Sign in to follow this  
Followers 0
mao

Schimbat rulmenti = prezoane mai scurte

7 posts in this topic

In primavara 2010 am schimbat la v50 ambii rulmenti fata. Ieri ma duc sa imi pun jantele cu gumele de iarna (jante originale de volvo de aliaj doar ca au fost pe un v70) si surpriza: piulitele prindeau doar doua filete. M-am incapatanat si am strans unul mai tare.... normal ca s-a bulit filetul. Ma gandesc ca janta este un pic mai groasa fiind de v70. La jantele de vara prind trei filete si se pot strange fara probleme.

Am trei variante: - a) sa schimb cauciucurile de pe jantele cu pricina pe jantele originale de v50 pe care am gumele de vara

- B) sa caut niste piulite care sa aiba filetul de la inceput, adica sa prinda mai multe filete

- c) sa schimb prezoanele de la rulment..... asta nestiind daca se poate scoate afara sa se strice

Ce ma sfatuiti sa fac?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate se pot aleza putin gaurile de la jante.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In primavara 2010 am schimbat la v50 ambii rulmenti fata. Ieri ma duc sa imi pun jantele cu gumele de iarna (jante originale de volvo de aliaj doar ca au fost pe un v70) si surpriza: piulitele prindeau doar doua filete. M-am incapatanat si am strans unul mai tare.... normal ca s-a bulit filetul. Ma gandesc ca janta este un pic mai groasa fiind de v70. La jantele de vara prind trei filete si se pot strange fara probleme.

Am trei variante: - a) sa schimb cauciucurile de pe jantele cu pricina pe jantele originale de v50 pe care am gumele de vara

- B) sa caut niste piulite care sa aiba filetul de la inceput, adica sa prinda mai multe filete

- c) sa schimb prezoanele de la rulment..... asta nestiind daca se poate scoate afara sa se strice

Ce ma sfatuiti sa fac?

Depinde cat e de urgent.

Sunt in situatia in care trebuie sa schimb un prezon pe fata.

Este un topic in acest sens. Nu am apucat sa ajung la service,

insa as putea sa iti dau un feedback dupa ce il voi schimba.

Am primit pe forum indicatii cum ca nu ar fi foarte greu si doar un pic de munca.

Ideea e sa gasesti prezoane mai lungi. Eu de abia le-am gasit pe astea si ii multumesc

aici lui thor4ever.

Daca te gandesti ca ai putea sa cumperi prezoanele de undeva, te inseli amarnic.

Cel putin cele de V50 nu se vand decat cu intreg butucul. Nu vad de ce ar avea

alta "politica" la alte modele unde prezoanele poate ca ar fi mai lungi si mai apoi

ar trebui sa se potriveasca. Prezoanele au niste santuri care trebuie sa potriveasca perfect

pe niste zimti.

Succes!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu mi-e f urgent, dar cam vine zapada si na.....nevasta merge cu masina si nu prea ar fi ok cu gume de vara. Oricum astept vesti. Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu mi-e f urgent, dar cam vine zapada si na.....nevasta merge cu masina si nu prea ar fi ok cu gume de vara. Oricum astept vesti. Mersi mult.

Nu pot sa-ti spun o data exacta. Mai ales ca se apropie Craciunul si parca innebuneste lumea.

Ca-n reclama aia de acum cativa ani: "S-a tignit lupu!".

Pot sa promit insa ca de indata ce rezolv, te anunt cum a decurs.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am rezolvat. Am luat alte piulite cu filet de la inceput la capat. Mersi mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0