dorupopa2003

schimbare distributie s60

31 posts in this topic

Am 85000 de km la s60-ul meu 2,4 D (136 cp) DIESEL din 2005 si ma gandesc ca trebuie schimbata prima data distributia.

Am sunat la service la Volvo si mi se spune ca prima distributie se schimba la 160.000 de km

Rog pe cei care au motoare similare sa imi spuna daca este corect intervalul acesta care mi se pare foarte lung.

Share this post


Link to post
Share on other sites

parerea mea e s-o lasi in pace .  distributia originala e originala .. duce 150.000 ca popa .  am un prieten care a schimbat distributia la un papuc prima data la 190mii km ..  deci .. mergi la munte 2 zile cu banii de pe distributie .  mai ales ca e 2005 a ta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

si inca ceva... zici ca masina ta are 136 CP

E inmatriculata in romania? in certficat cati CP ti-a trecut?

Share this post


Link to post
Share on other sites

are 96 de kw deci 131 cp

am gresit...ma rog nu asta conteaza

cred ca o sa stau pana pe la 120000 cu ea...nici chiar 160000 parca nu as sta

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu am un S60 la fel ca al tau de 131 cp,an 2005 luat de nou de la volvo otopeni si servisat tot acolo. Prima distributie schimbata la 90.000 la ei si a 2 a la 180.000 pentru ca asa trebuia, mai departe faci cum crezi dar eu te-as sfatui s-o protejezi pentru ca e ceva important distributia. Daca te duci la un service oarecare  (nu la volvo) nu te costa mai mult de 1500 lei kit-ul cu tot cu manopera asa ca la suma asta nu ar trebui sa te risti. bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

o avea omu`  factura...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Distributia la motorul D5244T2 se schimba la 160.ooo km sau 10 ani DAR din cauza prafului din RO este recomandat sa fie schimbata la 80.oookm.

Daca se constata zgomote in zona rolelor (mai ales la rece) este recomandat sa fie schimbata distributia .

Prețul este ~2500RON la reprezentanta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Depinde ce inseamna la Cluj tot kitul :smile:

La Bucuresti inseamna 2 curele si vreo 3 role plus ceva manopera (550 RON) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu se achimba si pompa de apa  ;) cumva, parca asa era recomandat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu la Volvo ;D

Pompa de apa se schimba numai cand curge si de obicei nu prea curge decat mult dupa 10 ani si multi km .

Share this post


Link to post
Share on other sites

ei i-am facut la a mea de 2 ori distributia.odata acum 2ani cand am adus-o din germania:140.000km.acum jumatate de an pe la 200.000 km.am schimbat si pompa de apa de diecare data.rolele erau un pic obosite dar pompele de apa stas.ma gandeam ca am avut noroc si am nimerit eu vreo marca mai buna la pompa de apa.dar @bogdang mi-a dat raspunsul.daca mai ramane la mine masina pana la urmaroarea distributie nu mai schimb pompa de apa.distributiile au fost schimbate sub ochisorii mei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna din punctul meu de vedere daca cartea masini zice ca distributia se schimba la un anumit numar de km de ce sa nu-i respectam? Eu am cumparat masina cu aproape 80mii km,de la o firma de vanzari de masini, inainte sa imi de masina a fost verificata, dar fara distributie.Am fost la volvo si am intrebat daca trebuie schimbata distributia si au zis daca in acte pune 160.000km pai atunci se schimba.Apoi mia explicat ca daca se rupe inainte de acesti km si este din cauza.curelei atunci producatorul curelei se face responsabil de daunele survenite in urma ruperi. Si acum vine morala de ce este bine sa facem revizia intr-un servic oficial asa putem arata ca masina a avut o intretinere corespunzatoare.Dar nici cum a facut colegul de mai sus schimbata.la 140000 si apoi la 200de mii,dupa

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca nu a pus distributie originala si din cauza asta a schimbat-o mai repede .

In RO nu ai cum sa tii o distributie 160.ooo km pt ca pur si simplu nu tine, incep sa huruie rolele pe la 100.ooo km si trebuie sa o schimbi .

PS> maÅŸina mea are 104.ooo km din care 95.ooo km numai in RO iar distribuÅ£ia originala a fost schimbata la 101.ooo km pt ca huruiau rolele . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

SINCER nu stiam treaba cu praful ca trebuie schimbata mai repede.

Share this post


Link to post
Share on other sites

intr-adevar nu a fost distributie originala.dar sa stiti ca rolele erau destul de afectate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ClaudioS60

Praful, noroiul, apa mare toate duc la uzarea prematura a rolelor distributiei.

De cate ori mergi prin apa de 30cm la Madrid ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

In momentul de fata am 141 000 km si ma bate gandul sa schimb distributia.

Ce anume trebuie sa cumpar si cat m-ar costa? Multumesc!

PS : masina mea e un D5 din 2003

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie asa:

1. rola întinzător curea auxiliara (31251252)

2. curea auxiliara (30731861)

3. rola ghidaj (8692561)

4. rola întinzător (30731774)

5. curea distribuție (31258306)

Astea din ce stiu eu costa ~900RON si le gasesti la Midnight Caller sau Mike1 sau Roberto .

Succes . 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe langa ce a spus BogdanG eu am schimbat si pompa de apa. Si daca tot am schimbat si pompa am schimbat si lichidul de racire.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu am schimbat pompa de apa pt ca la volvo se strica mai greu, nici in VIDA nu spune ca trebuie schimbata pompa de apa, la VAG stiu sigur ca se schimba la fiecare distributie pt ca palele sunt din plastic, la Volvo nu stiu cum este pompa, stiu doar ca nu se strica ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

stiu ca pana acum nu au fost semnalate probleme cu pompa dar nu se stie niciodata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveti idee cam la ce numar de km ar fi recomandat sa se schimbe pompa de apa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now