zack

Usa dreapta spate blocata

43 posts in this topic

Da. Mi-a zis Ramon de ea. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deocamdata nimic. Mi-a promis bogdanG ca mai "sapa" pe net...si sa vedem cum o deschidem. N-as vrea sa stric ceva...in cel mai rau caz sa stric ceva usor de gasit si inlocuit. Problema e ca am si fetele de usi diferite fata de cele pana in 2002(sau 2003). La dezmembrari...cam greu sa gasesc o fata de usa...care cred ca m-ar costa si ea destul de mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

450 € ??? Cam mult ! Cel mai simplu si mai usor de reparat ar fi sa dai gaura in oala si sa deschizi childlock-ul !

Ma mai gandeam, daca cobori geamul spate de tot, e vreo posibilitate sa umbli la tija si sa deschizi ???

Asta ai văzut-o? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deocamdata nimic. Mi-a promis bogdanG ca mai "sapa" pe net...si sa vedem cum o deschidem. N-as vrea sa stric ceva...in cel mai rau caz sa stric ceva usor de gasit si inlocuit. Problema e ca am si fetele de usi diferite fata de cele pana in 2002(sau 2003). La dezmembrari...cam greu sa gasesc o fata de usa...care cred ca m-ar costa si ea destul de mult.

Ai incercat sa deschizi usa dr. cu testerul?Ai masurat ceva cabluri pana la usa?

Sa scoti fata de usa cu ea inchisa e chinu dracu' tre sa incerci sa scoti chederul inainte,aici vb de S60,ca nu poti sa ajungi la clipsuri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am avut exact aceeasi problema la S40. Tot cu usa dreapta spate. Am stat asa mai bine de 9 luni. La service-ul autorizat ( ! ) nu au stiu ce sa faca si m-au pus sa cumpar broasca noua. Totusi, sunt curios cum ar fi deblocat usa, ca sa monteze noua broasca :unsure:

Dupa ce am comandat broasca, ma duc intr-o zi la spalatorie pe Ghencea, chiar vis-a-vis de stadionul Steaua. Acolo, un baiat pe nume Catalin, spalator de masini ( sic ! ), imi spune, cand imi preda masina, asa... intr-o doara...stiti, v-am deschis si usa aia de pe dreapta spate, ca era blocata ! Dau sa-l pup ( dar ma opresc... ca nu sunt ...Sumudica ), si il miluiesc cu 10 lei. Se inveseleste si imi spune ca ii face mare placere sa-mi spele masina, caci a lucrat la ... service-ul autorizat Volvo !

Happy end !

P.S: Catalin, "omul de la Volvo" care spala masini si deblocheaza usi cu 10 lei, are nr. de telefon :0767.166354.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e asa usor la S60/80 V70 S40/v50 s.a.m.d pentru ca au DEADLOCK si sunt facute sa nu intre nimeni in ele daca nu au cheia potrivita.E mai naspa cand se strica deadlock-ul ca nu mai poti deschide usa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A incercat bogdanG cu testerul dar fara succes.(poate o sa incerce...masoare...) Mai spunea ca ar avea legatura "broasca" cu butonul din bord de la alarma. Sa cumpar o usa noua...nici nu ma gandesc. M-ar duce mult prea mult + ca ca mi-ar mai puneo nimeni la linie...asa cum e pusa din fabrica.

Varianta cu datul unei gauri in dreptul sistemului childlock iar o exclud. Acolo o sa imi apara rugina + ca trebuie dat cu chit, vopsea...alti bani alta distractie

Imi ramane sa mai astept pe bogdanG...sau sa il sun pe tipul asta de care spune domnul Marius Daniel.

Inca o varianta ar fi sa mai astept pana se fac 30+ greade c, sa las masina in soare 2-3 ore, sa se inmoaie fata de usa (pentru a fi flexibila) si sa incerc sa o desfac...stricand-o cat mai putin. In caz ca se vor rupe la sistemele de prindere...se mai pot si lipi finut incat sa nu se observe aproape deloc. Eu am mai cautat pe internet...gasisem pe cineva care a stricat fata de usa...dar noi suntem ROMANI si ne merge mintea...asa ca orice idee e binevenita

ps: Nu stie nimeni vre-un hot...care sa imi deschida usa? Pun pariu ca ar da rezultate :lol:

LE: o sa il sunt maine si pe baiatul recomandat...sa vedem ce imi spune.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut, vino si tu joi la intalnire sa ne uitam si noi si poate facem ceva !

Share this post


Link to post
Share on other sites

O sa vin. daca are cineva vreo scula minune si poate sa o aduca la intalnire...il cinstesc ;D O sa iau si rigla de plastic(de fier nu am)...poate cine stie....ajuta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bucuram ca s-a rezolvat problema, daca-l ascultai pe Claudiu la aveai usa deblocata inca de acum 3 luni; insa se dovedeste ca intalnirile sunt si utile nu numai de socializare, vorba-aia: o imagine face cat 1000 de cuvinte, o intalnire volvo la vremea ei face cat 10 topice/postari :lol::P

Edited by Andreos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va multumesc pentru ajutorul dat...in special lui andu care a avut o mana magica dar si o scula...cam atat zic pe forum deoarece n-as vrea sa ne trezim cei cu s80 cu masinile deschise de hoti. <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu este nici un secret, a desfacut usa din interior apasand cu tija direct de broasca (la tine fiind sarita tija), nu poti deschide nici un Volvo P2 din exterior.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai nu este nici un secret, a desfacut usa din interior apasand cu tija direct de broasca (la tine fiind sarita tija), nu poti deschide nici un Volvo P2 din exterior.

Ce vorbesti sefu,faci pariu cu mine ca se poate? wink.gif (doar in cazuri ca al lui zack)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge si din exterior si din interior ! Acum ca stiu cum sta treaba, ce-mi dati sa nu vi le deschid ;D;D;D ? ? ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din exterior nu ai cum daca este DEADLOCK-ul activat, nu te imbata cu apa rece . laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare am un volvo s80 2.4 am avut blocata usa  dreapta spate am deschis usa faramand broasca, dupa care nu stiu cum am reusit sa blochez usa stanga spate, am faramat.o si pe aia de am deschis usa, cu cheia de roti am faramat electronic tot, alta posibilitate nu aveam,am cumparat alte broscute de usi ce sa vezi au mers cand le.am luat inchideam trageam de sufa se ridica siguranta, ma duc sa le pun si am zis sa incerc fara a le pune pe usa sa nu blochez iar usile, actioneaza motorasul  dar nu se mai ridica siguranta nici electric nici mecanic ambele,dau din telecomanda functioneaza parghiile sus jos, dar nu deschide siguranta in sus sau in jos,dar curent intra in ele, mecanic nici de atat, si au mers cand le.am luat,trebuie resoftat cumva? :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare am un volvo s80 2.4 am avut blocata usa  dreapta spate am deschis usa faramand broasca, dupa care nu stiu cum am reusit sa blochez usa stanga spate, am faramat.o si pe aia de am deschis usa, cu cheia de roti am faramat electronic tot, alta posibilitate nu aveam,am cumparat alte broscute de usi ce sa vezi au mers cand le.am luat inchideam trageam de sufa se ridica siguranta, ma duc sa le pun si am zis sa incerc fara a le pune pe usa sa nu blochez iar usile, actioneaza motorasul  dar nu se mai ridica siguranta nici electric nici mecanic ambele,dau din telecomanda functioneaza parghiile sus jos, dar nu deschide siguranta in sus sau in jos,dar curent intra in ele, mecanic nici de atat, si au mers cand le.am luat,trebuie resoftat cumva? :( 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now