severciprian

Codul V.I.N. si ce ne poate spune el !

4 posts in this topic

Va salut! Am si eu o intrebare pentru cunoscatori: exista un program pentru Volvo in care sa ii introduci codul V.I.N. al masini si sa iti dea toate detaliile masini incepand de la culoarea, motorizare, tipul cutiei de viteze, dotari de confort ale masini etc. inclusiv reviziile pe care le-a avut masina la reprezentanta (schimbari componente, rescriere soft, km inregistrati la fiecare intrare in service)???????

Va intreb asta pentru ca taicamiu si-a luat de curand un Peugeot 307SW din 2007 din Olanda, si-a facut cont pe Club Peugeot si din vorba in vorba a intrat in legatura cu un tipcaruia i-a dat codul V.I.N. si i-a trimis toate datele masini cine a fost proprietarul, intrarile in service a masini , dotarile cu care a esit masina din fabrica o gramada de chestii

Am sa va atasez ce i-a trimis lu taicamiu pe baza codului V.I.N.

Intrebarea e la Volvo se poate? Macar pana a ajuns masina in Romania ca de aici se stie?

Va multumesc!

VF33E9HVC85010654.doc

Share this post


Link to post
Share on other sites

La noi nu cred ca exista,in cel mai rau caz poti merge la o reprezentanta Volvo si ceri istoricul.Ar trebui sa il poti obtine,gratis!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Seria VIN e formata din 17 caractere. Primele 11 dau informatii de baza despre autovehicul:

- Unde a fost facut

- Modelul

- Anul

- Motorul

- Cutia de viteze

- Alte cateva chestii de baza(locatia fabricii etc).

Ultimele 6 fac parte din seria sasiului. Acestea sunt unice pentru fiecare autovehicul Volvo din modelul respectiv. Deci cu ajutor lor afli detalii despre masina(culoarea, numar de aibag-uri, AC, scaune incalzite si alte dotari).

Pentru Volvo exista VADIS(Volvo Aftersales Diagnostics and Information System).

Evident informatii referitoare la intrarile in service la reprezentanta, poti sa le afli de la reprezentanta. Cu un program nu poti face asta. Trebuie consultata o baza de date.

Poate ca tipul respectiv lucra la representanta.

Daca te intereseaza mai multe, poti citi aici despre VIN-ul Volvo.

post-4318-12877889342545_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

OK am inteles, drept sa zic nu stiu daca tiupul lucreaza pe la vreo reprezentanta de are aceste date! O sa incerc la reprezentanta Volvo Constanta poate ma ajuta ei cu ceva mai mult.

Mersi mult!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now