CLAUDELLUS

Volvo S60 2,4D / Volvo S60 2.0T vs. BMW E46 320D / E46 320i

39 posts in this topic

Ma aflu intr-o dilema destul de mare. In perioada imediat urmatoare va veni timpul sa schimb si masina personala. Momentan am un Opel Astra 1.7 DT din 2000 (cea mai banala masina in acest moment, dar atunci cand am luat-o a fost cea mai tare; din punctul meu de vedere vorbind, avand in vedere posibilitatile mele financiare de atunci). In urmatoarele 3 luni de zile trebuie sa ma hotarasc la ce masina voi dori sa achizitionez.

Cele doua marci nu sunt alese la intamplare!

VOLVO Am lucrat ca si consilier de vanzari la dealerul local X-Car din Cluj unde am avut ocazia sa conduc aproape toate modele ce se aflau in productie in 2005 (exceptie face V70). Masina care m-a atras cel mai mult a fost S60, perfecta din punct de vedere al spatiului interior. Dupa ceva timp m-am reintors in cadrul familiei Volvo angajandu-ma la divizia de Bus&Coach unde am avut ocazia sa conduc un S40 20D an MY2008 pentru exact 117.000 km in 2 ani. Practic, am stat mai mult in masina decat in birou. De aici vine apetitul pentru Volvo. Mentionez ca 40-ul s-a comportat excelent, pentru cum am utilizat masina (2 rulmenti fs in 2 ani de zile); iar ca sa va faceti idee de cum am mers, schimbam placutele fata/spate la fiecare 30.000km.

BMW elementul principal care ma atrage la acesta masina este aspectul exterior. Din punctul meu de vedere mie imi pare a fi perfecta. Am condus 320D atat 136cp cat si 150cp(cutie cu 6 rapoarte) dar nu am avut ocazia sa conduc 320i-ul.

1 masina va fi doar din anul 2004 (bugetul beneficiaza de acesta elasticitate)

2 va face aproximativ 17.000km/an

3 beneficiaza de un buget de 100E/luna pentru customizare (a se intelege in afara de cele necesare unei masini: filtre, uleiuri, bucsi, amortizoare etc.)

4 va fi condusa de prietena mea 10km/zi pana job si inapoi, dupa aceea intrind sub piciorul meu

5 nu ma deranjeaza consumul (cat timp nu sare de 10-12 in Cj, echivalent cu 12-14 in Bucuresti)

6 nu sunt interesat de cerculete, liniute si alte chestii de lasat inutil cauciuc pe asfalt, dar o data pe saptamana am sa abuzez de ea la un semafor

7 de aproximativ 10 ori pe an vom merge de la Cj la Bc prin Lacu Rosu pentru a ne vizita parintii, inclusiv iarna

Buget alocat 7000E cu putin efort 8000E dar nu mai mult de atat.

Va multumesc si sper din tot sufletul sa nu tratati acest topic cu spatele sau cu superficialitate.

PS: Sunt constient de diferentele la spatiul interior intre cele doua modele. Ma simt bine in ambele.

PS2: Doresc o masina confortabila, dar care sa si "mearga" atunci cand doresc asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam greu cu bmw-ul  (asta daca nu este cu tractiune integrala) la lacul rosu...tractiunea spate ar trebui sa-ti dea de gandit...IARNA. Desi nu este in optiunile tale...as merge pe s80 deoarece este mai mare si este cam la acelasi pret cu un s60.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam greu cu bmw-ul  (asta daca nu este cu tractiune integrala) la lacul rosu...tractiunea spate ar trebui sa-ti dea de gandit...IARNA. Desi nu este in optiunile tale...as merge pe s80 deoarece este mai mare si este cam la acelasi pret cu un s60.

Cred ca prin munti stiu sa ma abtin pentru cativa km, S80 este pur si simplu prea mare pentru prietena mea; cred ca si pentru mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tractiunea spate este foarte OK atat timp cat ii dai si cauciucuri pe masura .  Te anunt ca o sa-ti fie dor de Astra ta ;) dar daca zici ca ai bani e bine , schimb-o .  Tu zici ca S60 e spatios ? curios , prima data cand aud.

