Sign in to follow this  
Followers 0
alin_ux

samsung galaxy i9000 sau ... nu ?!

9 posts in this topic

intentionez sa-mi iau un samsung galaxy i9000 si nu sunt hotarat inca. Poate ma lamureste cineva care are, sau are macar cunostinta despre telefon.

Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

E o clona de Iphone si cam atat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dexter are dreptate, este o clona de Iphone care are și bube de soft, sincer as prefera originalul :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Iti pot da o idee avand in vedere ca am avut ambele telefoane.... de mai multe ori.

Samsung:

+ Are ecranul super. Pe Super AMOLED negrul este in final negru. Filmele se vad foarte misto.

- Din cauza ecranului, ochii te pot ustura daca te holbezi prea mult in el.

+ Ecranul este de 4 inch.

+- Android este o ... distributie linux. Asta inseamna ca un grup de oameni inteligenti si-au pus in minte intr-o zi: "Hai sa modificam linuxul". Asta inseamna ca a devenit foarte modificabil, personalizabil, spuneti-i cum vreti. Asta poate fi un lucru bun dar in acelasi timp nu foarte bun.

- Are hardware bun dar nu il ajuta softul.

iPhone 4:

+ Ecranul este LED backlit. Adica este un ecran normal doar ca lumina vine din spatele display-ului si nu din laterale.

+ Rezolutia(640 x 960) este mai mare decat cea a Galaxy S-ului (480 x 800).

+ Apple merge pe principiul: "Doamne, da-mi robia care-mi elibereaza sufletul si ia-mi libertatea care-mi robeste sufletul"(Valeriu Gafencu). Adica nu nu avem dreptul de a face ce vrem noi cu sistemul de operarea. Nu avem acces la sistemul de fisiere, nu putem instala alte aplicatii in afara de cele recomandate de Apple. Aplicatiile se pot sterge asa cum au venit, la doar 2 atingeri de deget. Fara modificari de fisiere. Practic, in lumea iPhone si iOS, termenul de fisier nu exista.

+ Daca ai un calculator, cu o librarile de muzica/filme/poze/aplicatii este foarte usor sa-ti sincronizezi telefonul cu PC-ul prin intermediul iTunes. iTunes a devenit playerul meu favorit de cand mi-am luat 3GS.

Desi ambele filmeaza HDR, mi s-a parut ca inregistrarea cu iPhone este mai de calitate.

In principiul poti sa iei o decizie in felul urmator:

Daca te intereseaza raportul calitate pret cumpara Galaxy S.

Daca ai bani de nu ai ce face cu ei si vrei ceva exclusivist cumpara iPhone 4.

Daca vrei un telefon doar pentru vorbit, sms cumpara Blackberry.

A avea un smartphone te obliga la niste chestii.Ti se livreaza un aparat cu un sistem de operare si un procesor, Esti obligat sa il folosesti la adevaratul potential. Daca iti iei iphone 4 si nu il folosesti mai mult decat ai folosi un nokia 1100 sau bosch 509 e ca si cum ai fi aruncat pe geam 1000 de lei si abonamentul lunar de 21 de euro timp de 2 ani.

Pentru fiecare nivel de utilizare exista solutii individuale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

multumesc mult ! m-am hotarat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

iphone 4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Good one.

Daca nu il iei nou sa ai grija sa nu fie codat prin tari straine ca inca nu exista deblocare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0