Sign in to follow this  
Followers 0
Guest Ullysse

Specificatii difuzoare! Urgent!

4 posts in this topic

    Salut!

Am probleme cu difuzorul din stanga spate, adica zbarnaie cand dau un picut mai tare sau la muzica cu multe frecvente joase. M-am hoitarat sa-l schimb, l-am demontat dar nu am reusit sa cumpar unul nou fiindca nu stiu ce specificatii are. Pe sapte  scrie doar Volvo si Philips Belgium alaturi de niste coduri(30858466 si dedesubt 9022 754 79621). La magazin au incercat sa-l masoare si dadea eroare aparatul ala: cand arata 11ohm, cand 12, cand 13, iar ei au zis ca au doar de 4 si 8 ohm. Asadar va rog, daca stiti sau puteti masura afisati aici specificatiile( impedanta, capacitate etc) unu difuzor de S40 (2001) din spate.  Multumesc anticipat!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

99,99 % dintre casetofoanele, cd-urile care sunt pe masini sunt pe o impedanta de 4 Ohmi, cat despre putere, iti poti pune si de 40 W, atentie doar la locasul pe care il ai sa nu cumva sa iei difuzor mai mare sa trebuiasca sa majorezi. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. difuzoarele se schimba in pereche

2. daca folosesti tot hu fara amplificator cauta niste difuzoare cu sensibilitatea cat mai mare. Nu conteaza neaparat puterea (un hu mai mult de 15w rms pe canal nu scoate) cat volumul redat la putere intrata

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0