Daca e sa-ti recomand S60 D5 atunci te sfatuiesc sa iei varianta de 185hp deci de la 2005 in sus .  Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tractiunea spate este foarte OK atat timp cat ii dai si cauciucuri pe masura .  Te anunt ca o sa-ti fie dor de Astra ta ;) dar daca zici ca ai bani e bine , schimb-o .  Tu zici ca S60 e spatios ? curios , prima data cand aud.

Daca e sa-ti recomand S60 D5 atunci te sfatuiesc sa iei varianta de 185hp deci de la 2005 in sus .  Bafta!

Vreau o masina in care sa ma urc cu placere (in astra nu mai simt placere deloc).

S60 e spatios daca ai 1.72 inaltime  ;).

Am uitat sa mentionez un lucru: iubesc condusul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cea mai buna alegere ar fii sa iei masina cu cele mai putine bube, un S60 D5 @2004 impecabil nu-l iei fără 9000E iar povestile samsarilor cu masina condusa de doctor, 100.ooo km ....sunt doar povesti ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totusi un volvo in general nu o cumpara pusti care a dat in ea de a facut bulbuci uleiul in baie...pe cand un bmw...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sigur ca da :smile:

Posesorii de Volvo conform spiritului cu acelaÅŸi nume se ruÅŸinează foarte tare când apasă pedala de acceleraÅ£ie ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si totusi un volvo in general nu o cumpara pusti care a dat in ea de a facut bulbuci uleiul in baie...pe cand un bmw...

cunosc in Cj cateva exemplare ce te pot contrazice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru placerea condusului as recomanda Bmw-ul pe benzina. S60 nu e chiar a driver's car.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru placerea condusului as recomanda Bmw-ul pe benzina. S60 nu e chiar a driver's car.

De aceea am trecu seria 3 cu motorul de 6 cilindri si de 2147cmc3, se spune ca e un motor foarte reusit. De fapt germanii de la BMW au stiut sa faca mai bine motoare cu 6 cilindrii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca putere nu se compara nici unul cu s60 2.0t.cu bmw-ul plangi iarna pe la lacul rosu cu ce cauciucuri vrei tu,doar daca mai ai loc prin portbagaj de vreo 2saci de nisip.raportat la consum putere s60 d5 este cel mai reusit.si nu ca laud volvo,dar confortul de la volan fata de un bmw...daca iti place sa conduci trebuie sa stai si confortabil.din cate am inteles ai masina de servici si nu te intereseaza prea tare intretinerea asa ca volvo ar fi o alegere mai buna(parerea mea).

ps:imi place si mie sa conduc sportiv dar si comod.iti spun asta ca fost propietar si de bmw 520i si audi a6 2.5tdi.eu am 1.70m  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

ca putere nu se compara nici unul cu s60 2.0t.cu bmw-ul plangi iarna pe la lacul rosu cu ce cauciucuri vrei tu,doar daca mai ai loc prin portbagaj de vreo 2saci de nisip.raportat la consum putere s60 d5 este cel mai reusit.si nu ca laud volvo,dar confortul de la volan fata de un bmw...daca iti place sa conduci trebuie sa stai si confortabil.din cate am inteles ai masina de servici si nu te intereseaza prea tare intretinerea asa ca volvo ar fi o alegere mai buna(parerea mea).

ps:imi place si mie sa conduc sportiv dar si comod.iti spun asta ca fost propietar si de bmw 520i si audi a6 2.5tdi.eu am 1.70m  ;D

stiu ca, la nivel de scaune, putine masini se pot compara cu Volvo, iar motorul 2.0T, e cel mai puternic (din masinile enumerate mai sus). Eu nu vreau o masina puternica, vreau o masina placuta.

Inima vrea Volvo, ratiunea spune BMW.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cred ca la aspect exterior cadem de acord asupra masinii volvo ca e mai placuta,stilata si extravaganta decat bmw.la seria 3 interiorul e praf.ratiunea te face sa impingi iarna masina pe la lacul rosu???cand o sa scoti lopatica din portbagaj ca ti s-a pus masina pe burta sa vezi atunci ce rational o sa mai fii:ii dai foc la bmw!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fa tot posibilul sa testezi ambele variante. Fiecare isi sustine preferintele, ceea ce-mi place mie nu-i place altcuiva. Ca si parere personala, BMW-ul se conduce mai usor intr-un mod alert, pe cand Volvo se conduce mai relaxat.

