DANY

Ce stiti despre Land Rover Freelander

9 posts in this topic

Salutare,

Intentionez sa-mi cumpar un Freelander 2001-2003, TD4 din UK si nu stiu prea multe despre aceasta masina. Poate vreunul dintre voi are asa ceva, sau vreun prieten bun si poate sa-mi spuna si mie cate ceva despre aceste masini(Va rog!).

Ce inseamna 100.000 mile pentru un motor BMW, ce piese cad mai des tinand cont ca este 4x4 permanent ? Cum sunt intretinute masinile in UK?

Orice sfat este binevenit .

Multumesc

Edited by DANY

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca este cel mai prost Land Rover. Nu are nicio legatura cu Discovery, Defender, Range ... este o copie nereusita. Se strica pe la electronica, suspensii slabe pt Romania. Acum depinde si ce vrei de la ea? 100.000 mile nu este mult pt un diesel, depinde f mult cum a fost intretinuta.

Salutare,

Intentionez sa-mi cumpar un Freelander 2001-2003, TD4 din UK si nu stiu prea multe despre aceasta masina. Poate vreunul dintre voi are asa ceva, sau vreun prieten bun si poate sa-mi spuna si mie cate ceva despre aceste masini(Va rog!).

Ce inseamna 100.000 mile pentru un motor BMW, ce piese cad mai des tinand cont ca este 4x4 permanent ? Cum sunt intretinute masinile in UK?

Orice sfat este binevenit .

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite un aici un link ce confirma spusele lui Cătălin .

Mai trebuie spus ca fiabilitatea "deosebita" este motivul pt care un Freelander 1 este mai ieftin decat KIA Sportage :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu ca este cel mai prost Land Rover. Nu are nicio legatura cu Discovery, Defender, Range ... este o copie nereusita. Se strica pe la electronica, suspensii slabe pt Romania. Acum depinde si ce vrei de la ea? 100.000 mile nu este mult pt un diesel, depinde f mult cum a fost intretinuta.

Nu vreau foarte multe de la ea. O naveta mica (20km/zi) a sotiei pe timp de iarna si vara, in weekend sa traga o "trailer tent". Nu vreau sa fac offroad sau sa o folosesc pentru deplasari pe distante foarte lungi sau zilnic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sotul unei verisoare are ce doresti tu sa cumperi.

L-am si condus de cateva ori, desi daca retin bine era model 2006.

Daca vrei sa tragi ceva cu el, iti recomand sa faci o proba inainte.

Cu motorul asta, masina nu se misca prea bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci o poti lua, dar mai bine cauta un RAV 4. Daca e UK, cum se va descurca doamna cu volanul pe dreapta? Noi baietii ne mai descurcam, dar pt o doamna e cam periculos, nu crezi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

M-am orientat catre Freelander din cel putin doua motive :

1.In UK, pretul unuia din 2001-2002 cu aprox.100.000 mile la bord este in jur de 2600-3000 pounds (depinde de masina)cu AC, geamuri electrice, asistenta la coborare, 4 portiere, carlig, jante aliaj,.....

2.LandRover Freelander este cred, singura masina care se poate modifica foarte usor (de pe dreapta pe stanga). Are bordul simetric stanga cu dreapta si plansa de bord este facuta in asa fel incat se pot muta toate dintr-o parte in alta.

Am gasit o firma care a modificat mai multe si pretul(materiale+manopera)pentru modificare este de 500 euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da se poate modifica usor ;acum o saptamana am vazut unul la un prieten;

directia nui complicata ; la benzina ambreajul ii subdimensionat dar au rezolvat-o; se pune placa si disc mai mare;

m-am dus si cu diesel si cu benzina din 2oo1 ;

is mai fiabile dupa parerea mea decat kia sportage;

piesele is scumpe ii rover asta ii

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now