Brava

Castrol for Volvo Cars sau altceva ?

69 posts in this topic

Oameni buni....o sa postez si o poza cu bidonul de Castrol 5w30 A5 B5. Cred ca o sa ma inteleg bine cu el.

ps: Ieri mai aveam 20 km pana acasa si ghiciti ce?! Iar s-a aprins becul de ulei!! Bineinteles ca am tras pe dreapta....am vazut ca nivelul este mic...am mai mers 3 km si am luat de la o maghernita ulei 0w40 deoarece altceva nu aveau. Din cauza asta o sa vada doar 5w30. ESTE PE TOATE DRUMURILE. 0w30 este o RARITATE.

Cati km are masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un motor bun fie diesel sau benzina ,NU consuma ulei precum 1- /5000km sau mai intens.Doar daca motorul a fost "forjat" si adus in tara de "nou" fie cu peste 200-250 mii reali sau 70-100 mii pe bord masluiti.Sa fiti siguri ca cei ce aveti motoare in jurul acestor cifre de rulaj peste 250oookm si motorul are un consum ridicat de ulei veti avea curind lucruri costisitoare de rezolvat.

Daca o iau pe principiu ca al meu este cel mai etalon ,care este , :laughing7: , eu la 20- 22000 km cind schimb uleiul nu am mai mult de 100-200 gr, pierdere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Heim am amestecat uleiurile!! (Ce naiba era sa fac?!)

Masina a fost cumparata de la Primus. Astia sunt km pe care ii are cu adevarat masina (118k) (sunt prea multe lucruri care se leaga ca sa aiba mai multi). Uitati ce ulei am bagat acum in ea. Sper sa nu ma mai supere.

ps: L-am luat cu 175 lei bidonul.

post-621-0-18251500-1367014907_thumb.jpg

post-621-0-15552000-1367014908_thumb.jpg

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urâtă treabă...

Vezi că şi la tine se leagă lucrurile, mai ţii minte când îmi spuneai că a mea e cu kilometrii traşi?

Saphir, nu e un semn că motorul e prea vechi, atât timp cât consumul se încadrează în limitele specificate de producător.

PS: Parcă văd că şi pe-ăsta o să-l consume şi, de disperare, o să recurgi la Metabond: http://www.metabond.ro/produs+metabond-old-spezial.html ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Heim nu sunt foarte speriat de consumul de ulei 0w30 a3 b3 b4 (care era in ea). Eu zic ca la ce regim de turatii a fost supusa timp de 10k, 1,2 - 1,3 litri este in limite. Acum ma astept la maxim 0,7 litri la 10k.

Da tin minte cand spuneam ca a ta este cu km trasi. Ramane sa vedem ce probleme urate voi avea cu masina asta pe viitor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Să sperăm că vei fi mai norocos decât mine...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi. Astea sunt....FIARE. Noi sa fim sanatosi. Ce parere ai de magnatecul asta care l-am pus?

ps: Cand am pus peste 0w40 aveam de ales sa merg cu uleiul pe minim sau sa completez cu ceva cat de cat asemanator. Voi ce ati fi facut in locul meu?

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deci....

Masina mea a fost de origine S70 2.0 T5 cu ~ 115.000 cand am modificat motorul. Km reali cu carte service ,masina cumparata de noua din RO.

Motorul a fost desfacut ,curatat ,masurat... concluzia : uzura aproape insesizabila.

Am cumparat un motor de 2.3 de pe un S60T5 (nr. de km necunoscut). Desfacut ,curatat , masurat .... aceeasi concluzie: uzura f. mica.

In blocul de 2.0 ,care este la fel cu cel de 2.3 am montat arborele de 2.3 (cuzineti noi OEM). Segmentii au fost si ei noi. Chiuloasa verificata cap-coada ,facut planeitate , scaune supape ,semeringuri. Set de garnituri noi. Turbina... TD04HL-19T.... tot ce este in miscare a fost pus nou+lagare ,segmenti de etansare ,o-ringuri. Jocul transversal in ax in limite normale ( Toate turbinele cu lagare de ungere ... nu rulmenti! ....au joc transversal sesizabil in ax.Jocul dispare sub presiunea uleiului). Pot spune ca motorul si turbina sunt in stare perfecta!

Primul ulei a fost Castrol Magnatec 10W40 cu care am mers 2000 km fara pic de forja. Dupa, am pus la recomandarea unui prieten din Italia BARDAHL XTC C60 10W40( un ulei bunicel .... peste MOTUL). Usor am inceput sa ma dau la masina dar nu exagerat. Dupa alti 5000 km am trecut pe ENEOS 10w40 si cu ENEOS raman. Sunt f.multumit.

