Blondutza

bec xenon

28 posts in this topic

buna. am si eu o intrebare. am un volvo s40 din 2004 cu instalatie de xenon cu lupa din fabrica si becu din stanga e aproape ars. si as vrea sa stiu ce tip de bec imi trebuie si cam la ce preturi se gasesc? astept raspunsuri:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna. am si eu o intrebare. am un volvo s40 din 2004 cu instalatie de xenon cu lupa din fabrica si becu din stanga e aproape ars. si as vrea sa stiu ce tip de bec imi trebuie si cam la ce preturi se gasesc? astept raspunsuri:)

in principiu daca te uiti pe sectiunea prestari servicii , cauti pe bogdan g si te rezolva cu becuri <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul este D2S si costa 100RON /buc sau 180 RON setul la mine .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul este D2S si costa 100RON /buc sau 180 RON setul la mine .

si de la ce firma sunt? mi le si montezi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

abea miam facut si eu cont ieri pe volvo club si nu ma prea pricep inca.....nu stiu unde sunt prestari servicii sau altele.. pana ma obisnuiesc:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa scrii normal, rosul asta este strident rau .

Pt mai multe detalii da un PM sau telefon .

Share this post


Link to post
Share on other sites

abea miam facut si eu cont ieri pe volvo club si nu ma prea pricep inca.....nu stiu unde sunt prestari servicii sau altele.. pana ma obisnuiesc:D

ok , poate vii joi sa cunosti o parte din noi la polivalenta incepand cu ora 18 00 <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incearca sa scrii normal, rosul asta este strident rau .

Pt mai multe detalii da un PM sau telefon .

Te-am sunat dar ai telefonu inchis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok , poate vii joi sa cunosti o parte din noi la polivalenta incepand cu ora 18 00 <_<

Sunt si fete? Sau vin si fete joi?smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vin si fete joia la intalnire ca doar nu e club numai de baietei laugh.gif

PS> Intre 10 si 18.oo am tel deschis .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul este D2S si costa 100RON /buc sau 180 RON setul la mine .

Ma intereseaza sa cumpar neeaparat becuri pt ca asta seara m-a lasat de tot becu de la faru stang. Cand te pot suna sa vorbim mai multe? cum ar fi firma becurilor,garantia, montaju? te-am mai sunat acu 2 seri parca dar aveai telefonul inchis.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca veneai ieri la polivalenta , ti le si schimba <_<

N-am avut timp. Eu sunt in perioada de sesiune la facultate, azi de dimineata am avut examen asa ca nu am putut sa vin ieri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, ce studentă eşti tu, fără vot şi descriere? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

N-am avut timp. Eu sunt in perioada de sesiune la facultate, azi de dimineata am avut examen asa ca nu am putut sa vin ieri.

ok ... poate joia viitoare <_<

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok ... poate joia viitoare dry.gif

De Gustibus non disputandum ...8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Becul este D2S si costa 100RON /buc sau 180 RON setul la mine .

salut Bogdan,

as vrea sa te intreb ce tip de bec cu xenon este pe xc90 din 03.2007 (bec cu lupa, far tip "kurvenlicht") si cat costa la tine?

multumesc, Dragos

Edited by dado77

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca farul arata asa atunci are bec D1S .

Un bec D1S costa 200 Ron iar setul de 2 buc 350 RON .

Trebuie totusi verificat daca este defect becul sau balastul, balasturile G6 Valeo sunt renumite pt fiabilitatea precara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna,am si eu o intrebare :pot inlocui becurile de la faruri(la un s40,fab.pana in 2000) cu unele de xenon,sau trebuie un kit?,de asemenea becul de pe SIDELAMP-ul lateral se schimba greu?cum sa desfac SIDELAMPUL de pe bandoul lateral si ce bec imi trebuie(de cati wati?).Cu multumiri deca se poate spuneti-mi si ce becuri imi trebuie,eventual ce coduri au.

Share this post


Link to post
Share on other sites

1). Iti trebuie kit becur + balasturi

2). Nu poti schimba becul din sidelamp-urile de pana in 2000 decat daca te apuci si sapi in plastilina aia care le tine acolo, apoi cauti becuri, dezlipesti / lipesti cu ciocanul de lipit. Ai varianta doi, sa le cumperi cu totul, ca sunt undeva pana in 100RON bucata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sal,ai cumva acest kit+becurile aferente?sau de unde as putea procura?referitor la becurile de pe sidelamp-urile laterale m-as baga sa le desfac,dar cand il dau jos nu se crapa?iar becul cati wati are?sa-l am pregatit cand ma apuc de treaba

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu comercializez kituri xenon, dar de magazine care vand asa ceva este plin google-ul... Incearca si la Paun Ionutz de aici de pe forum, stiu ca are chestii de calitate.

Sidelamp-urle le dai jos USOR, INCET si CU ATENTIE, fara sa fortezi, incercand din fiecare parte pe rand cu surubelnita (au o clema fixa si una elastica, dar nu stiu exact care in ce parte este).

Eu ti-am sugerat o solutie ca sa scapi fara sa te complici, mai departe daca doresti sa te apuci sa schimbi becul, mergi pe mana ta :smile: Nu stiu valoarea becului din pacate, stiu ca daca pui prea mare ti se va topi plasticul in schimb.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc frumos,deci se poate monta kit-ul fara probleme,am sa caut,cat despre sidelamp cred ca nu va fi asa complicat,macar asa voi vedea care este clema mobila,ma gandeam sa nu aiba vreo dioda pe acolo,deci inca o data multumesc frumos pentru sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai pt ce ! Are si o dioda dar e pusa doar pt a sub-alimenta becul la 12v-0.6v (cat cade pe dioda) ca sa il protejeze si sa ii ofere o viata mai lunga.

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now