popescu

popescu vrea sa cumpere volvo V40

67 posts in this topic

Buna seara.

Vreau sa cumpar un volvo V40 an de fabricatie 2000-2001, inclusiv, diesel chiar si neanmatriculat. Stare buna caroserie neaccidentat.

Astept .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca V40 s-a fabricat pana in 2004. La criza asta e posibil sa gasesti masina la pret bun si dupa 2001. De ce excluzi perioada 2002-2004?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai gasiti pe mobile daca se doreste din Germania,Austria,Olanda,Belgia /Italia.

Varianta 2 - se ia legatura cu cineva dp forum care se ocupa cu treaba asta/daca o mai fi cineva ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma plec spre ori spre Germania ori spre Italia. Oricum pretul actelor in Italia este de 400 Euro. Am gasit o masina in Brescia Italia si astept pe cineva sa ajunga acolo sa o vada, tot posesor de Volvo, dar se pare ca nu a ajuns nici astazi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma plec spre ori spre Germania ori spre Italia. Oricum pretul actelor in Italia este de 400 Euro. Am gasit o masina in Brescia Italia si astept pe cineva sa ajunga acolo sa o vada, tot posesor de Volvo, dar se pare ca nu a ajuns nici astazi

Daca 400 e costa doar actele ii mult.In Germania din cate stiu numerele + asigurarea costa 120 ee(pentru o luna) ,de aceea am o recomandare. ;D Masinuta asta am vrut sa o iau eu,deci daca "suna  " bine ,se poate cumpara.Stiu ca avea cateva puncte la capota,in rest totul era bine.

sau

asta

Pentru o masina buna cu km putini trebuie multi bani,chiar si v 40 :D.Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi ca alea din italia s-ar putea sa nu aiba scaune incalzite,si eu cred ca e cam nasol. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua

Multumesc pentru mesaje

Incerc sa iau legatura cu persoana ce detine masina "asta" http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?lang=de&id=134186866&pageNumber=1&tabNumber=1.

Ma intereseaza daca pretul este negociabil si cum sta cu cartea service.

Cu parere de rau Domnule Popescu,dar acest numar  de telefon din anunt este fals ??? ,din acest anunt !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc

Cu cat  stau pe acest forum mai mult cu atat devin mai hotarat sa cumpar o masina Volvo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asteptam sa intrati in "legalitate" cu un Volvo ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok

Numele meu este Marius Popescu

Ceea ce ma tine in loc pana acum este faptul ca astept pe cineva din  Romania sa ajunga in Brescia Italia, dar nu a ajuns nici pana acum pentru ca nu mai raspunde la doua numere de tel. Sper sa nu se fi intamplat ceva rau. In situatia in care ajunge astazi maine am sa-l rog sa se duca la "autohaus-ul" respectiv sa vad cum sta masina si daca s-a vandut pana acum. Daca nu directia Germania si dai bataie. Din fericire angajatorul meu este neamt si daca este nevoie il voi ruga sa vorbeasca cu vanzatorul din Germania.

Am uitat sa va spun si nu stiu daca regulamentul imi interzice.

In 2008 pentru firma am fost in Germania de unde am achizitionat un Volvo 440 din 1993 cu 500 euro. Nu va mai spun ca atunci cand am oprit sa iau o cafea intr-o benzinarie din Ungaria am observat ca oameni se opreau si se uitau la masina, desii avea masini parcate langa volvo mult mai noi si mai frumoase.

Chestia asta am observat-o si mult timp ma intrebam de ce se uitau asa

Masina este in stare de functionare si in prezent si este folosita de firma iar in acesti ani a facut sute de mii de km fara nici o defectiune. Acum este intr-un service sa-i schimbam setul motor cu toate ca nu era nevoie.

Masina este benzinara" si ce-mi aduc aminte pe langa placerea de a o conduce prin Europa este faptul ca atunci cand plecam de pe loc scartiau rotile cand schimbam pana in treapta a treia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai atunci 2.0T .. sau de ce nu T4 ar trebui sa scrie pe masina ta... nu 1.9D  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Conduc de veo 2 ani si jumatate un VW Vento TDI si sunt foarte multumit atat de faptul ca este diesel cat si de consum.Din cauza asta m-am orientat spre diesel

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu toate dieselele sunt la fel insa, nu compara VW cu RENO, sunt niste diferente destul de mari, eu am avut TDI~300k km si nici o problema, cumnatamiu are TDI peste 300k km si nici o problema deci alta mancare de peste.

