blueazimut

Help!!!Am pus benzina in loc de motorina...

57 posts in this topic

Cel putin cei de la Volvo au facut in asa fel de v40-ul are gaura de alimentare pe stanga (partea soferului) si v70-ul pe dreapta. Nu las pe nimeni sa alimenteze iar eu cand o fac, las totul deoparte si ma gandesc de 2 ori.... cu ce masina sunt si ce combustibil trebuie sa bag. Pana acum n-au existat greseli si sper sa ramana asa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cel putin cei de la Volvo au facut in asa fel de v40-ul are gaura de alimentare pe stanga (partea soferului) si v70-ul pe dreapta. Nu las pe nimeni sa alimenteze iar eu cand o fac, las totul deoparte si ma gandesc de 2 ori.... cu ce masina sunt si ce combustibil trebuie sa bag. Pana acum n-au existat greseli si sper sa ramana asa.

Pe buson sau interior capac rezervor ,nu stiu exact cum este la tine ,insa nu ai inscris sau culoare?!!,Verde =benzina sau negru- diesel scris pt motorina?! Gura rezervorului este un picut mai mica la rezervor benzina.Eu compar cu ce am avut si am ,D5 ,T5 .exista diferente clare

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v40 are pe interior la capacul de la rezervor un abtibild verde si scrie benzina de 95 dar la D5 n-am nimic. La benzina are gaura chiar mare de intra pistolul de diesel fara probleme. Posibil pistolul de diesel pentru debit marit sa nu intre. Am noroc ca au rezervoarele pe parti diferite :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

La v70 ai cu negru , si la toate masinile care le-am avut eu benzina era cu verde ... pt asta mama tot a bagat de 2 ori motorina in loc de benzina ... acum nu mai avem probleme fiind de multa vreme "pe motorina"

Si nu mai schimbam masinile benzina / motorina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu ii mai intreba si ai si garantie, in alta ordine de idei cand este foarte frig afara se obijnuieste a se face un amestec cu 10% benzina tocmai pentru evita congelarea motorinei.

Salut!

Unde se obisnuieste asta? Eu cred ca te inseli grav. N-am mai vazut masini cu motorina inghetata pe conducte cam de pe vremea lui Ceasca si a PCR, cand pe timp de iarna toata IMS-urile, Rabele si Aro vechi aveau arzatoare pe sub ele dimineata.

1. Motorina nu mai este acelasi carburant vascos de acum 25-30 de ani, ca ar muri producatorii de masini diesel de foame. Motorina e facuta special acum pentru motoare euro4 si Euro 5, are vascozitate mica si punct de inghet mult mai ridicat. Eu chiar pun putin ulei din cand in cand in rezervor ca sa suplinesc ungerea deficitara a motorinei de la pompa ca am Euro 3 fara DPF si indicat pentru motoarele de la Euro 3 in jos e motorina mai grasa, mai vascoasa.

2. Din ce stiu eu, de multi ani exista sistem de pre-incalzire a motorinei pe masinile cu norma Euro, tocmai pentru a reduce riscul de a ingheta motorina.

3. Conduc de 7 ani de zile aproape numai masini diesel si am prins temperaturi de -20 de grade si n-am avut absolut nici o problema cu motorina inghetata.

4. Sa ne reamintim ca suntem proprietari de Volvo, masini facute si testate special ca sa reziste fara probleme iernilor din nordul Europei, pe langa care iernile noastre sunt niste glume ieftine.

Ontopic: In principiu nu conteaza daca scapati accidental putina benzina in rezervor, ideea e sa nu fie cantitate mare. Parerea mea e ca pana la 1 /4 din rezervor nu vor fi probleme, atata timp cat completati cu 3/4 motorina. La cantitati mai mari de benzina, eu unul m-as da peste cap s-o scot rapid afara. Se pot arde supapele, gresarea devine inadecvata si pot aparea si alte belele.

Bafta!

Edited by FBogdan
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina merge bine si nu am avut probleme cu cei 5 litri de benzina alimentati accidental...am consumat un sfert din rezervor

Sent from my iPad

Edited by VictorGheorghe
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

5 l nu are cum sa facă prostii pe lângă plinul de motorina

Bine ca e OK

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now