N3cks

Schimbare tapiterie sezut sofer

24 posts in this topic

Am observat ca in partea dinspre usa a scaunului de la sofer au aparut niste crapaturi in material.

Astazi am avut surpriza neplacuta ca sa realizez ca acea crapatura s-a marit.

Drept urmare as dori sa schimb tapiteria.

Am intrebat recent despre aceasta problema pe un site de import piese

Volvo (pe care de altfel cred ca toti il stim) si mi s-a spus ca este posibil,

insa trebuie sa dau codul de culoare. Problema ar fi ca nu gasesc acel cod de culoare.

Am doua placute cu inscriptii, ambele pe stalpi, una la sofer si una paste dreapta.

Nu pot insa deslusi care ar fi codul culori pentru interior, in special pentru

tapiterie.

Ma poate ajuta aici cineva? Mentionez ca o placuta descrie presiunea in cauciucuri,iar

cealalta incepe cu "e4*..." si contine si seria.

(se prea poate sa fie vorba de Dala Textil/T-Tech... din cate am gasit pe site-uri prin Germania)

A doua problema ar fi daca si-a mai facut cineva si ar putea sa imi dea sfaturi practice

in ceea ce priveste schimbarea tapiteriei.

Multumesc!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uita-te pe stalpul central din dreapta, trebuie sa fie placuta cu VIN, codul de culoare de la caroserie si de la tapiterie.

Aici la pagina 3 la upholstery s-ar putea sa regasesti codul.

Edited by xydexter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate pt europa sunt alte coduri pt tapiserie, ele sunt de genul 5X0X, 5X2X si 5X7X .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din pacate pt europa sunt alte coduri pt tapiserie, ele sunt de genul 5X0X, 5X2X si 5X7X .

Nici nu ma asteptam la altceva. :lol: Nici astea de la pagina 17? :unsure:

Edited by xydexter

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici nu ma asteptam la altceva. :lol: Nici astea de la pagina 17? :unsure:

Multumesc!

Imi amintesc sa fi vazut ceva de genul 5x77 dar parca 5377 nu 5C77.

Am sa verific cand cobor la masina.

Am descoperit datorita linkului nr 2, din poza ar fi vorba exact de tapiteria

DALARÖ T-Tec probabil 5C77.

Am comparat cele doua tabele si par identice. Deci nu difera cele din US de cele de aici.

Sper sa nu fi modificat ceva la material... modelul meu e cel din 2004 in coace,

fabricat in 2006.

Multumesc!

Aveti cumva idee cat de greu este sa schimbi tapiteria, sau cum se poate da jos?

Share this post


Link to post
Share on other sites

:excl:

In ceea ce am sustinut mai sus fac o rectificare:

Da! Am vazut bine: codul culorii de interior e "5377 Anthracit", mentionez ca e V50 din 2007, deci inainte de facelift.

Codul culorii nu mai exista din 2008 in coace, desi modelul tapiteriei e acelasi si chiar si din poze ai zice ca e identic,

pana si culoarea. DIn 2008 in coace cel asemanator ii zice "5C77 Off Black". Modelul tapiteriei a ramas cu

denumirea de DALARÖ T-Tec (varianta in limba germana).

Deci da! Culorile difera desi in poze nu se observa.

Am gasit pe ceva forum nemtesc o plangere a unui client care isi comandase tapiterie de sezut si i-a venit una care nu era

tocmai identica. CIca diferea un pic materialul... Ma duce cu gandul la ideea ca probabil ei i-au dat una noua, adica dupa 2008,

crezand ca e identica.

Probabil, datorita plangerilor in ceea ce priveste crapaturile in material, au schimbat un pic materialul si astfel au introdus coduri noi.

Din cate am gasit pe net... plangerile nu au fost putine, fiind o problema des intalnita la Volvo, la aces model de tapiterie.

Ma simt fericit ca s-a dus doar la 120.000 km si nula 20.000 cum se plangeau altii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

:excl:

In ceea ce am sustinut mai sus fac o rectificare:

Da! Am vazut bine: codul culorii de interior e "5377 Anthracit", mentionez ca e V50 din 2007, deci inainte de facelift.

