zack

Usa dreapta spate blocata

43 posts in this topic

Usa dreapta spate am revopsit-o acum ceva timp. A fost demontat si manerul din exterior cu ajutorul caruia se deschide usa din exterior. Ieri mi-am dat seama ca usa nu se mai deschide din exterior. Sub actiunea nervilor...am bagat cheia si am rotit de childlock (crezand ca are vreo legatura...desi normal childlock blocheaza usa sa se deschida din interior) si acum nu mai merge deschisa nici din interior. Ce e de facut? Practic usa este blocata. Nu vreau sa stric nimic. Cu ce as trebui sa incep? :blink: Va dau un sfat...niciodata nu incercati sa "reparati" sub actiunea nervilor ca iese aiurea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa incepi cu demontatul fetei de usa (din interior). Scoti clipsurile din plastic apasand butonasul din mijlocul lor, desfaci singurul surub care e langa manerul portierei si verifici parghiile de actionare a deschizatorului de usa din exterior cat si a childlock-ului! ... Si cand te enervezi, ia o pauza de 5 minute!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Usa dreapta spate am revopsit-o acum ceva timp. A fost demontat si manerul din exterior cu ajutorul caruia se deschide usa din exterior. Ieri mi-am dat seama ca usa nu se mai deschide din exterior. Sub actiunea nervilor...am bagat cheia si am rotit de childlock (crezand ca are vreo legatura...desi normal childlock blocheaza usa sa se deschida din interior) si acum nu mai merge deschisa nici din interior. Ce e de facut? Practic usa este blocata. Nu vreau sa stric nimic. Cu ce as trebui sa incep? :blink: Va dau un sfat...niciodata nu incercati sa "reparati" sub actiunea nervilor ca iese aiurea.

Lasa geamul jos,ca asta poti sa faci,incearca sa scoti periile,interioara.si exterioara(,nu-i usor,)dupa care,cu o rigla subtire,preferabil de metal,trebuie sa actionezi manual brosca usi,si ar trebui sa mearga.

Daca reusesti sa o deschizi asa,va trebui sa faci ce a zis Scorpionu,si anume sa dai tapiteria jos,si sa verifici tijele de la brosca.

Succes

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam greu de dat tapiteria jos. Din cate stiu chederul calca exact pe clipsurile de plastic si nu prea am acces la ele. Daca nu merge varianta cu rigla, o sa incerc sa dau jos fata de usa... ps: unde ar trebui sa apas cu rigla ? mai exact in ce zona... Cam cat de lunga imi trebuie rigla? Nu ar fi buna o tija cam cat o tigara de groasa?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam greu de dat tapiteria jos. Din cate stiu chederul calca exact pe clipsurile de plastic si nu prea am acces la ele. Daca nu merge varianta cu rigla, o sa incerc sa dau jos fata de usa... ps: unde ar trebui sa apas cu rigla ? mai exact in ce zona... Cam cat de lunga imi trebuie rigla? Nu ar fi buna o tija cam cat o tigara de groasa?

Nu poti sa dai fata de usa jos,decat daca deschizi usa.

Iti trebuie o rigla subtire,destul de lunga,de vreo 25cm.Peria ext. se da destul de usor jos,si trebuie sa bagi rigla,prin dreptul manerului,un pic in diagonala,sau,sa bagi rigla printre geam si cheder,drept chiar in dreptul manerului.

Trebuie sa gasesti mecanismul de deschidere,si sa apesi pe el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru ajutor. Maine incerc sa o deschid. Tineti-mi pumnii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

tapiteria de usa nu se poate da jos daca usa e inchisa. in primul rand nu poti desface clemele si in al doilea rand nu cred ca poti sa scoti tapiteria din cauza banchetei

Share this post


Link to post
Share on other sites

tapiteria de usa nu se poate da jos daca usa e inchisa. in primul rand nu poti desface clemele si in al doilea rand nu cred ca poti sa scoti tapiteria din cauza banchetei