Cu manualul HAYNES in fata am montat motorul. Totul a fost strans la cuplu.

Acum masina face ~ 1,4 bari boost (pentru benzina e multisor) ,turbina este solicitata la maxim intre 5500 si 6000 turatii ,puterea ~ 320 Cp. Orice motor cu puterea asta consuma destul de mult ulei. Daca merg linistit cred ca papa maxim 0.5L/5000km. Dar nu pot merge linistit tot timpul asa ca am rezerva de ulei in portbagaj.

Nici o masina nu poate sti cand uleiul isi pierde proprietatile de ungere . Intervalul de 30.000 este setat in soft de producator.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce parere aveti despre uleiurile Liqui Moly?

Volvo V70 2.5 TDI (103 kW - 140 HP) din 1999, 304.000 km - ce imi recomandati dintre:

- Aral Mega Tronic 5W50

- Liqui Moly Diesel Synthoil 5W40

- Eneos 5W40?

P.S.: O parere avizata, daca se poate... ce injectoare (de la ce fabricant) sunt folosite la acest model?

Multumesc!

Edited by ClaudeBerechet

Share this post


Link to post
Share on other sites

O părere neavizată: dintre cele trei, nici nu m-aş gândi să bag altceva în afară de Aral.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic Castrol Edge 5w40....mai ales ca este motor tdi.(care din cate am citit pe bidon pentru ele ar fi facut). Bine....ca merg foarte bine si D5-urile de 163 cp e alta poveste.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am răspuns pentru cele trei variante pe care le-a dat el.

Oricum, mie Aralul mi-a lăsat o impreie foarte bună, cel puţin la fel de bună ca şi Castrolul.

Edited by HEIMÐALLR
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu iti consuma merge un 5w40,altfel 10w40.

Injectoarele sunt Bosch.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Totusi am auzit de la un vanzator ca "aralul" nu se compara cu castrol....desi fac parte din acelasi grup (BP). N-am folosit Aral....si nici nu ma bate gandul!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

In 2011 am oprit la o reprezentanta volvo din germania, vroiam sa cumpar ulei de motor castrol 0w30 a5/b5, raspunsul: nu avem noi folosim numai aral pentru ca castrol e prea scump !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri... totusi, sunt curios sa aud si pareri despre Liqui Moly...

Din cate am observat, nu imi consuma din ulei... de aceea, ma gandeam sa incerc ulei 5W40 sau chiar 5W50, pe care il gasesc de la Aral(5W50 de la Mobil mi se pare destul de scump)

Masina este la mine din 2005, am folosit initial Esso, destul de des Castrol 10W40 si chiar Elf 10W40, uleiuri cumparate din Italia... Anul trecut, la ultimul schimb, am incercat Liqui Moly 10W40, luat din Romania...

Pe site-ul celor de la Liqui Moly am vazut ca pentru acest motor, 2.5 TDI, se recomanda un ulei 5W40... iar eu am folosit, toti acesti ani, uleiuri 10W40... cred ca era mai protejat motorul cu 5W40 (are peste 300.000 km, totusi)... ce pareri aveti?

Edited by ClaudeBerechet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa bagi 5w40. Daca mananca peste 800 de grame de la schimb la schimb baga tot 10w40.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri... totusi, sunt curios sa aud si pareri despre Liqui Moly...

Din cate am observat, nu imi consuma din ulei... de aceea, ma gandeam sa incerc ulei 5W40 sau chiar 5W50, pe care il gasesc de la Aral(5W50 de la Mobil mi se pare destul de scump)

Masina este la mine din 2005, am folosit initial Esso, destul de des Castrol 10W40 si chiar Elf 10W40, uleiuri cumparate din Italia... Anul trecut, la ultimul schimb, am incercat Liqui Moly 10W40, luat din Romania...

Pe site-ul celor de la Liqui Moly am vazut ca pentru acest motor, 2.5 TDI, se recomanda un ulei 5W40... iar eu am folosit, toti acesti ani, uleiuri 10W40... cred ca era mai protejat motorul cu 5W40 (are peste 300.000 km, totusi)... ce pareri aveti?

Nu te inteleg ce este cu "terciul" asta de uleiuri, daca masina zici ca merge bine la ce tot faci experiente, vrei sa mearga rau? Daca mergea rau intelegeam ca incerci sa gasesti un ulei compatibil cu uzura masini dar ...? Mai sus am uitat sa spcific ca eu nu am pus aral doar am ramas surprins de raspunsul lor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

2.5TDI merge cu orice ulei .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now