Sign in to follow this  
Followers 0
Guest JUPAN_EMY

HELP with S80 !

7 posts in this topic

------------- VOLVO  S 80  2.0 Ti  180 cai --------------------------------------

Vreau sa va intreb pe toti ce stiti despre aceasta masina ... aceasta motorizare.... totul despre Volvo acesta . Lumea intr-adevar nu prea cunoaste subiectul si de aceasta am scris topicul - sa primesc informatii. Despre NAVI SI DVD ?  Cum este magazia cu 20 cd ?  Cum se schimba Cd-urile ?

-----------------------         FACE 12 000 E ?         -------------------------------

Va multumesc si sper sa primesc opinii avizate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca nu o cumperitu zimi si mie pe unde poate fi vazuta. la bani nu e mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorul este cel de 2 litri in 5 cilindrii. Motor cu turbina, un cuplu de speriat in sensul bun... ma refer la repartitia lui.

Consumul de oras nu este ala... e in jur de 13... mai probabil in sus. Dar nu trebuie sa te sperii, asa e la orice masina din clasa aia. Dar nici nu trebuie sa crezi ca masina are o problema daca consuma atat.

Viteza maxima e undeva la 220km/h.. totusi are "doar" 180cp. Ca sa treci de 235 ai nevoie de mai mult de 200cp.

s80turbofl2.th.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc rand. Inseamna ca estechiar o problema cu viteza. Chiar s-a mers cu masina asta cu 240. 100 % sigur. era curios faptul ca treapta 4 era aproape de 210  iar cu 5 pana la 240. diferenta foarte mica intre 4 si 5.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e o problema... o abatere a kilometrajului de 10-15% la viteze de peste 200km/h este normala. Eu ma refeream la viteza reala, nu la viteza citita pe bord.

Modelul cu motorizarea asta  mi-a tras si mie cu ochiul, dar deocamdata nu cred ca am situatia de a intretine asa masina,  gandidu-ma si numai la asigurarea CASCO.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal. sunt nik, am un s80 2.4i din 2000, 170cp. am o problema si nu stiu cum sa o tratez: acum iarna am dat jos bateria pentru ca nu utilizez masina, bateria are 5 ani si nu vreau sa o schimb ca e originala. după ce am pus bateria la loc cam 30 km a facut figuri la relanti, adica atunci cand franam si o scoteam din viteza la semafor scadea turatia la 500. dupa 30km nu am mai avut problema. dupa 2 saptam am dat iar bateria jos ca a venit alt val de frig. mai am o masina si merg cu ea. este vreun impediment ca am dat jos bateria, pot aparea probleme?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal. sunt nik, am un s80 2.4i din 2000, 170cp. am o problema si nu stiu cum sa o tratez: acum iarna am dat jos bateria pentru ca nu utilizez masina, bateria are 5 ani si nu vreau sa o schimb ca e originala. după ce am pus bateria la loc cam 30 km a facut figuri la relanti, adica atunci cand franam si o scoteam din viteza la semafor scadea turatia la 500. dupa 30km nu am mai avut problema. dupa 2 saptam am dat iar bateria jos ca a venit alt val de frig. mai am o masina si merg cu ea. este vreun impediment ca am dat jos bateria, pot aparea probleme?

Salut Nick! din cate stiu eu, nu e nicio problema sa scoti bateria de pe masina, doar ca e neplacut sa o demontezi-montezi mereu, trebuie sa reglezi ceasul, setari, etc. Dar ceea ce faci tu nu o sa te scuteasca de achizitia unei baterii noi. Bateria si-a inceput ciclul de viata de la prima incarcare, cand a fost montata pe masina. O baterie trebuie sa aiba un consumator permanent pe ea, fie si un led, pentru a o tine "calda", asta mai lungeste viata ei. Ciclul incarcat-descarcat complet o distruge si mai repede, asa ca eu iti recomand sa lasi bateria pe masina, si la 2-3 zile sa-i dai o cheie si sa o lasi sa mearga vreo 10 min, acum, ca e foarte frig. No offense-dar crezi ca suedezii scot bateria de pe masina?? :rolleyes:

Edited by kozzo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0