BogdanP

Cheie buson baie de ulei

10 posts in this topic

Vreau sa imi schimb uleiul si nu stiu ce cheie am nevoie pentru busonul de sub baia de ulei. Sa fie un Torx ? de cat?

Am motor D4192T3

Astept un raspuns cat de repede

;)

post-4881-12877889952509_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu cred ,de obicei cheia de ulei este in forma de patrat cu latura de 8 mm ,la mine asa este ,v40 din 1999

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu-i patrat in nici un caz

astept inca raspusurile celor care au mai schimbat uleiul si stiu cu exactitate

masina mea e un diesel din 2001

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine dute la o vulcanizare cu uleiul tau si cu filtru si te costa: - ulei+filtru ulei15 lei!

                                                                                        -ulei fara filtru 10lei

Nu cred ca faci o economie daca schimbi tu uleiul si filtru! Cu doua schimburi in urma l-am schimbat singur fara rampa la bordura tavalestete pe jos etc.; Ultimul schimb la vulcanizare direct 15lei uleiul + filtru!

Bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Fa si tu un mulaj cu putina plastilina,si masoara ce ti-a iesit, ce e asa greu? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

E patrat 100% ca si la orice Renault.

Mergi si o cumperi de la un magazin de piese Dacia. E la fel ca si cheia de Logan. Costa 8-10 RON.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SAlutare.

AM fost azi la un service sa schimb uleiu si surpriza.Nenea ala imi zice mie ca surubul de la baie e stricat?!Dar eu o tin pe a mea si spun ca e bun.Arata la fel ca cel original..

Acum sunt in cautarea unei chei.Stie cineva ce model merge?Pe ebay am gasit asa

Share this post


Link to post
Share on other sites

am acelasi tip de motor este patrat acolo ,am cumparat si eu cu un cap de 10 si unul de 8 ,intra 8 dar are un mic joc ,eu cu 8 desfac , 10 e mare

Edited by valsens

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU merge cu orice cheie!AStia mi au dat una universala,dar din pacate nu s a pupat bine cu gaura.Oricum amm gasit.Asta se potriveste 99,9 %!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now