wam

Am nevoie de coduri pentru piese oglinda S60

21 posts in this topic

Noaptea trecuta am avut "placerea" de a fi pradat de hoti. Am ramas fara geamurile de oglinda si motorasele de reglaj. Motorul la care i-am facut poza mi-a ramas datorita faptului ca l-au rupt cand au incercat sa il fure. Am si eu nevoie de codul sau codurile pieselor din oglinda (motoras ,geam, si altcevea daca mai trebuie) pentru masina din dotare VIN: YV1RS714162545612 S60 d5 - 2006 modelul cu oglinzi cromate. Deasemnea va rog sa imi spuneti daca se potrivesc oglinzile complete de pe modele mai vechi. As vrea sa stiu daca ansamblul de reglaj  (motorasul) de la modelele 2001-2005 ( cele cu capac rotunjit)  este acelasi cu cel de la mine. Parca nu as renunta la modelul cromat si as monta motorasul de pe modelul vechi urmand sa dau comanda in anglia pentru geamuri.

Multumesc

post-2322-12877889146271_thumb.jpg

post-2322-12877889150022_thumb.jpg

post-2322-12877889153675_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt doua modele cu memorie sau fara tu de care ai nevoie ?

Ca idee motorasul este acelasi cu oglinzile de S60 din 2001-2006, uite codurile pt motor cu memorie:

30634229 pasager

30634227 sofer

si fara memorie

30634225-pasager

30634223-sofer

Iti atasez si un pdf cu mai multe coduri poate mai ai nevoie de ceva .

Oglinzile de UK(RHD-volan pe dreapta) nu se potrivesc, trebuie oglinzi pt LHD (volan pe stanga).

S60_mirror.pdf

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am varianta fara memorie. Ai idee daca sunt acelasi model si se potrivesc ? Din ce am aflat este de la CH 315.000-

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din poza arata la fel ca cele din 2001-2005.

Totusi eu nu vad unde e rupt motorul asta ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am eu 2 motorase. Nu stiu de pe ce model sunt, dar la prinderea sticlei se potrivesc cele de S60 modelul vechi, dar din cate vad sunt la fel ca cel caruia i-ai facut tu poza. Iar daca al tau este rupt, inseamna ca si astea sunt rupte, desi nu se vad urme ca ar fi rupte. Daca vrei sa faci o proba, da-mi un telefon 0764433946. Pret 150 lei

post-1478-12877889242767_thumb.jpg

post-1478-12877889249003_thumb.jpg

post-1478-12877889256477_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai vad ca au prinderea centrala intreaga, cele 3 prinderi iarasi sunt Ok, deci chiar nu vad unde este problema .

Share this post


Link to post
Share on other sites

exista o mica diferenta intre cele 2 modele. am pus oglinzi modelul vechi, urmand c in cazul in care va permite bugetul sa le repar si pe cele originale ale mele. diferenta dintre cele 2 motoare, la prima vedere cel putin, este minora. intradevar gaurile pe unde intra suruburile la modelul vechie sunt ceva mai mari in diametru la motorele model nou, deci nu ar trebui sa fie o problema. la modelul meu prinderea in oglinda se face pe baza de clipsare, iar la modelele mai vechi prinderea se face in 3 suruburi (mult mai sigur din punctul meu de vedere) . pe modelul de carcasa noua nu exista gauri pentru prinderea celor 3 suruburi, dar se poate improviza prin taierea unor bucatele de plastic si prinderea modelului vechi de motor cu un sistem de diblu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si inca odata am ramas fara oglinzi, noroc ca de data asta am CASCO valabil. Ce se intampla cu astia de le fura de au asa multe comenzi pe volvo ?? Dati si voi idei de protectie. Mentionez ca de data asta erau si inscriptionate. Parca nu imi vine sa pun tije care sa blocheze posibilitatea de a le mai demonta, dar se pare ca e ultima si cea mai inestetica solutie . Astept si alte idei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate nu exista solutii in afara de cele patentate la BMW, adica exact ca aici.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Si mie mi-au furat geamul de oglinda pe partea dreapta acum 4 zile.

