Sign in to follow this  
Followers 0
camino

Afecteaza functia DSA - traction control, demarajul masinii?

6 posts in this topic

eu am la volvo-ul meu si functia DSA si am senzatia ca atunci cand e activata, masina nu are demaraj bun, ci e f. lenesa.

spuneti-va si voi parerea.

va multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai - daca nu ma insel - printre altele, DSA-ul intervine si la programarea injectoarelor,  sa dea mai putina benzina, ca motorul sa fie mai slab, deci forta mai mica la roata, deci mai putina sansa sa rupa aderenta.

Plus ca, atunci cand il vezi ca lucreaza, inseamna ca cel putin o rata motoare patineaza, deci masina avanseaza greu, si pare lenesa :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Traction control nu iti afecteaza performantele masinii daca asfaltul e uscat si ai cauciucuri bune. In momentul in care o roata cu tractiune derapeaza, taie tractiunea si forta motrice pe roata respectiva ca sa nu mai derapeze. Asta te ajuta iarna si in afara carosabilului. Daca sunt conditii bune de rulare, Traction Control nu intervine. Doara daca derapezi. Sau eventual daca o calci puternic si rupi aderenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit in cateva locuri pe net referiri la DSA de genul:

Volvo's torque-limiting Dynamic Stability Assistance

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am simtit la fel. Daca e activat DSTC masina chiar nu te lasa sa rupi aderenta si pare mai lenesa. Depinde foarte mult de calitatea anvelopelor si implicit de aderenta pe care o au.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea e ca pt. un condus mai sportiv e recomandat dezactivarea DSTC-ului dar scade manevrabilitatea si nu recomand celor cu bulina de incepator. Cel putin azi m-am intors de la Bucuresti cu Sharanul lui tatica care nu are decat ABS in dotare iar pe la Buzau unde iarna era la ea acasa cam am simtit cum trage volanul fara un sistem de asistare a tractiunii. Cand circul cu Volvo e parfum sa merg pe zapada sau gheata cu DSTC-ul activat.

post-77-12877845467202_thumb.jpg

post-77-12877845468214_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0