus contactul in pozitia II pentru ca asa e in manualul masinii. Asta e procedura corecta pentru a nu iti pierde datele stocate in eprom-ul masinii si evitarea aparitiei de erori!.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu n-am facut in primele dati cand mi-am dat bateria jos si mi s-a umplut de erori. Acu trebuie sa ma duc la stealer sa mi le reseteze. ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un amic de-al meu si-a luat de pe amazon dot uk un gadget, un reader dinacela OBD sau ceva de genu ff universal sa zic asa, cam la 30 de $ + vreo 10 dolari taxele de transport, cei drept el sta in DE dar, e compatibil cu o multime de automobile inclusiv cu S80-ul lui, astfel isi sterge singur erorile conectand gadget-ul la automobil, scutind o droie de bani.

Cei drept, e util cand stii din ce cauza ai eroarea, cand esti sigur ca eroarea a intervenit din cauza ta sau ca nu e grava,etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e prob una din rezistente .. ori sezutu` ori spataru` .. te costa cma 4 mil cu tot cu manopera dar tre sa faci comanda pt piesa ca nu o au in stoc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0