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, e dificil cu usa inchisa dar nu imposibil! Am vazut la un mecanic cum a desfacut partea de sus a fetei de usa si tragand usor a bagat mana in deschizatura. S-a chinuit ceva pana a desfacut fata insa a reusit sa deschida usa! E greu pentru ca trebuie ridicat de fata ca s-o scoti. Dupa ce a scos clipsurile la care a avut acces a impins cu genunchiul undeva pe la maner, tragand in acelasi timp, in sus, cu o rigla metalica bagata dupa fata la partea superioara. Cred ca trebuie sa ai mare grija la geam! ... Scaunul fata dat la maxim inainte, eventual scos bancheta spate.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imi cer scuze pentru erorile de postare, dezavantajul conectarii prin cartela!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bancheta din spate trebuie data jos si se mai poate da jos din cate stiu "aripioara" de la spatar care este separata de spatar. Cel putin acum ceva timp asa mi-a dat de inteles...desi nu am dat-o jos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demontarea a inceput din partea stanga, dinspre scaun fata, pe acolo a bagat rigla. Nu mai tin bine minte, parca a scos o portiune din cheder. Bancheta era data jos. Mecanicul s-a chinuit vreo 2 ore, mai degraba apelezi la un "profesionist", ti-o deschide in 30 de secunde!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deocamdata nu am mai facut nimic. Maine incerc sa imi fac timp sa incerc cu rigla. Daca nu...si trebuie demontata fata de usa...cred ca mai sta asa. Sunt in sesiune si...nu prea am timp de bibilit + ca e foarte frig afara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deocamdata nu am mai facut nimic. Maine incerc sa imi fac timp sa incerc cu rigla. Daca nu...si trebuie demontata fata de usa...cred ca mai sta asa. Sunt in sesiune si...nu prea am timp de bibilit + ca e foarte frig afara.

Da, e cam frig afara. Incearca prima data varianta lui Claudiu2525, ca e chinuiala mare cu demontatul fetei. Bafta la teste!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Maine ma apuc de usa. Azi am incercat cu o rigla...nu am avut succes. Ce-i drept nu m-am chinuit prea mult. Maine dau chederul jos si incerc. Trebuie neaaparat rigla? Ceva lung si de diametrul unui pix...sau o bucata de sarma mai lunga si rigida nu ar merge ca sa apas pe meganism?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suportul lombar de la spatar spate trebuie sa-l impingi in sus sa-l scoti, insa este prins in niste cleme de plastic si se pot rupe. Eu am rabatat bancheta si am demontat suportul in care se prinde clema respectiva, pentru a nu risca deteriorarea. Am patit la fel ca tine la un Rover 75, insa am reusit sa departez un pic fata de usa si sa trag de tija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa desfac mai intai usa din stanga care se deschide, pentru a vedea mecanismul...si sa "inteleg" cum functioneaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat azi jos chederul exterior, am bagat rigla dar n-am reusit decat sa cobor tumburusul usii care il urca si coboara inchiderea centralizata. Cred ca am nevoie de putin mai mult ajutor... :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am dat azi jos chederul exterior, am bagat rigla dar n-am reusit decat sa cobor tumburusul usii care il urca si coboara inchiderea centralizata. Cred ca am nevoie de putin mai mult ajutor... :rolleyes:

Cel mai sanatos ar fi sa desfaci usa cealalta, sa vezi exact pe ce si cum apesi. Surubul de langa maner se poate desface si cu o surubelnita ingusta, asta daca nu ai una profilata pe *.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vino si tu la intalnire azi insotit de o rigla metalica ( pe care o iei de la librarie ) si poate te ajutam sa o deschizi ! Am eu scule la mine ;D;D;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vino si tu la intalnire azi insotit de o rigla metalica ( pe care o iei de la librarie ) si poate te ajutam sa o deschizi ! Am eu scule la mine ;D;D;D

As ramane recunoscator...si dau o bere. Azi s-a uitat un coleg de-al meu(care se pricepe) la usa si mi-a spus ca are o protectie si ca nu merge cu rigla. El mi-a sugerat sa dau bancheta si aripioara spatarului(banchetei) de pe partea stanga si sa incercam cu o tabla sa rotim childlock-ul.

ps: O sa vin la intalnire. Cu ocazia asta o sa va cunosc si pe voi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge cu rigla, nr inmatriculare, sarme, umerase si alte bazaconii care merg la Matiz, pur si simplu masina nu se poate deschide prin metodele astea .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma apuc sa dau gaura cu bormasina in oala rotii spate pentru a deschide childlock-ul :lol: Evident glumesc.

Maine cred ca ajung la intalnire si om vedea...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai trebuie scoasa fata de usa si se poate deschide de acolo .

PS> care intalnire? aia de sector 1 ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now