kadudu

Reglarea farurilor

8 posts in this topic

Astea sunt suruburile de care trebuie rotit pentru reglarea farurilor (S60 model '01-'04). Am pe undeva si o schema cu reglajul efectiv dar n-o gasesc acum :P.

Revin cu schema  :P.

post-68-1287784539324_thumb.jpg

post-68-12877845393993_thumb.jpg

post-68-12877845394738_thumb.jpg

post-68-12877845395269_thumb.jpg

Cum_sa-ti_reglezi_farurile.pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Schimbatul becurilor e simplu. Desfaci capacul de la pozitia care te intereseaza (faza lunga sau scurta) si becul are o siguranta pe care o impingi intr-o parte.....Restul e simplu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate observ cel din stanga bate mai jos.Cand am fost sa mi reglez farurile ,le au pus la acelasi nivel.Sa inteleg ca asta nu i bine ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,

ma intereseaza daca prin procedura asta se pot regla si farurile de la masinile aduse din Anglia, adica cu volan pe dreapta ?

sau trebe schimbat farurile ca sa treaca la RAR ?

Multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trebuie schimbate farurile sau aplicate folii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei sa nu mai ai probleme in europa cu farurile la masinile de anglia cu volan pe dreapta exact unde focalizeaza lumina in mijloc faci un x din banda izoliera sau hartie de izolat...nu o sa mai ai probleme ca ii orbesti pe cei din fata....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Astea sunt suruburile de care trebuie rotit pentru reglarea farurilor (S60 model '01-'04). Am pe undeva si o schema cu reglajul efectiv dar n-o gasesc acum :P.

Revin cu schema :P.

Salut,

observ ca in imaginea nr.3, in plan vertical proiectia farului stanga este mai sus decat cel dreapta; e corect si intervine ceva din constructia farurilor? stiam ca cel din stanga trebuie reglat putin mai jos pentru obtinerea unei pete de lumina asimetrice si spre marginea drumului, ca in figura 4.

Intreb pentru ca ale mele sunt reglate ca in figura, pattern-ul culmea e corect dar cam scurt pe mijloc, dar daca le ridic putin sa vad si eu ceva imediat primesc flash-uri.

Edited by Andreos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now