West

Intrebare lichid racire

14 posts in this topic

Salut , sunt posesor al unui Volvo S80 D5 G6 model 2007. De cateva zile imi apare in bord "Coolant level low, stop engine ". Este vb despre lichidul de racire ,respectiv antigel ? Daca da, imi puteti spune unde este respectivul recipient pentru nu sunt sigur care este si de care antigel trebuie, roz sau albastru, daca e vreo diferenta? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Nu stiu la s80 cum e,dar la S60 recipientul pentru lichidul de racire motor se afla in partea stanga spate a compartimentului motor(cand stai cu fata la masina)...in principiu este simplu de identificat,te uiti si tu si verifici nivelul,se vede cu ochiul liber,daca e sub minim sau aproape de minim completezi cu antigel de aceeasi culoare(daca ai rosu pui rosu,daca ai albastru pui albastru s.a.m.d).

Share this post


Link to post
Share on other sites

West, dacă maşina zice "STOP ENGINE", tot ce trebuie să faci e stop the engine. E unul dintre cele mai clare mesaje pe care le dau maşinile astea şi - avantaj tu - e şi în engleză. Nu merge cu ea aşa, că-i distrugi motorul! Nu de fraieră îţi cere aşa ceva. Completează cu antigel corespunzător, cum a explicat Forgiven, mai sus şi, pe urmă, don't stop the engine. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

West, dacă maşina zice "STOP ENGINE", tot ce trebuie să faci e stop the engine. E unul dintre cele mai clare mesaje pe care le dau maşinile astea şi - avantaj tu - e şi în engleză. Nu merge cu ea aşa, că-i distrugi motorul! Nu de fraieră îţi cere aşa ceva. Completează cu antigel corespunzător, cum a explicat Forgiven, mai sus şi, pe urmă, don't stop the engine. ;D

nu trebuie verificat cumva unde a disparut antigelul? daca masina a spus stop engine e clar . nu e vorba despre o simpla completare. parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bineînţeles că trebuie, dar, înainte, trebuie respectat mesajul. Mesajul avertizează faptul că motorul se poate strica, dacă funcţionează fără antigel/ lichid de răcire. Maşina ştie să ceară şi service. Am păţit şi eu (Wenig Kuhlmittel. Motor abstellen), prin iunie. Am pus imediat antigel şi nu s-a întâmplat nimic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@West antigelul pt Volvo este albastru si are codul 9437650, se poate cumpara de la UNIX si costa 30 RON/L .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspunsuri , voi completa cu antigel corespunzator si pe urma drum intins :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Îţi recomand să urmăreşti dacă şi/sau cât scade nivelul, în timp.

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu recomand altceva :)

Update soft ECM cu ultimul soft care indica nivelul uleiului (pe joja electronica) peste MAX pt ca motoarele noi au boala sa mai bage antigel in ulei si motorina in ulei .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adică tu recomanzi şi altceva, că poate face şi ce-am zis eu, în paralel, pentru că e gratis şi ştii bine cât de mult contează să fie gratis. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Readuc la viata acest topic pt ca vreau sa intreb daca este necesara sau benefica o inlocuire totala a lichidului de racire. Cum se procedeaza la schimb se introduce doar lichidul nediluat? sau se dilueaza cu apa? Exista lichid de racire pe original Volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, exista antigel original, cod 9437651, care costa undeva la 120RON/bidon concentrat de 4L, si se combina 50:50 cu apa distilata de la orice benzinarie / supermarket.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De indata ce ma lamuresc si cu uleiul am sa te contactez :) urmeaza o comanda iar ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut , astazi am schimbat masina , am vandut s60 si am luat un s80 diesel automat, sptembrie 2007,185 BHP, am o intrebare...in bord nu indica temperatura lichidului de racire iar vasul de expansiune este negru la culoare, cum as putea verifica? Iar Bogdan spunea ceva de "joja electronica"...ce este aceea si...unde o indica...fiind electronica banuiesc ca nu o poti "lua in mana"...va multumesc mult!!

Sent from my GT-I9505 using Tapatalk

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now