dabija

Ticait la butoanele de gemuri de la sofer

17 posts in this topic

Hai salut :)

Am avut masina la vopsit acu` 1 luna si la cateva zile dupa ce am reintrat in posesia ei am constatat ca in momentul in care ma sui cuminte dimineata in masina si bag cheia in contact incepe sa ticaie continuu si pentru vre`o 15 min, dupa care se opreste singurel, tot panoul de comanda geamuri si inchidere de la usa soferului timp in care nu pot sa actionez nici unul din acele butoane.

A mai avut cineva prob asta? sau stie cineva ce sau de la ce poate sa fie ?

sar`na :)

PS: nici oglinda nu se mai incalzeste am constat azi :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

si cum ? inainte de service incalzea oglinda si nu aveai greieri in panou ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si dupa alea 15 min isi revin comenzile la normal?Vezi sa nu ai contacte imperfecte la conectorul dintre usa si masina

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dabija, temperatura exterioara este afisata ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Bogdan: temp este afisata da

Dupa un interval de timp, nu fix, totul revine la normal da nu mai ticaie nimic si merg comenzile

m`am gandit si eu la contact inperfect dar daca era asa nu se oprea dupa un timp ca dupa sa si functioneze totul

oglinda nu incalzeste nici dupa ce se opreste ticaitu :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

ticaitul e probabil incercarea masinii de a inchide geamul deja inchis. probabil ai o defectiune electrica la butonul de actionare al geamurilor. oricum defectul e la instalatia electrica din usa...(probabil ceva da la masa, sau mai multe fire fac contact intre ele, sau contacte imperfecte, pot fi multe...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tacanitul cand inchizi geamul este deoarece motorasul este fortat cand ajunge sus si i se taie curentul. Asa face si la mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dabija da jos fata de usa si verifica mufa care intra in DDM .

Daca nici asa nu merge atunci trebuie pusa masina pe tester si vazut ce anume nu merge .

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ bogdan: e asa desteapta sa ne zica pe tester de ce calmpane de nebun ? :)

.....offf greu a fost , acu intelege de ce nu le-ai tastat  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost la tester si aparea ca este modulul de la usa defect si sugestia celor de la volvo sa cumpar altul, adia 2000 lei :(.

am luat de la cineva un asemenea modul insa nu merge si sunand astazi la volvo mi s'a zis ca au un soft in ele si ca nu se poate, cica, softa un modul sh .. ca nu accepta si se face softarea degeaba.

sugestii sau ceva solutii ? poate sa faca altcineva softarea asta inafara de cei de la volvo ? care se pare ca nu vor decat la piesele noi luate de la ei ..

m

Edited by dabija

Share this post


Link to post
Share on other sites

am fost la tester si aparea ca este modulul de la usa defect si sugestia celor de la volvo sa cumpar altul, adia 2000 lei :(.

am luat de la cineva un asemenea modul insa nu merge si sunand astazi la volvo mi s'a zis ca au un soft in ele si ca nu se poate, cica, softa un modul sh .. ca nu accepta si se face softarea degeaba.

sugestii sau ceva solutii ? poate sa faca altcineva softarea asta inafara de cei de la volvo ? care se pare ca nu vor decat la piesele noi luate de la ei ..

m

trebuie sa cauti un modul la fel cu al tau . acelasi an si cat mai aproape de aceeasi luna cu masina ta . da-mi un Pm cu datele si poate te pot ajuta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau se poate repara modulul, e unu Bogdan pe forum care repara calculatoare de Volvo :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat cu Iulian .. a venit cu 3 module .. si .. toate 3 au mers :D

Acum intrebare.. dat fiind ca am ramas cu modulul stricat ma gandeam sa iau butoanele de fata sa le pun in locul celor de pe spate de la modulul functional in ideea in care s`ar putea sa aiba si geamurile din spate IMPULS.

Oare o merge ?

ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now