alcalecs

intrebare

10 posts in this topic

Imi poate spune cineva majoritatea efectelor unei sonde lambda stricate ?

Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai la mine nu se infinge calumea mai da si rateuri si am un consum foarte mare adica undeva la vreo 17 in oras dar in bord nu imi da nimic ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

sonda lambda ii spune calculatorului cit oxigen nears a ramas in gazele de esapament.

in functie de ce zice sonda lambda , calculatorul baga mai multa sau mai putina motorina sau benzina. (direct sau indirect)

daca sonda lamda nu indica corect, ai pus-o de un consum mare, lipsa de putere, catalizator dus, si muulte altele...

motorul merge ori cu amestec prea bogat ( consum marit ) ori cu amestec prea sarac (detonatii, intreruperi, lipsa putere), si cel mai adesea merge cind asa , cind asa, nu are o regula ....face ce vrea "pana" lui....

sa nu te mire daca se duce distributia din cauza unei amarite sonde lambda....

Edited by iulirx

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sonda lambda parca da eroare in bord. Ai fost la un tester?

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca ii schimb sonda lambda si apoi distributia ca am cumparato si trbuie sa o schimb catalizatorul e neaparat de schimbat? eu stiu ca,,,, catalizotorul tine numai de noxe si nu are nici o treaba cu consumul :-?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mergi si tu la service si "o sa-ti intre pe tester" :)

Poate ne spui si noua din ce an este masina si ce motor are, nu de alta dar exista si cu o sonda lambda si cu doua .

Share this post


Link to post
Share on other sites

s40 1997 1.8 benzina si chiar asta vroiam sa va intreb ca stiu ca sunt unele si cu 2 sonde dar alea mai noi cred:-?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am doua sonde si am si ,,tester" care intra pe masina, nu trebuie sa intre masina pe el:lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now