Sign in to follow this  
Followers 0
alinhyw

buna ziua

8 posts in this topic

Va salut pe toti.Sunt nou printre voi deoarece am achizitionat si eu un volvo s40 din 2003 de cateva zile si as dori sa va intreb ce tip de ulei castrol sa-i pun?cei care stiti va rog foarte mult sa-mi spuneti.Va multumesc tare mult anticipat

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut pe toti.Sunt nou printre voi deoarece am achizitionat si eu un volvo s40 din 2003 de cateva zile si as dori sa va intreb ce tip de ulei castrol sa-i pun?cei care stiti va rog foarte mult sa-mi spuneti.Va multumesc tare mult anticipat

Bine ai venit !

Si eu am tot S 40 din 2003. Reviziile le fac intotdeauna la Primus Auto. Acolo, ei pun mereu ulei Castrol Edge 0W 30 for VolvoCars. Daca nu-l gasesti fix pe asta, cred ca poi sa pui si Castrol Edge 0W 30 simplu. Oricum e un ulei de ultima generatie, foarte bun ( si pretul e pe masura ). Sa stapanesti sanatos si fara probleme masina. Cand vii prin tara, poate treci sa ne vedem. Sau, poate participi la una din intalnirile intermediare sau anuale cu toti membrii din tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce motorizare?

Daca i diesel nu merge 0w30 ci 10w40

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect ! Imi cer scuze...nu m-am gandit sa intreb si de motorizare.

De obicei, insa, pe bidonul de ulei scrie pentru ce fel de motor se foloseste ( mai ales la uleiurile pentru Diesel ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va salut pe toti.Sunt nou printre voi deoarece am achizitionat si eu un volvo s40 din 2003 de cateva zile si as dori sa va intreb ce tip de ulei castrol sa-i pun?cei care stiti va rog foarte mult sa-mi spuneti.Va multumesc tare mult anticipat

da este diesel 1.9 tdi 85kw.Si va multumesc frumos ptr urarile de bine.Si am sa tin cont si de invitatia ta dar nu stiu daca o sa se nimereasca in perioada in care voi veni cu ea in tara eu de obicei prin august ajung in tara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce motorizare?

Daca i diesel nu merge 0w30 ci 10w40

E na .....de unde asta ?.....daca imi amintesc bine la motorul meu de 1.9 care tot cu motorina mere , recomandat imi este 0w30 ,,,ca pun eu 5w40 e alta treaba .

Share this post


Link to post
Share on other sites

E na .....de unde asta ?.....daca imi amintesc bine la motorul meu de 1.9 care tot cu motorina mere , recomandat imi este 0w30 ,,,ca pun eu 5w40 e alta treaba .

Pai in carte ce scrie?

Din cate stiu la mine era asa : 5w40 iarna,10w40 si 15w40?

Iar 0w30 este recomandat pentru motoarele Volvo,adica D5.

Corect?

ps :E tot diesel (95 cp)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce sa zic mai Danyx asa scrie in biblia Volvo : "Do not use oil viscosities of 0W-30,

0W-40, 5W-30 or 10W-30" a si sa nu uit si in manualul masinilor Renault :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0