Codul culorii nu mai exista din 2008 in coace, desi modelul tapiteriei e acelasi si chiar si din poze ai zice ca e identic,

pana si culoarea. DIn 2008 in coace cel asemanator ii zice "5C77 Off Black". Modelul tapiteriei a ramas cu

denumirea de DALARÖ T-Tec (varianta in limba germana).

Deci da! Culorile difera desi in poze nu se observa.

Am gasit pe ceva forum nemtesc o plangere a unui client care isi comandase tapiterie de sezut si i-a venit una care nu era

tocmai identica. CIca diferea un pic materialul... Ma duce cu gandul la ideea ca probabil ei i-au dat una noua, adica dupa 2008,

crezand ca e identica.

Probabil, datorita plangerilor in ceea ce priveste crapaturile in material, au schimbat un pic materialul si astfel au introdus coduri noi.

Din cate am gasit pe net... plangerile nu au fost putine, fiind o problema des intalnita la Volvo, la aces model de tapiterie.

Ma simt fericit ca s-a dus doar la 120.000 km si nula 20.000 cum se plangeau altii...

Si eu am cateva crapaturi, dar la mine e piele...la Primus am primit un raspuns "nu avem ce face decat sa inlocuim tot scaunul" 1600E fara manopera. Am intrebat la mai multe firme daca merge reparat si mi-au zis ca da...acum ramane sa vad dupa sarbatori daca va reusi reparatia

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu am cateva crapaturi, dar la mine e piele...la Primus am primit un raspuns "nu avem ce face decat sa inlocuim tot scaunul" 1600E fara manopera. Am intrebat la mai multe firme daca merge reparat si mi-au zis ca da...acum ramane sa vad dupa sarbatori daca va reusi reparatia

Ciudat!

Aici la Cluj am sunat azi la Premium Cars (repr. Volvo) si mi s-a spus ca se poate schimba.

Am rugat o ofertare. Ciudat este insa ca mi-a cerut doar seria, dar din cate stiu nu contine

codul de culoare de interior.

O alta oferta va veni de la piese-volvo.ro. Astept sa le confrunt.

Sa vedem cum ramane cu montatul.

Am citi pe un forum nemtesc cum ca un tip si-a schimbat la V50 singur tapiteria de sezut,

avand niste cleme. Poze insa nu am vazut. Nu a fost nevoie sa dea jos scaunul dar a sustinut

ca s-a cam chinuit si si-a cam distrus degetele.

Mie mi s-a crapat de mai multa vreme, dar acuma a inceput " sa curga " ruptura... :(

Ce-i drept am un lipici superb, pentru cei interesati Bizon - Liquid Rubber.

Puteti lipi cu el linistiti ( nu vreau sa fac reclama dar pt tapiterii e ideal)

- e o pasta transparenta (in tub de pasta de dinti)

- se usuca relativ incet (prinde forma/se intareste in 30-45 minute dar efectiv ar trebui lasat cam jumate de zi)

- nu arde lipitura/materialul

- ramane extrem de flexibil

- si dupa uscare ramane transparent (in fond e ca un cauciuc lichid, dupa cum ii zice si denumirea)

- costuri aprox. 30 RON, dar veti intampina greutati in a-l gasi in magazine. Lumea nu cunoaste produsul si multi iau ceva mai ieftin si astfel nu se comanda.

In ultima instanta Temad.ro, ei sunt distribuitorii pe Romania.

Edited by N3cks
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ciudat!

Aici la Cluj am sunat azi la Premium Cars (repr. Volvo) si mi s-a spus ca se poate schimba.

Am rugat o ofertare. Ciudat este insa ca mi-a cerut doar seria, dar din cate stiu nu contine

codul de culoare de interior.

O alta oferta va veni de la piese-volvo.ro. Astept sa le confrunt.

Sa vedem cum ramane cu montatul.

Am citi pe un forum nemtesc cum ca un tip si-a schimbat la V50 singur tapiteria de sezut,

avand niste cleme. Poze insa nu am vazut. Nu a fost nevoie sa dea jos scaunul dar a sustinut

ca s-a cam chinuit si si-a cam distrus degetele.

