xgabriel

la ce foloseste mufa Jack de langa CD player?

23 posts in this topic

La masina mea, in locul gol de langa CD player (in locul destinat telefonului) am un cablu cu mufa jack si un comutator on/of. Care e rolul lui? Ce pot cupla la el? Cum functioneaza? In cazul in care pot cupla un telefon, ce telefoane stiti cu mufa jack?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate fostul proprietar a avut instalat un ipod  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

probabil ai o intrare AUX. daca in compartimentul de sub cotiera fata nu ai intrare AUX, probabil fostul proprietar si-a montat una acolo unde zici tu....(ceea ce e o idee buna. poti asculta muzica de la orice mp3-player)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspuns! La ce telefon nokia pot pun jack-ul (un nokia acceptabil ca pret cu mufa jack)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nokia X3 ;D plus un cablu jack 3.5(telefon) la jack 3.5 sau 2.5 (masina)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca nu avem si noi o mufa din aia sa bagam un mp3 ceva si ne chinuim cu cd-uri originale  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce CD-uri originale? La mine merg si cele facute de mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mufa aia trebuie să fie un "audio break-in" (aux). ÃŽn locul tău, eu aÅŸ conecta ceva în mufa aia, să văd ce se întâmplă...  ;D Ce HU ai?

ÃŽn legătură cu telefonul, eu am un suport pentru Nokia, din ăla care se leagă, prin interfaÅ£ă, la HU (adică la spate). Nu ÅŸtiu să-Å£i spun ce modele de Nokia potrivesc, dar arată cam aÅŸa . L-am dat jos pentru că mă enerva...

Dacă-l vrei, spune-mi.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, nu-Å£i trebuie ceva special... orice ce are ieÅŸire analogică pentru căÅŸti ÅŸi un cablu (jack-)jack...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum cateva minute am conectat la cablul de auxiliare un telefon nokia cu mufa jack. Din pacate nu s-a intamplat nimic (nu a aparut nimic pe afisajul de pe consola CD-ului). Am rotit butonul "source" insa nu mi-a aparut auxiliarul. Ce trebuie facut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si nu ai acolo cand rotesti de"source" aux?Normal ar trebui sa apara..doar e radio,cd ,si aux.Daca nu ie posibil sa nu fie conectata mufa la cd/ "ruleaza" atunci cand ie pe cd  ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai asta e faza ,,,ca apare doar radio, tape si CD cand rotesc de "source".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca este AUX-IN nu este obligatoriu sa apara AUX pe ecran  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce tiganie ;D

Este vb de un modulator FM cu intrerupator, bagi mufa jack in mp3 player si asculti muzica pe radio pe 87.9Mhz sau 88.3Mhz, vezi unde este intrerupatorul pus, pe ce frecventa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

In cazul asta e o mare porcarie! Nici nu-mi vine sa cred cate fire pt un bad de modulator radio fm. Is cu capul italienii astia!

Macar sunetul e mai bun fata de modulatorul fm de la bricheta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu are cum sa fie mai bun, e fix acelasi lucru .

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cand am cumparat masina am observat un lucru, comparativ cu Golful ce-l avusesem inainte : semnalu radio nu e la fel e clar. Unde e pozitionata antena la S60? Acest modulator FM influenteaza negativ captarea undelor radio (ma gandesc ca poate s-a anulat ceva pe acolo)?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am hu 803, si amplificatorul antenei l-am observat in portbagaj , in compartimentul din partea dreapta, sub stop, la mine era iesita mufa dar dupa ce am reintrodus-o nu pot spune ca am avut nush ce imbunatatiri, se auzea ok si inainte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now