Sign in to follow this  
Followers 0
mgg

schimbare volan xc90

15 posts in this topic

Salut

vreau sa mi schimb volanul cu unul din lemn. stie cineva cum se scoate airbagul?

mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic,daca e la fel ca la mine,ar trebui sa ai in st. si in dr.,daca bagi capul un pic sub volan,doua gauri,in care vei gasi doua suruburi cu torx de 25 parca.Le desurubezi ,dupa care tragi de airbag,si iese.Atentie la mufe.

Banuiesc ca stii ca trebuie sa scoti borna inainte sa desfaci mufele,sau,scoti cheia din contact si astepti cam 10 min,dupa care scoti mufele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult. gasisem si eu undeva descrierea dar nu atat de completa. cu torxu de 25 mi se pare ca e valabil la modelele de pana in 2005. aici trebuie o surubelnita cu cap plat. m-am chinuit sa zgandar clema aia si ..nimic..incerc maine din nou si va zic daca a mers, acum cu noile indicatii ca trebuie sa merg pe tavan pana in capat si acolo sa fortez in jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu suruburi torx este numai la V70 si XC70, volanele cu 3 spite (de S60) au sistemul aratat de tizu .

Share this post


Link to post
Share on other sites

da, asa e. unde citisem era vorba de un S40 din 2004 .

mersi tuturor pt ajutor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu am facut :). a iesit foarte usor. important sa folosesti o surubelnita mai mica ca diametru decat " tunelu" si cum tii intors volanul la ora 12 ca sa ai acces la tunel, te duci pe " tavanul" lui pana in capat si acolo apesi tare si gata. super!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am si eu o intrebare de unde ai luat volanul? daca este original..? si eu as vrea sa il schimb deoarece pielea s-a cam tocit..mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, am si eu o intrebare de unde ai luat volanul? daca este original..? si eu as vrea sa il schimb deoarece pielea s-a cam tocit..mersi

Daca este doar tocit,poti sa-l duci sa-l imbraci,si-l faci ca nou ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari, imi puteti spune si mie va rog unde pot imbraca volanu? sau vopsi? recomandari ? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutari, imi puteti spune si mie va rog unde pot imbraca volanu? sau vopsi? recomandari ? Multumesc.

Il cheama Marian :0730746741,suna si tu dupa ora 17.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0