Mie mi s-a crapat de mai multa vreme, dar acuma a inceput " sa curga " ruptura... :(

Ce-i drept am un lipici superb, pentru cei interesati Bizon - Liquid Rubber.

Puteti lipi cu el linistiti ( nu vreau sa fac reclama dar pt tapiterii e ideal)

- e o pasta transparenta (in tub de pasta de dinti)

- se usuca relativ incet (prinde forma/se intareste in 30-45 minute dar efectiv ar trebui lasat cam jumate de zi)

- nu arde lipitura/materialul

- ramane extrem de flexibil

- si dupa uscare ramane transparent (in fond e ca un cauciuc lichid, dupa cum ii zice si denumirea)

- costuri aprox. 30 RON, dar veti intampina greutati in a-l gasi in magazine. Lumea nu cunoaste produsul si multi iau ceva mai ieftin si astfel nu se comanda.

In ultima instanta Temad.ro, ei sunt distribuitorii pe Romania.

Se poate schimba.Atasat ai coduri de piese si cum se schimba.La sezut e foarte simplu,la spatar e cam greu ca trebuie sa tai niste inele care prind tapiteria de scaun.La montaj iti trebuie 12 inele si un cleste special sa le strangi la loc.Daca nu ai cleste si inele poti folosi coliere de plastic pe care sa nu le strangi foarte tare,daca le strangi foarte tare se vad prin tapiterie.

Sper sa fie mai ieftina o tapiterie la V50 ca la S60 din piele crem numai partea de sezut era in jur de 3000 RON la Primus.

v50 5377 part no.pdf

v50 upholstery back remove.pdf

v50 upholstery remove.pdf

v50 upholstery tool.pdf

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate schimba.Atasat ai coduri de piese si cum se schimba.La sezut e foarte simplu,la spatar e cam greu ca trebuie sa tai niste inele care prind tapiteria de scaun.La montaj iti trebuie 12 inele si un cleste special sa le strangi la loc.Daca nu ai cleste si inele poti folosi coliere de plastic pe care sa nu le strangi foarte tare,daca le strangi foarte tare se vad prin tapiterie.

Sper sa fie mai ieftina o tapiterie la V50 ca la S60 din piele crem numai partea de sezut era in jur de 3000 RON la Primus.

Multumesc de info!!

Sper ca pretul sa fie acceptabil, altfel imi pun o patura si gata. :)

Din pacate pozele nu divulga prea multe, dar ma prind probabil cand ma voi apuca de treaba.

Super!! Mersi!

Singura problema e ca cica daca ai senzor de "ocupare" in scaun (si este cazul) acesta ar trebui recalibrat.

Asa scrie in atasamentul pus de tine. Cum se face... este episodul 2 in schimbarea tapiteriei. :rolleyes:

Doamne-ajuta!

Se pune problema schimbarii doar a sezutului. Daca zici ca e asa greu la spatar... nici nu-l mai folosesc. :lol: Nu cumva sa pateasca ceva.:laughing9:

Edited by N3cks

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorul se recalibreaza cu Vida la reprezentanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Senzorul se recalibreaza cu Vida la reprezentanta

Aha!

Costuri?

Se face presupun dupa ce montez tapiteria, nu inainte.

Deci problema e partial rezolvata.

Mersi!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o taietura pe scaun, aproape de spatar, pe materialul textil.Se poate lipi, sau e necesara cusatura?Tapiteria e din material textil si piele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am o taietura pe scaun, aproape de spatar, pe materialul textil.Se poate lipi, sau e necesara cusatura?Tapiteria e din material textil si piele.

Daca ma intrebi pe mine, in legatura cu lipiciul ce l-am descris mai sus, tind sa cred ca se poate lipi.

Poti sa cumperi un lipici din acela si sa incerci pe alte materiale sa vezi cum se comporta si apoi poate

iti vei da seama cum se va comporta in cazul tau.

In ceea ce priveste materialele ce le poate lipi, intra si pielea.

