volvo constanta

AJUTOR ZGOMOT ROATA FATA STANGA

8 posts in this topic

Slut  am si   o  problema  cu  roata  fata  stanga cine imi  poate da niste sfaturi.

  se aude un zgomot  cand  merg  pe partea stanga la roata ca si cum as avea un surub infipt in cauciu  o  piatra sau  ceva de  genul ca si  cum as avea ceva pe cauciu  am schimbat  cauciucurile  am schimbat  gentile  tot  se aude  cineva mi-a spus ca s-ar putea sa  bata  un talon la  cauciu  bun am  schimbat, dupa aia am fost  la un mecanic am  schimbat  discurile si  placutele pe fata  ca  cica ar  atinge  placutele pe discurile  vechi  cert  trebuia  schimbate   dar nu  atingea ,am  zis  ca am  vro  srama  prinsa de planetara si  cand se invarte atinge de ceva  pe acolo nimik  am  schimbat  planetara   tot  la fel face  mai  ramane ruslmentul  dar   rulmentul    a controlat  vro  5 mecani   imi  zice ca nu  este rulmetul  deoarece cand este  ridicata pe elevator  nu se aude nimik   numai  cand merg cand  greutatea   apasa  pe   roata am  fost  la  3 elevatoare  plus la o  statie  ITP  mi-a  pus-o  pe rolele alea   si  cand e  jos se aude cand e sus  nu  se aude ce  poate fi  sa fie  oare din rulment  ? dar  dc nu  se aude si  cand este   sus ?de ce nu  are joc  roata cand controleaza rulmentul ? dc nu  vibreaza arcul cand  e ridicata pe cric si  invart  de roata ? are cineva  vro  idee? poate sa faca rulmentul  numai  cand apasa pe el  greutatea ?

Foarte probabil cineva are idee si iti va raspunde,... pariu ca o va face printr-un scris civilizat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primesti locul intai pentru cea mai luga fraza fara punct.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am avut acest zgomot, si la mine s-a verificat tot, pana la urma era doar bilieta. Dupa ce l-au schimbat, nu s-a mai auzit zgomotul. Dar daca ai fost la service, l-au ridicat si n-au zis nimic de bilieta, nu stiu ce poate fi. Eu am vorbit doar din experienta mea  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut ÅŸi eu tot felul de zgomote din direcÅ£ia roÅ£ii stângi. Åžtiu mai multe cauze posibile ale acelui zgomot, însă n-am avut răbdare să citesc toată înÅŸiruirea de cuvinte de mai sus ÅŸi nici nu ÅŸtiu despre ce maÅŸină e vorba.

Deci, @Volvo ConstanÅ£a, :smile: ai putea să ne explici mai coerent în ce circumstanÅ£e apare sunetul ÅŸi despre ce maÅŸină e vorba?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Motorizarea? ... Transmisia?

Ce înseamnă "cand  merg  pe partea stanga"? Când virezi stânga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca face "zgomot" doar atunci cand mergi "pe partea stanga" as zice ca i rulmentu,nu garantez.O proba ar putea "spulbera" aceasta banuiala.Pentru ca atunci cand "pui" masina sus si invarti de roata ,nu apasa nici o greutate si cred ca nu ar avea cum "zornai"

Share this post


Link to post
Share on other sites

da  intradevar  rulmentul  era  l-am  schimbat  azi  totul  este  ok  acum va multumesc  pt  sfaturi ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now