Sign in to follow this  
Followers 0
LEONIDAS

Service in Ramnicu Valcea

4 posts in this topic

Daca sunt colegi din Ramnicu Valcea pe forum ii rog sa imi recomande un service, sau mai multe in Ramnicu Valcea.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nimeni?!!.... macar un mecanic mai rasarit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca la Bosch Car Service. De cel din Targu-Jiu eu sunt multumit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am fost la service-ul MS din Rm Valcea sa imi schimb flansele si rulmenti pe fata. Nu prea au vrut sa mi le schimbe pe motiv ca nu am cumparat piesele de la ei, pana la urma au fost deacord dar mi-au luat cu 20 de lei in plus la manopera, total 160 lei manopera.

Cand sa imi inlocuiasca rulmenti am vazut ca cei originali erau diferiti fata de ce aveam eu (erau mai lati, mai mari), iar rulmentii cei cumparasem eu nu se centrau perfect in flanse. Il intreb pe mecanic daca e in regula si zice ca e ok, ca se centreaza nu mai in flansa ci si in suportul de jos. Imi monteaza telescoapele la loc si imi spune ca ar trebui sa schimb si bieletele antiruliu ca au joc, le cumpar de la ei si imi mai cer manopera inca 40 de lei pentru bielete.

In fine, termina de lucru, platesc tot plus "atentia" si plec cu masina...vreau sa spun ca am fost foarte incantat de rezultat si inca sunt, nu se mai aude nicio bataie, parca e alta masina.

La vreo 3 zile zic sa ma uit si eu la piesele ce le-am schimbat sa vad ce uzura au. ''Bucsele'' de cauciuc din flanse jucau destul de rau (ca o observatie personala: daca axul telescopului nu sta exact in centrul flansei cand este montat pe masina, aveti probleme cu flansa). Cand ma uit si la rulmenti, ii intorc pe o parte si alta... vad ca se desprinde o bucata de plastic si ramane rulmentul exact cum era cel pe care l-am cumparat.

Realizand ca sunt niste protectii ce trebuiau montate pe rulmentii noi, ma duc a doua zi ''hotarat'' la ei sa mi le puna pe masina, dupa ce se consulta intre ei sunt deacord sa mi le monteze gratis.

Imi cer scuze daca postul a fost cam lung dar m-am gandit ca sunt colegi din Rm Valcea (si nu numai) care sunt interesati de calitatea service-urilor din oras.

P.S. Rulmentii originali au fost SKF, flansele nu stiu. Eu am pus flanse si rulmenti Sachs.

Edited by LEONIDAS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0