radoo

CAUT UN ELECTRICIAN BUN !!

11 posts in this topic

Salutare,

am niste probleme cu antena(nu se mai ridica), cu inchiderea centralizata care apasand din interiorul masinii butonul de inchis, uneori se deschide singura, deci nu sta inchisa, iar temporizatorul de la stergatorul de parbriz nu mai functioneaza.

Majoritatea au aparul dupa ce am resetat singur butonul de service.

Chiar nu mai stiu ce sa zic....

Poate am o problema electrica. Am verificat si sigurantele si arata ca ar fi bune.

Vreo idee cineva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta si tu la prestari servicii,aici pe forum,si o sa gasesti cu siguranta.Trebuie doar sa citesti forumul cu atentie si gasesti tot ce vrei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cauta si tu la prestari servicii,aici pe forum,si o sa gasesti cu siguranta.Trebuie doar sa citesti forumul cu atentie si gasesti tot ce vrei.

ai dreptate :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temporizator la stergatorul de parbriz ?

Eu de ce nu am asa ceva la S 40-ul meu din 2003 ?!

Sau am si nu l-am dibuit eu pâna acum ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Temporizator la stergatorul de parbriz ?

Eu de ce nu am asa ceva la S 40-ul meu din 2003 ?!

Sau am si nu l-am dibuit eu pâna acum ...

in mod normal ar trebui sa ai.dar poate nici la tine nu functioneaza...

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine exista temporizare dar fara posibilitate de reglare a frecventei. Din cate stiu, este o reglare automata a frecventei in functie de viteza masinii (cand ai viteza mare sterg mai repede).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fiu bine inteles, iata ce stiu eu despre temporizator : La Volvo-ul meu nu am gasit asa ceva, desi am cautat. Cand aveam Cielo, era o rotita, care se putea actiona la prima viteza a stergatoarelor de parbriz. ( adica doar la prima avea efect, evident ). Se putea astfel regla viteza stergatoarelor pentru prima treapta, de la fooooarte rar, la rar. Apoi, mai erau treptele urmatoare, rapid si foarte rapid. Ma rog, nu scria nicaieri asa ceva, asta e descrierea mea de necunoscator in ale masinilor...Dar sper ca m-am facut bine inteles.

Ei, la al meu S 40 din 2003, nu am gasit un astfel de temporizator. Am tras eu concluzia ca, poate, e desuet si nu se mai pune. Ce-i drept, nici la Toyota Auris nu am asa ceva, dar acolo macar am senzori de ploaie si cand pun pe automat stergatoarele, un japonez mic numara picaturile de ploaie care cad pe o anumita zona din parbriz si in functie de frecventa acestora, comanda stergatoarele mai repede sau mai rar.:lol:

Asadar, ramane intrebarea, la S 40 generatia 1996-2003, exista temporizator ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

LA mine nu exista acel temporizator de unde ai putea regla cat de repede / incet sa stearga.Doar il dai pe prima treapta si sterge singur la un intervat prestabilit automat (cred).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa fiu bine inteles, iata ce stiu eu despre temporizator : La Volvo-ul meu nu am gasit asa ceva, desi am cautat. Cand aveam Cielo, era o rotita, care se putea actiona la prima viteza a stergatoarelor de parbriz. ( adica doar la prima avea efect, evident ). Se putea astfel regla viteza stergatoarelor pentru prima treapta, de la fooooarte rar, la rar. Apoi, mai erau treptele urmatoare, rapid si foarte rapid. Ma rog, nu scria nicaieri asa ceva, asta e descrierea mea de necunoscator in ale masinilor...Dar sper ca m-am facut bine inteles.

Ei, la al meu S 40 din 2003, nu am gasit un astfel de temporizator. Am tras eu concluzia ca, poate, e desuet si nu se mai pune. Ce-i drept, nici la Toyota Auris nu am asa ceva, dar acolo macar am senzori de ploaie si cand pun pe automat stergatoarele, un japonez mic numara picaturile de ploaie care cad pe o anumita zona din parbriz si in functie de frecventa acestora, comanda stergatoarele mai repede sau mai rar.:lol:

Asadar, ramane intrebarea, la S 40 generatia 1996-2003, exista temporizator ?

la al meu din 2001 este in felul urmator.

practic exista mai multe pozitii ale manetei de unde dai drumul la stergatoare.exista pozitia clasica: functionare continua a stergatoarelor cu viteza mare si cea continua, dar cu viteza mai lenta.dar mai aveam inca o pozitie(pe care o numeam eu de temporizator) in care stergatoarele nu functioneaza incontinu.mi se pare ca au un ciclu de 2 sau 3 miscari si apoi exista o pauza.

Edited by radoo

Share this post


Link to post
Share on other sites

LA mine nu exista acel temporizator de unde ai putea regla cat de repede / incet sa stearga.Doar il dai pe prima treapta si sterge singur la un intervat prestabilit automat (cred).

exact

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu exista nici la v40 din 2004 acel temporizator . Am asa ceva la skoda fabia si sun parca vreo 3 sau 4 trepte care comada stergatoarelor la ce periada de timp sa faca o cursa pe parbriz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now