larahau

Tema de casa pentru electronisti

15 posts in this topic

Eu la s40-ul meu am oglinzi retractabile, dar nu inteleg de ce nu se aplica regula ca in momentul cand incui masina din telecomanda sa se retracteze si oglinzile.Ca nici nu gasesc normal sa "inchid" oglinzile de la butonul din masina si apoi sa ma dau jos din masina pt ca de multe ori daca sunt parcat pe marginea drumului si vreau sa cobor din masina tre sa ma asigur ca nu vine nimic din spate,dar in momentul cand am pliat oglinzile nu mai pot face asta, asa ca de ce nu se aplica regula ca oglinzile sa se "inchida" in momentul cand incui masina?? Se poate in vreun fel ca ,comanda de inchidere a oglinzilor sa fie legata la comanda de inchidere al usilor masinii???

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fel as vrea si eu,dar aia la szeged au zis ca nu se poate

daca stie cineva sa faca asta sa dea un semn

Share this post


Link to post
Share on other sites

la fel as vrea si eu,dar aia la szeged au zis ca nu se poate

daca stie cineva sa faca asta sa dea un semn

bai fratilor cu o sacosa de relee si cu niste sarme faci o tiganeala functionala ( mai elegant cu o alarma cu mai multe module programabile , etc. ), dar ceea ce ati vrea voi este un softuletz care sa faca asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ce se intampla daca pur si simplu iau firele de la butonul de la care se da comanda de inchidere a oglinzilor si le leg la motorasul care actioneaza sistemul de blocare a usii soferului?Stric ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Teoretic se poate si asa dar cand esti in masina si incui usa se strange si oglinda :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mmmda...aici ai dreptate daca am setate usile ca sa se inchida automat cand plec cu masina se vor inchide si oglinzile :) iar comanda de inchidere a usilor din telecomanda este pe acelas circuit cu comanda de inchidere automata din setarile masinii?Nu exista un circuit separat ca sa leg oglinzile doar pe circuitul de inchidere din telecomanda :( ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inteleg ca e complicat... :( dar ma tenteaza sa incerc numai ca mi-e frica sa nu stric ceva darr inteleg ca e normal sa existe riscuri cand faci improvizatii...

Apropo Bogdane daca tot vorbim de CANBUS eu am summum si daca tin butonul telecomenzii apasat pe inchis/deschis nu se ridica/coboara geamurile.Si ma gandesc ca trebuie facuta doar o modificare de program ca sa mearga...E adevarat sau ma tre sa adaug ceva?Se poate rezolva in vreun fel fara prea mari complicatii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine este in meniu optiunea ''fold mirr. when locking'' ceea ce face exact ce-ti trebuie tie.

Poate exista update la soft si apare optiunea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, tu nu ai "Auto lock" când maşina e în mişcare? ;D

Exact asta ziceam si eu mai sus:

Mmmda...aici ai dreptate daca am setate usile ca sa se inchida automat cand plec cu masina se vor inchide si oglinzile

Problema s-ar putea rezolva cu un intrerupator care sa fie actionat in momentul cand plec cu masina de pe loc sa nu mai inchida oglinzile dar nu e "elegant" ca pana la urma tot la butoane ajung....si de aceea ma gandeam ca poate exista un circuit de comanda pentru inchiderea usilor din telecomanda separat fata de cel de inchidere din "Auto Lock".

La mine este in meniu optiunea ''fold mirr. when locking'' ceea ce face exact ce-ti trebuie tie.

Poate exista update la soft si apare optiunea.

Oare cum se traduce in germana optiunea asta "fold mirror when locking"?Ca poate am si eu optiunea dar nu inteleg nemteasca de balta...sau cum zici tu sa incerc cu un update de soft...hmm

Googalu' zice ca asa se traduce: "falten Spiegel beim Verriegeln" tre sa caut in meniu sa vad...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi va plictisiti, asa-i? In afara de "wow factor", care e utilitatea acestei modificari? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Voi va plictisiti, asa-i? In afara de "wow factor", care e utilitatea acestei modificari? :lol:

Utilitatea am scris-o mai sus dar o citez din ou ( de gaina:) ):

Eu la s40-ul meu am oglinzi retractabile, dar nu inteleg de ce nu se aplica regula ca in momentul cand incui masina din telecomanda sa se retracteze si oglinzile.Ca nici nu gasesc normal sa "inchid" oglinzile de la butonul din masina si apoi sa ma dau jos din masina pt ca de multe ori daca sunt parcat pe marginea drumului si vreau sa cobor din masina tre sa ma asigur ca nu vine nimic din spate,dar in momentul cand am pliat oglinzile nu mai pot face asta, asa ca de ce nu se aplica regula ca oglinzile sa se "inchida" in momentul cand incui masina?? Se poate in vreun fel ca ,comanda de inchidere a oglinzilor sa fie legata la comanda de inchidere al usilor masinii???

Si chiar ma lovesc destul de des de aceasta problema....

Si dupa cum zice si Heimðallr:

Păi, cum?! Apeşi un singur buton, de pe cheie, în loc de două. În loc să mai aştepţi cu contactul pus, după ce ai parcat, până se rabatează oglinzile, parchezi maşina, faci un "click" şi poţi pleca liniştit. Au timp să se rabateze ele, pe urmă... ;D

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ca fapt divers, eu am dezactivat functia si le rabatez doar manual si cand este nevoie. De obicei evit sa parchez la inghesuiala foarte mare si nu-i nevoie de rabatarea lor decat foarte rar.

Daca faci un calcul mic, vreo 3-4 inchideri pe zi la 365 de zile pe an inseamna vreo 1300 de rabatari intr-un an.

O fi bine, o fi rau ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

La fel cum ziceai mai sus, depinde unde parchezi ...

Edited by larahau

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now