Daca apreciezi mai mult tractiunea spate si condusul sportiv, alege BMW, daca apreciezi mai mult confortul alege S60.

Si nu e chiar asa de mare tragedie tractiunea spate iarna, un sofer cat de cat experimentat pe o masina cu cauciucuri adecvate se descurca onorabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

experimentat+cauciucuri adecvate pe zapada cu tractiune fata esti mai mult decat onorabil ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

O dam ca de obicei in offtopic.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

de asta imi place atat de mult forumul volvo :D!

on topic:am peste 300.000 km deci ma incadrez la cat de cat experimenat.iarna trecuta,in parcare,suprafata plana,masina unui prieten bmw seria 5 3.0d an 2006,hidramat,eu la volan.pe jos era zapada din aia topita si usor flescaita,din aia pe care calci si se intareste una doua.i-am dat pe drive si rotile se invarteau deja pe zapada fara ca eu sa fi atins macar pedala de acceleratie.finutz inainte,finutz inapoi.pana ce nu a pus unul o palma pe masina sa-i faca putin vant nu a vrut sa plece deloc.masina avea dunlopuri de iarna noi.am zis ca poate nu stiu eu masina.mi-a confirmat prietenul meu ca el a patit-o de multe ori.cu bmwul care l-am avut eu nu am reusit sa fac fata decat cu cauciucuri reesapate pe zapada dar stim cu totii riscurile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cam cate zile de zapada din asta sunt pe an ?

Cu zapada nu ma convinge nimeni sa nu-mi iau BMW.

E60ul este o masina excelenta si oricand as alege aceasta masina in locul unui Volvo .

E46 insa este invechit, designul este anost dar este o masina corecta si ieftina de intretinut .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am sa mai adaug si 325xi tot e46, cu toate ca... multi fani ai marcii spun ca acesta varianta e pentru cei care nu stiu sa conduca  :angry7: asa o fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo e cel mai bun COMPROMIS intre calitate, bani, sportivitate, confort.

nu e cea mai tare nicaieri. nici la calitate, nici la pret, nici la sportivitate, nici la confort.

in schimb e pe primul loc la general.

si eu am avut de optat intre bmw, jaguar si volvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

volvo e cel mai bun COMPROMIS intre calitate, bani, sportivitate, confort.

nu e cea mai tare nicaieri. nici la calitate, nici la pret, nici la sportivitate, nici la confort.

in schimb e pe primul loc la general.

si eu am avut de optat intre bmw, jaguar si volvo.

interesanta parerea ta, dar este oare pe primul loc la general?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La primul loc pe general cred ca ar fi Bmw,deoarece astia mai tineri "sufera" de viteza.Daca te incadrezi pe aici ia ti un bmw,iar de invatat sa conduci cu tractiune pe spate vei avea timp ;)

Volvo este o masina mai putin sportiva,aici ma refer sa mergi cu viteza mare. ;D

Jaguar mi se pare destul de scump,chiar decat mercedes/bmw.Dar este mai de lux si mai sportiv ca cele enumerate. ;)

Sper sa faci o alegere potrivita!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jaguar X-Type este un Mondeo 3 la pret de Mondeo 3 .

Volvo S60 este o sportiva daca ne luam dupa top speed, nu sta insa pe curbe ca un M3 dar sta bine daca este comparata cu 320D .

BMW 320D este un fas pt BMW, nu are atata putere incat sa nu poata fii condusa iarna, 320D NU ESTE M3 asa ca se poate conduce si iarna si pe carosabil umed, merge chiar si pe gheata sau polei, 150CP nu sunt ceva uimitor pt un BMW.

Am mers cu 320D si am fost dezamăgit total de calitatea cerculeÈ›elor făcute, cu XC70ul meu am derapat mult mai frumos pe zăpadă, cerculeÈ›ele au ieÈ™it mai frumos .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now