bacy

Demontare panou cu turometru si vitezometru

11 posts in this topic

Salut baieti! Imi cer scuze ca s-a mai vorbit despre asta dar eu am cautat si nu am gasit o explicatie concreta despre asta. Vreau sa schimb niste becuri pe acolo (si nu am VADIS dintr-un motiv hilar) si nu stiu cum sa ajung la ele asa ca va rog sa ma ajutati in vreun fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Poate te ajuta cu ceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles eu este pentru ceasuri, dar ca sa fiu mai explicit eu vreau sa schimb beculetele de la indicatorul de ceata, pozitie etc.Cum ajung la ele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum este prezentat acolo,doar ca becurile se afla in partea de jos ,fiind mai multe la numar.

App : De ce vrei sa schimbi becul de la "ceata"?

Iar bec la pozitie nu stiu daca este,poate te referi la butonul de unde aprinzi farurile ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat ca exemplu. La ceata cand aprin proiectoarele se aprinde in bord un bec, dar la ceata spate din cunostintele mele ar trebui sa se aprinda unul galben ca de altfel si la dezaburire. Cred ca sunt arse si totodata vreau sa mai verific dac mai e vreunul ars.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai acolo la "dezaburire" sunt altfel de becuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scuze am uitat ca dezaburirea e in alta parte. In concluzie vreau sa verific becurile din partea de jos sub ceasurile din bord sa vad daca e vreunul ars.Cred ca sunt din-alea mici in suportul ala negru de plastic. In afara de suruburile alea 2 de sus trebuie sa mai desfac vreunul pentru a scoate panoul cu martorii luminosi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai sunt 2 in care e prinsa acea "carcasa" de plastic,apoi dai peste alte 3 suruburi care tin ceasurile,unu e sus si 2 jos.Dupa ce ai rezolvat cu alea trebuie sa scoti cele 2 mufe care tin ceasurile in spate,incepand cu cea din dreapta.In final ai ceasurile in "brate" si poti incepe testarea.App : daca nu stii ce bec cauti,il scoti si "introduci" acolo o lumina/led ,iar pe partea cealalta poti observa "semnul/functia".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate am inteles eu este pentru ceasuri, dar ca sa fiu mai explicit eu vreau sa schimb beculetele de la indicatorul de ceata, pozitie etc.Cum ajung la ele?

Martor in bord pentru pozitie / faza scurta nu ai. Cand aprinzi pozitii / faza scurta uitate sub intrerupator si ai sa vezi ca se aprinde un bec verde imediat sub el. (daca la asta te refereai)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merci mult wh1sp3r pentru informatie.Stiam asta.Am folosit ca exemplu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now