Shogun

Cadere de turatie

31 posts in this topic

salut....am si eu aceeasi problema cu relantiu'...oscileaza intre 600-700 si 800-900 rpm....dar nu cand franez....cateodata face la rece,cateodata la cald....uneori abia se observa oscilatia.....la voi cum s-a rezolvat? ca din iarna de cand s-a postat ultimul rasp..presupun ca cineva a descoperit buba.....(1.9 tdi.2002.116cp)

Salut,s-a rezolvat problema?la mine e cam asemanator,relanti pe la 600 rpm,uneori la cald e la 800 dar numai uneori,trage f bn masina,EGR nou.

Edited by Danyx
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu a rezolvat nimeni problema cu relantiul??Deja ma cam dispera,e ciudat ca de exemplu daca merg frumos pe strada si trebuie sa ma opresc la semafor,din momentul ce scot masina din viteza si o las sa mearga la liber relantiul e ok,cum se opreste masina mai sta un pic si scade pana la 650 si simt vibratiile. :crybaby: Nu stiu ce sa mai fac,i-am facut diagnoza si nu a dat eroare,specific ca volanta nu e in cea mai buna conditie..Ultima sansa e sa o duc la reprezentanta aici,in Torino.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Am avut si eu aceasta problema cu relantiul (unde pui ca se mai si oprea in mers).La mine a fost din cauza filtrului de motorina.am schimbat filtrele si dupa o ora masina a inceput sa faca figuri avea aceleasi simtome pe care le-ati prezentat voi aici.Ok toate bune si frumoase am cumparat alt filtru de motorina dar din pacate tot la fel facea.Intr-un final am pus filtrul vechi inapoi pe masina si masina s-a comportat normal. Am cautat sa cumpar aceeasi marca de filtru si de atunci nu am mai avut probleme.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesant,ce firma e filtrul actual?

filtrul este delphi

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o problema...

La mine nu cade turatia la relanti insa "smuceste" in mers, cand e la 2200/2400. Practic parca pierde din putere. Parca pierd din alimentare, in reprize foarte scurte (sub 1/2 secunda).

La testere (2 facute in interval de 2 zile) totul e ok. Sa fie filtrele (combustibil, aer)?

Motorul e 1.9D, T3

Conta viteza?

Eu am problemă asemanătoare, dar parca numai la viteza a 3-a face - ma "huțuță" și nu

mereu.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now