Sign in to follow this  
Followers 0
paunionutz

Creste pretul politei RCA daca nu eu am fost soferul, insa a fost masina mea?

10 posts in this topic

Salutari,

Am dat masina unui prieten si a lovit un taxi Logan. I-a dat asigurarea lu' nenea si cam asta a fost. Mai mult ca sigur a folosit asigurarea, deoarece l-a aruncat in bordura si i-a indoit ceva punte pe la masina si plus tabla ce o mai fi avut taxiul.

Intrebarea mea este, daca imi va creste pretul la polita RCA, daca nu eu am fost soferul si nu am avut nici o legatura cu accidentul, insa a fost folosita asigurarea mea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai, daca a folosit masina ta, deci asigurarea ta, normal ca platesti si o vei avea majorata la anul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

prietenul tau era trecut in asigurare?

la anul vei plati mai mult,dar s-ar putea sa zica cei de la asigurari ,ca ,daca nu ai condus tu,ei nu vor platii costul reparatiei-sper sa nu fie asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Art. 1. - (1) In conformitate cu prevederile art. 49 din Legea nr. 136/1995 privind asigurarile si reasigurarile in Romania, cu modificarile si completarile ulterioare, asiguratorii care practica asigurarea de raspundere civila a autovehiculelor pe teritoriul Romaniei acorda despagubiri pentru prejudiciile produse prin accidente de autovehicule, de care asiguratii raspund delictual fata de terte persoane, excluzand raspunderea transportatorului, in baza unui contract de asigurare incheiat cu proprietarul sau cu utilizatorul autovehiculului.

(2) Contractul de asigurare obligatorie de raspundere civila pentru prejudicii produse prin accidente de autovehicule acopera raspunderea civila delictuala a proprietarului sau a utilizatorului unui autovehicul pentru prejudiciile produse unei terte parti, prin intermediul autovehiculului.

..........................

6. proprietarul sau utilizatorul unui autovehicul reprezinta:

a) proprietarul/coproprietarul autovehiculului - persoana fizica sau juridica inscrisa in documentele de identitate ale autovehiculului; sau

b ) utilizatorul autovehiculului - persoana fizica sau juridica careia, in baza unui contract incheiat cu proprietarul/coproprietarul, i s-a atribuit pe o anumita perioada dreptul de folosinta a unui autovehicul.

................................

http://www.bursaasig...-i24771-l1.html

deci , s-ar putea sa fi trebuit sa ai un contract cu cel caruia i-ai dat masina.....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca vei avea bonus malus la anul chiar daca n-ai fost tu utilizatorul autovehicului.Oricum n-ar fi corect.Dar presupunand ca aveai contract cu utilizatorul, ce atunci nu mai plateai bonus malus la anul? Ei tin cont de polita, nu de cine e trecut in polita.In momentul in care lovesti o masina il despagubeste pe respectivul, dar iti penalizeaza masina faptic :lol: . Nu tu platesti asigurarea mai mare, ci masina ca ea e vinovata.;D

Eu cand am facut RCA m-a intrebat daca masina a mai avut asigurare sau acum se inmatriculeaza (binenteles ca la asigurarea in vederea inmatricularii a fost mai scumpa). De aici am tras concluzia ca se plateste bonus malus pe masina nu pe utilizator. Daca vinzi masina si cumperi alta n-o sa ai bonus malus garantat.;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca undeva exista o baza date cu numele tau unde spune ce accidente ai avut TU nu masina

TU esti cel penalizat ,nu masina,poti sa schimbi cite masini vrei ,cind i-ti expira asigurarea ,vei plati o suma mai mare

daia citeodata nu merita sa dai asigurea,msi bine platesti reparatia,

ave-ti timp sa mai invatati

Share this post


Link to post
Share on other sites

vezi ca undeva exista o baza date cu numele tau unde spune ce accidente ai avut TU nu masina

TU esti cel penalizat ,nu masina,poti sa schimbi cite masini vrei ,cind i-ti expira asigurarea ,vei plati o suma mai mare

daia citeodata nu merita sa dai asigurea,msi bine platesti reparatia,

ave-ti timp sa mai invatati

Pai inseamna ca in baza de date nu o sa apara numele meu! Ca nu eu am fost la volan si pot demonstra ca nu am produs nici un accident :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

in schimb ei pot demonstra ca dai masina unora care sint implicati in accidente.....tot un drac e....

feraru are dreptate; cind reparatia e mai ieftina decit malusul trebuie sa nu dai rca-ul....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ei vad problema simplu. Din cauza politei tale au de platit o reparatie? Cheltuiesc bani? Da.

Deci... Ura si la gara. Prinde-i masina prietenului si razuie un S-klasse. O usa, o aripa, oglinda si, daca tot esti acolo, ciobeste un far :D

L-ai rezolvat binisor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in schimb ei pot demonstra ca dai masina unora care sint implicati in accidente.....tot un drac e....

feraru are dreptate; cind reparatia e mai ieftina decit malusul trebuie sa nu dai rca-ul....

Ai perfecta dreptate, dar o aripa, o punte si o roata de Logan, depaseste cu mult.... plus ce mai era de indeptat si vopsit. Oricum sa zica mersi, ca pana la urma nu am facut asigurare la Carpatia :)))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0