tataru

probleme rola intinzator

6 posts in this topic

Salut, detin un Volvo S60 an 2002 , benzina 103KW

Am urmatoarea nelamurire/problema: -la transmisie, cureaua (dublu canelata) nu calca pe toate latimea rolei de la intinzator...in consecinta, cureaua ruland, fiind in sarcina provoaca un joc pe axul rolei si rezulta intr-un sunet ciudat, un fluierat.

Rog, daca cineva stie sau poate verifica, sa'mi spuna daca e normal ceea ce se intampla la mine! am problema asta de ceva timp si singura explicatie plauzibila pentru acel fluierat am gasit-o asta.

Alte idei sunt bineinteles bine venite :).

Va multumesc anticipat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pff .. e cam imposibil sa mearga numai pe jumatate de rola . Daca intinzatorul intinde bine nu are voie sa mearga altfel decat pe toata rola .

Share this post


Link to post
Share on other sites

pff .. e cam imposibil sa mearga numai pe jumatate de rola . Daca intinzatorul intinde bine nu are voie sa mearga altfel decat pe toata rola .

nu merge chiar pe jumate de rola, 1 cm dinpre interior spre exterior nu calc cureaua pe rola, insa e suficient sa o forteze si sa-i provoace joc.

problema e ca intinzatorul, acel corp metalic pe care e atasata rola intra perfect si in intregime in locasul prevazut in bloc..

atat rog doar...ca cineva care un model asemanator cu al meu sa se uite la rola acea de la intinzator si sa-mi spuna daca cureaua calca pe toate latimea rolei !!!...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pana una alta iti zic ca rola aia nu e originala in cazul asta .

nici rola+intinzator originala, stantata volvo pe ea, tot asa se prezinta..nu calca cureaua pe toata rola. Daca intradevar nu e un comportament normal, inseamna ca imi lipseste mie ceva acolo, un distantator ceva, care imi plasa intinzatorul mai in exterior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici rola+intinzator originala, stantata volvo pe ea, tot asa se prezinta..nu calca cureaua pe toata rola. Daca intradevar nu e un comportament normal, inseamna ca imi lipseste mie ceva acolo, un distantator ceva, care imi plasa intinzatorul mai in exterior.

o fi stantata volvo dar nu e de modelul tau de volvo . Alta explicatie nu gasesc.

Nu mai circula cu ea asa daca tii la banii tai .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now