Eu iti recomand sa te orientezi spre un 1.8 benzina, mai putine batai de cap, ieftin de intetinut si fuge dupa cum apesi pedala ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Faci un lucru bun ca alegi volvo. La cate am patit si eu cu masinuta mea nu o mai dau nici pe o suta de alte modele. Am un volvo V40, 1.9td, 115caluti merge si brici si consumu ii ok. La condusu lu nevastamia in oras 6,5 - 7 oras acum vara si in afara 4,5-5. Am avut nororcu sa lovesc si un calut la doar 160km/h dar multumesc lu Doamne ca is intreg lacum s-o imprastiat calu :).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu toate dieselele sunt la fel insa, nu compara VW cu RENO, sunt niste diferente destul de mari, eu am avut TDI~300k km si nici o problema, cumnatamiu are TDI peste 300k km si nici o problema deci alta mancare de peste.

Eu iti recomand sa te orientezi spre un 1.8 benzina, mai putine batai de cap, ieftin de intetinut si fuge dupa cum apesi pedala ;D

1.9dCi este cel putin la fel de rezistent ca si un 1.9TDI. Am avut motor de asta, cu si fara chip, mai am si acuma in alta varianta si pot sa spun ca este un motor fara probleme.

Daca mergi pe benzina, neaparat turbo.Consumul e acelasi, prestatiile nu se compara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut

Nu toate dieselele sunt la fel insa, nu compara VW cu RENO, sunt niste diferente destul de mari, eu am avut TDI~300k km si nici o problema, cumnatamiu are TDI peste 300k km si nici o problema deci alta mancare de peste.

Eu iti recomand sa te orientezi spre un 1.8 benzina, mai putine batai de cap, ieftin de intetinut si fuge dupa cum apesi pedala ;D

Spune-mi la ce te referi cand vorbesti de diferente?

Share this post


Link to post
Share on other sites

...e nemtesc.. TeDeIu frateeee :P

TDI-urile din generatia aia sunt fie cu pompa distribuitor, fie PD.

Cel de pe Volvo este CommonRail, solutie care s-a dovedit a fi castigatoare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai tdi in afara de familia VW nu este dar commonrail sunt la restul masinilor plus mai sunt si pe ceva masini de raliuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal,

bun venit, alegerea este buna ca volvo, insa cred ca in momentul achizitionarii unui 440, sigur a doua zi o sa vrei s sau v40. La fel o sa vrei un s40 2005 sau un s60 si cand o sa ai in sange marca volvo o sa cauti un 740, 850, s70 sau c70.

eu sunt posesoril uni v40 1.8 fabricat in 2000 martie. nu vreau sa crezi ca-mi laud masina dar din 2006 am schimbat distributia si variatorul, la fel uleiul si filtrele- ATAT. la fel ca si colegul care ti-a recomandat 1.8-ul benzina -sunt alaturi din toate punctele de vedere.

stima

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri

Din pacate masina pe care am ales-o si pe care astept sa o vad este 1,9 diesel. Chiar acum studiam diferentele dintre CommonRail si TDI-urile.

Se pare ca, in ultimi doi ani si jumatate, condusul unui diesel si-a pus amprenta asupra dorintelor mele. Avand in vedere ca nu am avut deloc probleme cu diesel-ul nu prea m-a interesat diferentele pe care caut sa le cunosc mai sus. Ce imi pare bine este ca sunt pasionat de mecanica si la toate masinile pe care le-am avut anterior reparatiile le-am facut singur. Unde este nevoie studiez. Ce ma sperie este ca VolVO este foarte"computerizat" si de aici eventualele neplaceri in ceea ce priveste identificare unor defectiuni.

Sper ca motoarele diesel puse pe Volvo sa fie fiabile ca altfel am incurcat-o.

Nu de alta dar  sunt invatat sa stau fara grija atunci cand conduc timp indelungat si sa nu cheltuiesc prea multi bani cu întreÈ›inerea unei masini

Share this post


Link to post
Share on other sites

foarte buna alegere 1.9 d :)

Daca iti iei modelul de 115 cai o sa vezi ca turbina raspunde foarte la acceleratii turbina avand geometrie variabila. Eu unu sunt foarte multumit de cum merge si trage masina. Acuma e de vanzare dar cred caa pana la urma o sa mai schimb ce mai am si cred ca o las ca masina de familie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum nu ma asteptam la atata ajutor din partea membrilor acetui forum.

Ceea ce doresc este sa achizitionez masina asta si la viitoarele intalniri ale voastre sa vin si eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa cum am mai scris numele meu este Marius Popescu, am 38 de ani ( si plang cand scriu asa ceva) sunt jurist si sunt dintr-o localitate de pe langa Calafat, Poiana Mare-Dolj

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now