Stie cineva unde pot gasi SH? Numai geamul costa 400 lei ... nou :(

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie mi au furat geamul de la oglinda pe stanga ... se pare ca vor diversitate s au saturat de bmw :lol: , si cred ca cea mai buna solutie e cea pusa de bogdan g

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Si mie mi-au furat geamul de oglinda pe partea dreapta acum 4 zile.

Stie cineva unde pot gasi SH? Numai geamul costa 400 lei ... nou :(

Multumesc!

Nu costa chiar 400, e in jur de 330-350RON.... Nu cred ca te incalzeste oricum foarte tare :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Si mie mi-au furat geamul de oglinda pe partea dreapta acum 4 zile.

Stie cineva unde pot gasi SH? Numai geamul costa 400 lei ... nou :(

Multumesc!

:lol: de la mine au luat de pe stanga. au avut nevoie sa faca un set ca al meu pe dreapta era marcat bine (oglinda de sticla). pe stanga nu l-au vazut bine ca era marcat pe geam de plastic si se vedea destul de greu. vb cu iulian si vezi daca are SH. eu de la el am luat cand mi-au faramat si motorasele pe ambele parti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mie mi au furat geamul de la oglinda pe stanga ... se pare ca vor diversitate s au saturat de bmw :lol: , si cred ca cea mai buna solutie e cea pusa de bogdan g

la tine au venit dupa ce l-au furat pe al meu si au vazut ca e marcat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru cine vrea geam de oglinda. am gasit ceva la unix. este de S80, dar din cate stiu merge si pe s60, iar pretul este excelent in cazul in care este ceea ce ne trebuie.

668910 13-VOL2910 GREINER Sticla oglinda

Stanga, (concav) Este 33,57 ROL

668911 13-VOL2911 GREINER Sticla oglinda

Dreapta, (concav) Este 33,57 ROL

Sper ca informatia sa va fie folositoare. Mai era si alkar, dar nu aveau in stoc

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru cine vrea geam de oglinda. am gasit ceva la unix. este de S80, dar din cate stiu merge si pe s60, iar pretul este excelent in cazul in care este ceea ce ne trebuie.

668910 13-VOL2910 GREINER Sticla oglinda

Stanga, (concav) Este 33,57 ROL

668911 13-VOL2911 GREINER Sticla oglinda

Dreapta, (concav) Este 33,57 ROL

Sper ca informatia sa va fie folositoare. Mai era si alkar, dar nu aveau in stoc

ce-s cu preturile alea ? iti da numa o poza cu sticla de la oglinda sau doar ambalajul ?

acuma serios . in banii aia primesti sticla cu rama aia neagra de plastic cu dezaburire sau fara ? sau doar sticla fara rama aia neagra ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In pretul ala vi se da doar sticla, cu un adeziv pe partea cealalta, sa o puneti peste sticla sparta. Eu am una de-aia de un an in stoc, ca mi-a fost rusine sa i-o dau clientului...

Share this post


Link to post
Share on other sites

decat oglinda oglinjoara de aia de baie taiata cu diamantul la geamgeria de la colt ..... tot e bun :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

La geamgiu nu are oglinda concava și oricum nu au pe stoc decât stânga iar dacă ți-a furat oglinda nu te ajuta numai sticla aia, ai nevoie și de suport :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare!

La al meu S40 II observ ca este acelasi cod conform VIDA cu cel de S60, adica 30634229.

Am vrut sa scot geamul oglinzii(oglinda) si am rupt piciorusul care misca orglinda pe orizontala(spre exterior sau interior).

In speranta ca reusesc sa fac ceva la piciorus,intrebarea este:cum se scoate acest motoras,caci am vazut niste gauri dar nu vad vreun cap de surub?

Edited by blueazimut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now