Am avut o pereche de adidasi de jogging a caror panza pur si simplu s-a sfasiat pe de-a lungul

talpii chiar la imbinare pe o lungime de aprox 6cm. In mod normal i-as fi aruncat. Am "turnat" din tub lipiciul

intr-un strat gros, l-am intins peste tot, interior, exterior si l-am lasat sa se usuce. Rezultatul: inca mai fac jogging cu ei

si "tratamentul" l-am aplicat anul trecut.

Estetic vorbind nu se prea observa fiind un lipici transparent. In functie de situatie poti sa il si modelezi. Il aplici, lasi

un pic sa se intareasca si apoi devine ca o guma de mestecat, moment in care poti sa il "modelezi" (nu-ti imagina ca faci

ora de desen cu copii si va jucati cu plastelina facand cine stie ce figurine). Cat de "frumos" se lipeste depinde si

de indemanarea fiecaruia. Un lucru e cert: ca nou nu va fi.

Posteaza eventual o poza sa imi dau cu parerea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea, trebuie data jos tapiteria, aplicat un petec textil pe spate, dat cu lipici minune si e ca noua (aproape). :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parerea mea, trebuie data jos tapiteria, aplicat un petec textil pe spate, dat cu lipici minune si e ca noua (aproape). :D

Sa stii ca nu prea merge...depinde de situatie.

De cele mai multe ori tapiteria este pe o structura de 2 straturi, 2 materiale. (cel putin asa e la mine).

Crapaturile sunt in materialul de deasupra (stratul 1), stratul 2 fiind un fel de panza. Astfel prin rupere

nu e perforat materialul complet, ramanand panza. Un petec pe verso nu ar ajuta prea mult.

La mine cel putin asa s-a manifestat problema. Iar acum de la crapatura a inceput sa vine

jos materialul colorat (acel strat 1).

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine spatarul e cu probleme. Are o crapatura de aproximativ 10 cm in partea de sus, dar fara sa se fi cojit vinilul de pe panza, si inca o "rana" in partea de jos (cate e urata rau) inspre usa. Ultima cred ca s-a format de uzura urcat/coborat, capse blugi....

M-am gandit sa repar tapiteria in zonele alea dar nu stiu daca se poate face ceva.

O solutie ar fi sa comand tapiterie pt tot scaunul, dar e scump, si a doua - scaune "noi" din dezmembrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cel mai ieftin, ar fi sa cumperi o tapiterie din dezmembrari (eventual un scaun complet, dar va fi scump transportul prin curier)! Cauta in dezmembrari, de la o masina cu volan pe drepta, ca alea au scaunul stanga in stare foarte buna

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna idee! Cat de scump ar fi transportul cred ca o sa ies mult mai ieftin decat daca as cumpara tapiterie noua. Nu mai vorbesc de munca nesesara pt inlocuirea tapiteriei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau vezi aici, daca te pasioneaza un interior de piele

Nu stiu daca mai este valabil, dar poti incerca

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca cel mai ieftin, ar fi sa cumperi o tapiterie din dezmembrari (eventual un scaun complet, dar va fi scump transportul prin curier)! Cauta in dezmembrari, de la o masina cu volan pe drepta, ca alea au scaunul stanga in stare foarte buna

Bună ideea asta cu scaun de stânga de la maşină cu volan pe dreapta. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare

La masina mea tapiteria e modelul T-Tec ( cred ca i-am zis bine...)

Offtopic: are cineva de vanzarea un scaun in stare buna cu modelul asta de tapiterie? :-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca intrebi aici, nu cred ca ai mare sanse iti raspunda cineva

Te uiti in link-urile astea, vezi daca vezi o masina cu scaunul care iti trebuie tie si te apuci sa suni :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Daca intrebi aici, nu cred ca ai mare sanse iti raspunda cineva

Te uiti in link-urile astea, vezi daca vezi o masina cu scaunul care iti trebuie tie si te apuci sa suni :D

Multumesc mult de sfat!

O sa caut la link-urile atasate.

Uneori mai e nevoie si de indrumare

:D.

Toate cele bune!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now